Вибори на неконтрольованх частинах частинах Донецької та Луганської областей можуть відбутись за кілька років. Про це в коментарі Громадському.СХІД сказала Катерина Зарембо — заступниця директора інституту світової політики.

Важливим для цього процесу є застосування збройної місії ОБСЄ — каже аналітик. Сам інститут Зарембо та кілька іних аналітичних центрів, а саме Інститут євро-атлантичного співробітництва, Донецький інститут інформації, Школа політичної аналітики при НаУКМА (Національний університет "Києво-Могилянська Академія") підготували свої рекомендації щодо того, як і за ких умов мали б бути проведені вибори на непідконтрольній частині Донбасу.

Зокрема в рекомендаціях перед Мінськом йдеться про таке: вибори до органів місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей можуть проводитися лише в тому випадку, коли російські військові формування та найманці будуть виведені за межі території України, а військова техніка та зброя зберігатимуться у безпекових сховищах на території України.

Вибори можуть проводитися лише в рамках українського законодавства відповідно до закону, ухваленого Верховною Радою України, після завершення обміну полонених та незаконно затриманих осіб.

Закон про вибори не має визначати конкретну дату виборів, натомість він має містити перелік передумов, які необхідно забезпечити для проведення виборів – політичних (загальні передумови для проведення виборів, визначені у Копенгагенському документі ОБСЄ 1990 року) і технічних (створення електронного реєстру виборців, тривалість та умови передвиборчої кампанії тощо).

Вибори можуть бути проведені тільки після виконання передумов, визначених цим законом. Політичні передумови – це відновлення основ демократичного процесу.

Зокрема, міжнародні спостерігачі мають констатувати наявність у регіоні свободи політичної діяльності, включно зі свободою законної політичної агітації та безперешкодного функціонування зареєстрованих в Україні політичних партій (відповідно до закону "Про політичні партії в Україні") та громадських організацій.

Вибори можуть бути скасовано у разі порушення стійкого перемир'я.

Оцінка виконання політичних та технічних передумов має здійснюватися спеціально створеною незалежною виборчою комісією, до складу якої мають увійти представники ОБСЄ.

Право голосування має бути надане лише громадянам України, які мали відповідну реєстрацію у Донецькій та Луганській областях станом на 1 квітня 2014 р. Мають бути створені можливості для максимальної реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. До участі у виборах у якості кандидатів не допускаються особи, які вчинили важкі злочини.

Щонайменше за 2 місяці до початку і під час виборчої кампанії має бути відновлений повноцінний доступ українських ЗМІ.

Результати виборів встановлюються Центральною виборчою комісією відповідно до законодавства України. Безпека під час виборів, зокрема на лінії розмежування, має забезпечуватися міжнародним поліцейським контингентом, сформованим за участі ОБСЄ та під її наглядом і контролем.

За інформацією джерел Громадського зустріч президентів чотирьох країн у нормандському форматі може відбутись 19 жовтня в Берліні. Согодні проходить зустріч радників лідерів держав у Мінську.

Поділитись: