ENRU

VoxCheck #14: Про мінімальну зарплатню

В цьому VoxCheck ми перевірили заяви політиків і депутатів щодо мінімальної заробітної платні.

Андрій Рева, міністр соціальної політики заявив:

«Якщо індекс споживчих цін за три роки зріс на 200% або втричі, то розмір мінімальної заробітної плати лише на 31%, що свідчить про необхідність відновлення купівельної спроможності мінімальної зарплати. Як показують розрахунки, щоб відновити рівень 2014 року, мінімальна з/п повинна складати 2 442 грн».

Це висловлювання — правда.

За три роки мінімальна зарплата справді зросла на 31% — з 1218 грн до 1600 грн. Водночас рівень цін підвищився вдвічі, а не втричі. Отже, мінімальна зарплата мала б індексуватися на рівень інфляції за три роки, тобто на 100,6%. Це 2443 грн, що відповідає наведеному міністром числу.

Олександр Долженков, нардеп, народний депутат від партії «Опозиційний блок» сказав:

«На виступ деяких представників фракцій, які голосували за законопроект 5130, хотів би розвіяти кілька міфів. У законопроекті 5130 не йдеться про підвищення мінімальної зарплати. Прожитковий мінімум і мінімальна зарплата підвищується Законом про Держбюджет, який ще не проголосований у Верховній Раді».

Це висловлювання — правда.

Законопроект 5130, який було прийнято 6 грудня, справді не підвищує мінімальну заробітну плату. Але він містить норми балансування  бюджету та вивільнення коштів, що в тому числі підуть на підвищення мінімальної зарплати (яку справді ще треба прийняти разом з бюджетом на 2017 рік).

Олег Ляшко, народний депутат від Радикальної партії сказав:

«Ніякі кредити Міжнародного валютного фонду, ніякий імпорт не дасть те, що може дати внутрішній ринок для розвитку власної економіки. А це можливо лише за умови, коли у людей будуть гроші, щоб він пішов у магазин, купив продукцію, купив товар, купив якийсь товар довготривалого використання».

Це висловлювання — маніпуляція.

Ціль кредитів МВФ — допомога не у розвитку економіки, а тимчасова підтримка у фінансуванні дефіциту платіжного балансу (коли надходження валюти в країну менше за її відплив). Зростання економіки можливе не лише через зростання приватного споживання, а й за рахунок зростання державних видатків, а також - інвестицій та чистого експорту

Юлія Тимошенко, народний депутат від партії «Батьківщина» сказала:

«Реально мінімальна зарплата, яку вони декларують 3200, не буде 3200, а буде 1600».

Це висловлювання — неправда.

Якщо йдеться про податки, то відрахування складе 624 грн (1,5% військовий збір та 18% податку на доходи фізосіб). Тобто на руки людина отримає 2576 грн, а не 1600 грн. Якщо ж мова про тарифну сітку (мінімально - 1600 грн), то знову таки зарплата людини складе 3200 грн (2576 грн «на руки»). 

VoxCheck —  ми перевіряємо заяви політиків.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Попередні випуски VoxCheck