Владислав «Лектор», заступник начальника медслужби батальйону «Айдар» про проблеми української військово-польової медицини.

Армія спізнюється на одну війну. В умовах сучасної війни, коли бойові зіткнення відбуваються на відстані 25-30 кілометрів від стаціонарних медичних установ, немає сенсу розгортати польові шпиталі. Головне в таких умовах – забезпечити евакуацію поранених. Якщо ми будемо намагатися лікувати в полях, під вогнем в неброньованих машинах – ми втратимо не тільки солдат, а й лікарський склад.

Дуже багато дурних норм, що перекочували до нас з радянської армії, їх необхідно переглядати і викорінювати.

Ми воюємо на машинах, випущених 30 років тому, ніяк не захищених від осколків, на машинах, які виробляє країна-агресор. У нас що, немає власного автопрому? Нам потрібна не мала кількість великих машин (перев'язувальних пунктів), а велика кількість маленьких – нам потрібно збільшувати кількість евакуаційних бригад. Повинні працювати автороти – машина не може працювати в бойових умовах більше 2-3 днів. Повинні бути резервні машини.

Повинний бути бойовий супровід медичних бригад. І самі медики повинні мати тактичні навички. Вміти займати кругову оборону, вміти вести вогонь з автомобіля і через автомобіль. Медики повинні бути забезпечені радіозв'язком і мати можливість координуватися між собою.

З 800 препаратів, що закуповуються Міністерством оборони, медслужби підрозділів використовують близько 50-60 найменувань. Навіщо закуповуються решта – незрозуміло. Це дилетантство перекочувало до нас з радянської армії. Комплектація нових індивідуальних аптечок теж викликає запитання. Зараз цей набір коштує близько 150 євро, в нього входять засоби для зупинки крові, бандажі, голки для компенсації напруженого пневмоторакса та багато іншого.

Насправді в бойових умовах використовуються тільки 3 засоби – індивідуальний перев'язувальний пакет, джгут і знеболювальне. За рік роботи на лінії фронту я бачив випадок напруженого пневмоторакса тільки один раз. Бійці не знають, як використовувати ці голки вартістю по 20 доларів, в кращому випадку, щоб чистити ними нігті. І навряд чи вони зможуть скористатися більшістю вмісту аптечки в стані афекту після поранення.

Проїзд в зону АТО волонтерів стає все більш ускладнений. Крім того, Міноборони робить спроби створювати єдині склади, на які надходитимуть всі волонтерські вантажі. Хтось намагається взяти під контроль отримання та розподіл допомоги (ймовірно, виникнуть нові корупційні схеми). Це призведе до того, що волонтерські потоки сильно зменшаться.

За 11 місяців медслужба батальйону «Айдар» нічого не отримала від Міністерства оборони. Більше того, ми за власною ініціативою надавали допомогу місцевим лікарням.

Ми потрапили, як мухи між рам. Чиновники Міноборони стали генералами не вчора. Вони на своїх посадах уже десятки років. Вони були свідками або навіть учасниками розвалу армії. Ми пішли на війну, вони відсиділися в кабінетах. А тепер вони нагадують нам, що ми – їхні підлеглі і вони забороняють нам фіксувати порушення, забороняють нам пересуватися між секторами (не дай бог, ми будемо спілкуватися один з одним і про що-небудь домовимося), вони розповідають нам, як треба спілкуватися з волонтерами, як нам потрібно воювати (хоча самі вони про це не мають ні найменшого уявлення). Нонсенс: ті, хто стали на захист країни, повинні підкорятися тим, хто стільки років розвалював армію.

Ми не проаналізували помилки, здійснені під час Іловайської і Дебальцевської операції. А якщо і проаналізували, то не довели висновки до тих, хто продовжує працювати в 400 метрах від передових позицій. Проаналізувати і узагальнити цей досвід самим нам забороняють. А 30 серпня будуть демобілізовані останні солдати і медики, які бачили «поле». Ті, хто залишиться, не мають елементарних навичок, необхідних для роботи на передовій.

І якщо не узагальнювати цей досвід зараз, нас чекають нові великі втрати. В Україні знову створюється «паперова армія» – ми знову будуємо армію на папері, як робили це до війни. Запевняю, армії у нас як і раніше немає. Все як і раніше тримається на ентузіастах. Якщо ми не збережемо і не будемо застосовувати унікальний досвід, набутий за рік війни – це буде диверсією.

Поділитись: