Життя

Всьо рєшено: Кернес наш мер

Життя/Всьо рєшено: Кернес наш мер
Зберегти
Вигляд

Як Харків голосував, порушував та нічому не дивувався.

До хлопців із ОПОРИ приєднуюся після закриття виборчих дільниць, о восьмій вечора. Мобільні групи їх громадської організації сьогодні працюють цілодобово. З Павлом та Денисом до ранку будемо їздити Харковом. Їх завдання – приймати виклики колег, які знаходяться на дільницях, і оформлювати порушення.

– Ти стільки пропустила, – каже при зустрічі Денис. – Думали, нудно буде. Та о восьмій ранку вже перший виклик.

Денис – студент харківського політеху. Ще в дитинстві з батьками переїхав сюди з Хмельницької області. Попрацювати на виборах йому просто цікаво. Надій на зміну місцевої влади у хлопця мало.

– Голова комісії у Фрунзенському районі загубила печатку, – продовжує розповідати. – Прийшла без неї відкривати дільницю. Почали шукати – печатку не знайшли. Викликали міліцію, збиралися обшукувати квартиру жінки. Тим часом розлючені бабусі стукали палицями у двері дільниці, хотіли увійти. Прийшли ж проголосувати.

Пізніше все вирішили. Голова територіальної виборчої комісії поштампувала бюлетені своєю печаткою. Із запізненням, та дільниця все ж таки відкрилась.

Поки про порушення не чути, їдемо з хлопцями до їх штабу. Цокольне приміщення в житловому будинку, три невеликі кімнати. Там сидять юристи, консультують тих, хто на виборчих дільницях та в мобільних групах. Гамірно й тісно. На столах – телефони, що розриваються від дзвінків, папери та швидка вечеря.

–Зараз має бути цікаво. Поїдемо скаргу подавати, – обіцяє Павло.

Павлу на вигляд близько тридцяти, працює в ремонтній службі. Везе нас до районної виборчої комісії.

Перед закінченням голосування хлопців викликали на дільницю до Жовтневого району. За словами спостерігача ОПОРИ, тут пенсіонерка калька разів проводила інших жінок похилого віку до кабінок для голосування. На прохання спостерігача оформити порушення голова комісії сказав, що «йому байдуже». Вести зйомку «на його дільниці» заборонив.

У виборчій комісії Жовтневого району скаргу приймають не одразу. Спочатку колективно розбираються, скільки все ж таки людей від однієї організації можуть одночасно бути на одній дільниці. Потім вирішують, що можна вважати за докази. Історія з пенсіонеркою їх тішить. Урешті-решт, погодились, що це справа серйозна, й оформили скаргу.

Далі їдемо до школи на Баварії. Там спостерігача ОПОРИ видаляють із дільниці з формулюванням «підійшла до бюлетенів ближче, ніж на два метри». Чекаємо під будівлею, оскільки до приміщення нас все одно не пустили б – іде підрахунок голосів. За годину спостерігач відзвонюється – її вирішили залишити. Комісія ніяк не пояснює, чому.

–Ну вибори. Усі хочуть, щоб минули спокійно. Та й що вони змінюють? – Розмірковує за кермом Павло. – Залишився би Кернес. Як на мене, він багато зробив. Для міста, для людей. ЖКГ запрацювало.

Ми не поспішаємо – викликів нема. Рахують голоси. Ближче до третьої починають телефонувати, щоб хлопці забирали протоколи у своїх спостерігачів.

– Хто у вас? – питаю сонну дівчину, яка першою віддає папери.

Питання відверто її дивує.

– Кернес, звісно. Потім Ситенко, – каже.

Наступна спостерігач відповідає так само.

Під кінець забираємо протоколи у хлопця з дівчиною. Результати на своїй дільниці коментують так:

– Та самі у шоці, – сміються, – Хоча ні.

/ Ганна Соколова

Пов`язані новини