Вучич заявив, що протести у Сербії підбурювали з-за кордону. Захарова побачила там «техніки Майдану»

Прихильники опозиції намагаються прорватися до мерії Белграда на знак протесту проти виборів, 24 грудня 2023 року
Прихильники опозиції намагаються прорватися до мерії Белграда на знак протесту проти виборів, 24 грудня 2023 рокуAP Photo/Darko Vojinovic

Президент Сербії Александар Вучич після заворушень у столиці провів зустріч із послом росії. Той заявив, що у Вучича нібито є дані про підтримку протестів у Сербії із Заходу.

Про це пише кремлівське видання «РИА Новости».

Сам Вучич повідомив, що запевнив російського посла у здійсненні всього необхідного, «щоб зберегти безпеку громадян та Сербії». Посол рф у Сербії, а також офіційна представниця МЗС росії Марія Захарова заявили про «очевидні спроби колективного Заходу розхитати ситуацію в Сербії, використовуючи техніку майданних переворотів».

Секретар Ради національної безпеки Сербії Івіца Дачич зазначив, що політичні збори мають бути відокремлені від «вторгнень до державних інститутів та повалення конституційного ладу».

Що відбувалося у Белграді?

Ввечері 24 грудня у столиці Сербії знову, вже всьоме, зібралися протестувальники з вимогою скасувати результати парламентських і місцевих виборів.

17 грудня в Сербії відбулися позачергові парламентські вибори, на яких лідирує партія влади «Сербська прогресивна партія» (SNS). За результатами підрахунку голосів із 96% відсотків виборчих дільниць, SNS набрала 46,71%, тоді як опозиційна «Сербія проти насильства» отримала 23,58%, пише суспільний мовник країни PTC. Утім, спостерігачі на виборах та незалежні місцеві ЗМІ заявили про порушення на виборах.

24 грудня на знак протесту проти ймовірних фальсифікацій сотні прихильників опозиції намагалися увійти до будівлі міської ради у Белграді. Поліція застосувала сльозогінний газ, щоб розігнати натовп. Протестувальники біля мерії розбивали вікна, ламали двері та намагалися силою проникнути всередину.

Вучич заявив, що загалом понад 35 людей було заарештовано, утім арешти ще продовжуються. У поліції запевнили, що поліція ні на кого не нападала, у правоохоронців кидали камінням, кілька з них постраждали.

Натомість опозиція стверджує, що інциденти на акції протесту спровокували «хулігани, надіслані урядом», щоб представити мирні протести як насильницькі.