Всенародне опитування Зеленського: тисячі бюлетенів з «5 запитаннями» знайшли на cмітнику

Стоси документів з «5 запитаннями» від президента України Володимира Зеленського
Стоси документів з «5 запитаннями» від президента України Володимира ЗеленськогоАндрій Смолій / Facebook

Стоси бюлетенів, схожі на ті, що використовували на всенародному опитуванні українців під час місцевих виборів в Україні, знайшли на смітнику.

Про це повідомив співробітник Інституту держави і права ім. Корецького НАН України, голова ГО «Українська Україна» Андрій Смолій.

Він поширив фото, на якому видно, як стоси перев'язаних бюлетенів з «5 запитаннями» від президента України Володимира Зеленського лежать у приміщенні, схожому на склад для утилізації сміття.

«Зеленському «важлива» ваша думка. Дуже «важливі» 5 запитань. Так важлива, що оцей непотріб просто викинули на смітник», ㅡ написав він.

Оновлено: згодом у президентській партії «Слуга Народу» заперечили інформацію про знищення заповнених анкет з опитування «5 питань від президента». Там наголошують, що анкети не були бланками суворої звітності та друкувалися із запасом. У партії припускають, що на смітнику могли бути саме зайві бланки, оскільки на фото «чітко не видно, що то заповнені анкети з цього опитування».

Про що йдеться?

Всенародне опитування президента відбулося у день місцевих виборів 25 жовтня. У бюлетенях українців питали про довічне ув’язнення для корупціонерів, вільну економічну зону на Донбасі, легалізацію медичного канабісу, скорочення кількості народних депутатів до трьохсот та гарантії безпеки для України за Будапештським меморандумом.

В Офісі президента пояснили, що йдеться не про референдум і що жодних юридичних наслідків опитування не матиме. Опитування відбувається у вигляді голосування своєрідними «бюлетенями» біля виборчих дільниць. Участь у ньому добровільна.

Сумнівне опитування

Слід зазначити, що опитування, ініційоване Зеленським, важко назвати репрезентативним, бо воно було добровільним і його організатори самі не формували вибірку. Тобто серед учасників опитування не були в рівній мірі представлені українці різного віку, статі, освіти тощо. Також ми не знаємо, скільки було жителів сіл, а скільки — міст, скільки учасників було з різних регіонів країни.

Тобто якщо брати соціологічні стандарти, опитування важко назвати таким, що демонструє реальну думку населення.

Крім цього, під час опитування фіксували різні «порушення» (у лапках, бо це не було реальне соцопитування й тому це не можна назвати порушеннями юридично), зокрема деякі люди отримували по 5 анкет, десь голосували неповнолітні.

Про серйозний вплив порушень свідчать і дані екзит-полу соціологічної групи «Рейтинг», який вона представила 25 жовтня. Його результати суттєво відрізняються від того, що 26 жовтня попередньо представила «Слуга Народу»:

  • за довічне ув'язнення за корупцію 81% людей, проти — 16%;
  • за вільну економічну зону на Донбасі 45%, проти — 33%;
  • скорочення парламентарів до 300 підтримали 95%, проти — 4%;
  • за легалізацію канабісу в медичних цілях 70%, проти — 24%;
  • право України щодо гарантій Будапештського меморандуму підтримали 78%, проти — 10%.