На Волині два дні рахували червонокнижних зубрів і виявили, що на них полюють просто на межі з заказником

Порахувати зубрів, які живуть на території Волині, за два дні — таке завдання поставили перед собою працівники Національного природного парку «Цуманська пуща» спільно із волонтерами та працівниками Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) в Україні.

Попри те, що зубри входять до Червоної книги України і їх мали б рахувати щороку — станом на 2017-ий досі їхня точна кількість була невідома. 

Тож, волонтери та природоохоронці методом «загону» першого дня виявили стадо із дев’яти зубрів із телям. Наступного дня в інших кварталах лісу за, приблизно, сім кілометрів вони виявили ще одне стадо із семи зубрів також з телям. Окрім них, відомо, що у створеному понад сім років тому обласною програмою вольєрі  мешкає два зубри чоловічої статі, які доступу до інших зубрів фактично не мають.

«Їх навіть більше, ніж ми очікували», – ділиться враженнями координатор волонтерів WWF в Україні, зоолог, Андрій Плига. Але звертає увагу на те, що існування зубрів все одно залишається під загрозою. А все тому, що у 2013 році депутати Волинської обласної ради віддали численну кількість мисливських угідь в користування приватним фірмам. Так, територія, де мешкають зубри, а це заказник «Зубр», чомусь увійшов у межі відання мисливського угіддя ТзОВ «Майдан мисливський», на території якого відбуваються полювання.

Фото: Ківерцівський НПП "Цуманська пуща"

Тож виходить, що у той момент, коли червонокнижні зубри бігають лісом, біля них стріляють із рушниць в інших звірів. Як зазначає директор «Цуманської пущі» Ігор Квач, згідно Положення про заказник, полювання в ньому обмежене частково. Мова йде про те, що тут можна полювати на диких тварин, окрім червонокнижних, але лише індивідуально. Таке полювання передбачає, що мисливець іде сам у ліс, вистежує дичину і там уже на неї полює.

Натомість усі учасники акції із підрахунку зубрів стали свідками численних плям крові уздовж просіки лісу, чули часті постріли, бачили виставлені мисливські номери. Усі в один голос природоохоронці зауважили, що ці ознаки вказують на облавні, а не індивідуальні полювання. А відтак — незаконні на териорії заказника.

Фото: сторінка Андрія Плиги у facebook

Облавні полювання передбачають, що з одного боку лісу йдуть так звані «загонщики». Їхнє завдання — кричати та гнати дичину уперед. Натомість з іншого боку стоять біля своїх номерів мисливці на невисоких підвищеннях і ждуть, коли дичина вибіжить на дорогу, аби її застрелити.

Фото: Ківерцівський НПП "Цуманська пуща"

Так, активістам вдалося побачити одну групу таких загонщиків на чолі з екс-начальником Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богданом Колісником. Видання «CorruptUA» писало про зв’язок того ж самого «Майдану Мисливського» із Колісником та чинним народним депутатом Сергієм Мартиняком. Ця приватна структура останні два роки не подавала звітності щодо чисельності зубрів на її території, хоч мала би це робити згідно умов користування угіддями (облрада віддала ці угіддя в користування на 25 років), – заявляє Ігор Квач.

Фото: Ківерцівський НПП "Цуманська пуща"

Працівники НПП «Цуманська пуща» переймаються тим, що ніхто досі не знав, скільки зубрів живе на Волині, і, що ніхто їх тут не охороняє. Адже зубри мешкають попід парком, але не на його території, хоч сам він був створений саме для охорони і збереження вимираючого волинського зубра, який уже понад півстоліття мешкає у цих лісах.

Тож завдання парку сьогодні — поставити під сумнів законність рішення обласної ради і повернути заказник «Зубр» у зону захисту від мисливців – включити його у територію парку.

/Громадське.Волинь

 

Поділитись: