ENRU

«Все дозволено», або Достоєвський як символ останніх американських виборів

Дональд Трамп лякає світ тим, що в разі перемоги Гілларі розпочне Третю світову, вступивши в бій з Росією і Сирією. Клінтон, святчуючи 68-ий День народження, літає з Флориди в Огайо і у Північну Кароліну – туди, де у кандидатів рівні шанси.

Спецкор Громадського Наталка Гуменюк починає серію репортажів з президентських перегонів у США, куди поїхала на запрошення американського історика і великого друга України Тімоті Снайдера як стипендіат Poynter Fellowship для світових медійників, яким є чим поділитися зі студентами Йєльського універстету.


«Вау! Ти приїхала, щоб висвітлювати НАШІ вибори? НАШІ? Це ж як вибирати між двома шматками ... Ой, мені не можна цього говорити, —  говорить офіцер-прикордонник в ньюйоркському аеропорту імені Джона Кеннеді. Замість уважно передивитися телевізійну техніку він захоплюється розмовою і не змушує діставати з валізи штатив і інше приладдя. — А що люди в Україні, вони за кого?» – киває він. «Ну, вони здебільшого бояться Трампа, бо він встиг наговорити усілякого», —відповідаю.

Єльський університет. Між двох світів

Один з найпрестижніших університетів світу Єльський – непогане місце, щоб почати на місці досліджувати особливість «історичних», як їх називають, вибори. Випускниками Єлю є 5 колишніх президентів США, зокрема, обидва Буші. Навчаючись на юридичному факультеті тут зустрічалися Білл та Гілларі Клінтон.

Hillary Clinton: A life in pictures

Кандидатка в президенти від Демократичної партії була в редколегії  журналу Єльського юридичного факультету, що вважається надзвичайно престижним, а ще працювала у дитячому центрі, про що постійно згадує під час передвиборних перегонів. Нью-Гевен ще вкрай соціально розділене місто: забезпечені, які мають стосунок до університету та доволі бідне місцеве населення. Це надзвичайно типова ситуація. Промисловість давно занепала, високий рівень безробіття  і навіть крайня бідність. Проблеми з контролем над народжуваністю – про таке можуть дбати лише заможні, тож родини, в яких по 12 дітей – звична рік. А ще високий рівень побутового насильства через вільний доступ до зброї.

Ця різниця впадає в очі в самісінькому центрі міста. Поряд з прапорами «Ласкаво просимо» і студією відомого телеканалу NBC на головній площі  — не один десяток людей, які нагадують своїм виглядом безхатьків. Це у кількох кілометрах від красивих і доглянутих старовинних університетських будівель з темної цегли. Водначас ці світи – вкрай заможний і дуже бідний – сходяться в один день – у день виборів. І голосують однаково. Університет ліберальний і завжди голосує за деморатів. Остерігається республіканців і значна афроамериканська громада.

Достоєвщина від Трампа

Особливість виборчої системи у США в тому, що результат залежить  насамперед від голосування в штатах, що досі не визначилися. Той, хто перемагає в одному штаті, здобуває голоси усього електорату. Немає причин виділяти гроші на кампанію в цьому штаті. У 2008 в Нью-Гевені 85% голосували за Обаму. Штат Коннектикут, до якого належить місто, очевидно, за демократів.

Попри чималу кількість зацікавлених у політиці студентів та професури кампанія мало помітна.

У багатьох розмовах – відчуття апокаліпсису.

«Якщо Трамп переможе, це буде кінець американської демократії. Хтозна, а може навіть кінець світу, – починає розмову Марсі Шор, дослідниця історії Східної Європи XX-го століття. — Люди в 30-ті роки не голосували за Голокост. Це був альянс старих правих і нових. Це саме коїться зараз. Все почалося з виборів 2008-го, коли кандидатка у віце-президенти Сара Пейлін повернула уявлення, що людей можна лінчувати на вулиці. У мене моторошне відчуття, що ми повернулися у Німеччину 1932 року».

Якщо Трамп переможе, це буде кінець американської демократії. Хтозна, а може навіть кінець світу

Історик пояснює, що на відміну від європейців, американці ментально оптимісти і не звикли до думки, що може статися лихо:

«Трамп зробив неприйнятне прийнятним, показуючи, що «все дозволено», як у Достоєвського. Хоча й стримування своїх інстинктів —умова цивілізації. Трамп дав людям цю свободу вивільнити свою жорстокість».

Марсі зізнається, що сама розчарувалася за дві кадентції Барака Обами. Не тому, що той не розумів, що треба зробити. Навпаки – він пробував, але система не дозволила щось змінити. І замість конструктивних кроків незадоволені шукають цапів-відбувайлів. Для Трампа – це мусульмани, мігранти, меншини.

Чорна мітка за Трампа

В Єльському університеті за даними «The Yale Daily News» у Трампа усього 5% підтримки. Навіть місцеві студенти-республіканці, а тут в університетах заведено мати партійні осередки, виступили проти бізнесмена.

«Я думаю, що насправді прихильників дональда Трампа більше. Вони мовчать, щоб їх не цькували, – переконує мене студент філософії, який є одним з найгучніших прихильників кандидита-республіканця Карл Ноттурно. — Підтримувати Трампа тут – така собі чорна мітка. Люди думають, що він расист, гомофоб, сексист, ісламофоб та ксенофоб.  Багато хто підходив до мене і казав, що  підтримує Трампа, але тримає це в секреті. Щоб не думали, шо вони гомофоби, сексисти, та мають анти-мігрантські настої. Я ж не вірю в те, що Трамп такий, яким його показують медіа. І вони також не вірять».

Карл заперечує геть усі звинувачення озвучені в медіа, посилаючись на те, що не вірить нікому. Медіа брешуть, економісти не розуміть. Студент у всьому посилається на власний бізнес – пробував створити старт-ап, зарегульованість йому завадила. Він має широке коло інтересів і щоб зробити характерне фото веде у старовинну залу студентського гуртожитку, де грає на одному з роялів.

Підтримувати Трампа тут – така собі чорна мітка. Люди думають, що він расист, гомофоб, сексист, ісламофоб та ксенофоб.  Багато хто підходив до мене і казав, що  підтримує Трампа, але тримає це в секреті

Хлопець доволі детально і фактажно говорить про існуючі проблеми:  зарегульованість, бюрократію. Ідея Трампа – низькі податки. Якщо вони будуть такими, то буде більше роботи, а отже — більше грошей на подальший розвиток.

Думки експертів з різних таборів розходяться. Водночас, якщо довіритися принаймні ведучим президентських дебатів у США, відповідно до їхніх питань кандидатам – економічна політика Трампа не призведе до успіху. Хоча Карл аргументує все економікою і питаннями з нацбезпеки. Підсумовує тим, що Трамп – аутсайдер, який прийшов ламати існуючий лад. Бодай на словах. Інші й на словах не наважуються.

Випускником Єльського університету є автор головного бестселера цих перегонів – книги «Сільська елегія. Мемуари родини й культури у кризі» Дж.Д. Ванса. Це історія про занепад білого робочого класу, який в розпачі через те, що відчуває економічні негаразди і прагне знайти втіху в старому доброму минулому. Вона за великим рахунком показує прихильників Трампа, які ностальгують за тим, чого немає і від розпачу розпачу хочуть підтримати того, хто бодай на словах виступає проти існуючої системи. Для того, щоб їх почути треба їхати в ті самі штати, де живе чимало республіканців – Північну й Південну Кароліну, Огайо.

Далі буде...