Воєнні дії Росії загрожують екологічною катастрофою для Європи — українська омбудсменка

Бажання російсько—окупаційних військ здобути перемогу за будь—яку ціну, ризикуючи пошкодженням ядерних об'єктів, ставить народ України та весь світ перед небезпекою повторення трагедії 1986 року.

Про це ввечері 26 лютого заявила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Вона нагадує, що другу добу під контролем окупантів перебуває Чорнобильська АЕС. Персонал станції залишається в заручниках без можливості ротації та відпочинку.

За її даними, зараз російсько-окупаційні війська підходять до міста Енергодар на Запоріжжі та починають розміщувати «Гради», спрямовані на місто і Запорізьку АЕС.

Своїми діями в Україні Росія грубо порушує вимоги Конвенції про заборону військового або будь-якого ворожого використання засобів впливу на природне середовище, каже омбудсменка.

Також, за її словами, країна порушує статтю 56 Додаткового протоколу 1977 року до Женевських конвенцій та інших актів щодо регуляції міжнародних зобов'язань у ядерній сфері.

«Прошу міжнародну спільноту врахувати ці обставини під час ухвалення рішень щодо посилення санкційного тиску на Росію та вжити максимальних заходів для встановлення безпеки в Європі», — наголосила Денісова.

Напередодні, 24 лютого, російсько-окупаційні війська взяли під контроль Чорнобильську АЕС. В Офісі президента це назвали однією з найсерйозніших загроз для Європи.

Про трагедію 1986 року

У ніч проти 26 квітня 1986 року сталася Чорнобильська катастрофа. Її спричинили два теплові вибухи, які надалі зруйнували четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції, розташованої на території України (поблизу міста Прип'ять, за 18 кілометрів від міста Чорнобиль). Внаслідок цього у довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин.