Влада Харкова хоче повернути російській мові статус регіональної, бо нею говорить «майже 80% харків’ян»
Міська влада Харкова буде оскаржувати рішення Харківського окружного адмінсуду про позбавлення російської мови статусу регіональної.
Про це в середу, 26 травня, повідомив секретар міськради Харкова Ігор Терехов.
За його словами, влада міста «визнає українську мову державною» і спілкується нею на засіданнях виконкомів і сесіях. «Але майже 80% харків'ян говорять російською, і їхнє право спілкуватися тією мовою, якою їм зручно», — додав Терехов.
Статус російської мови як регіональної у Харкові суд скасував 18 травня. Рішення обґрунтували тим, що норми закону «Про основи державної мовної політики» в частині регіональних мов були визнані неконституційними у 2018 році.
Що таке «регіональні мови»?
Статус російської мови як регіональної гарантував закон України «Про засади державної мовної політики», який набрав чинності 10 серпня 2012 року. Цей статус могла надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цієї мови становить не менше ніж 10% від населення відповідного регіону, а в окремих випадках — і менше як 10%.
Але після того, як Конституційний Суд 28 лютого 2018 року визнав цей закон неконституційним, навіть термін «регіональні мови» в Україні тепер не використовується.
У листопаді 2020 року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вимагав від низки місцевих рад скасувати рішення про функціонування так званих регіональних мов.
Тоді він заявляв, що попри визнання закону неконституційним «регіональні мови» фактично діють в окремих громадах Дніпропетровської, Закарпатської, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Херсонської та Чернівецької областей.
З того часу в Одеській та Запорізькій областях суд скасував статус російської мови як регіональної. Миколаївська міськрада у травні 2021 року виносила відповідну постанову на голосування, але для її ухвалення забракло голосів.
- Поділитися: