Всезагальні вибори президента у Молдові відбуваються вперше за останні 20 років. До цього часу голову держави обирав парламент, поки Конституційний суд країни не визнав, що це має бути прерогативою громадян.

Всезагальні вибори президента у Молдові відбуваються вперше за останні 20 років. До цього часу голову держави обирав парламент, поки Конституційний суд країни не визнав, що це має бути прерогативою громадян. Окрім цього, вибори президента у Молдові також мають ряд інших значущих особливостей. Про них докладно розповіла в ефірі Громадського власна кореспондентка Жанна Безп’ятчук.

Однією з особливостей цих виборів, за словами журналістки є те, що мешканці самоназваної «Придністровської Молдовської республіки» зможуть голосувати нарівні з молдовськими громадянами.

«Вони мають право, взявши свій молдовський паспорт, поїхати на визначені наперед дільниці, частина яких розташована у безпосередній близькості до Придністров’я — на кордоні, і проголосувати за одного з кандидатів, як повноправні громадяни», — повідомляє Безп’ятчук.

Вона повідомляє, що іще однією особливістю цих виборів є те, що на них змагаються полярно протилежні кандидати: налаштований на дружбу і тісні взаємини з Росією Ігор Додон і орієнтована на Європейський Союз Майя Санду.

«Молдовське суспільство до певної міри розділилося навпіл. Ця ситуація чимось схожа на ту, яку пережила Америка на останніх виборах президента, яку переживала Україна на президентських виборах до Майдана, коли переміг Янукович. Нині такий етап проходить Молдова.

Усіх виборців об’єднує одна спільна риса — це запит на сильного лідера, який зможе об’єднати країну, який би ефективно вирішував проблеми. Але проблеми і спосіб їх вирішення люди бачать по-різному.

«Для одних людей найважливіше сьогодні — це говорити про насущні, низові проблеми: високі комунальні платежі, дуже маленькі пенсії, за які неможливо вижити. Йе також відтік кращих кадрів, кращої молоді за кордон. Саме кандидат від Партії соціалістів Ігор Додон є такою людиною, «конкретною», «простою», «з народу», яка говорить дуже простими словами, наводить прості аргументи», — розповідає Безп’ятчук.

За її словами, Ігор Додн сприймається як зрозумілий політик. Про нього думають, що він вирішуватиме всі нагальні проблеми.

«Хоча те, що вони називають своїми проблемами — це не в компетенції президента. Це рівень місцевого самоврядування і місцевої влади», — каже журналістка.

Для іншого табору, що підтримує проєвропейську кандидатку Майю Санду, важливішим видається обговорення стратегічних проблем.

«Де буде Молдова через десять років? Чи з неї ще виїде півмільйона людей? Чи навпаки, через деякий час молодь бачитиме сенс повертатися до країни, закінчивши західні університети, отримавши досвід роботи за кордоном?», — переповідає Безп’ятчук нагальні питання тієї частини суспільства, що орієнтована на перспективу, що підтримує Санду.

При цьому журналістка зазначає, що обговорення нагальних, низових проблем так само присутнє у порядку денному виборців Санду, хоча і у значно меншій мірі.

Нагадаємо, раніше кандидат в президенти Молдови і голова Ігор Додон робив заяви, що Крим є російським.

Більше про соціально-політичне підґрунтя президентських виборів у Молдові читайте у нашому матеріалі «Між ЄС і Росією: молдовани вперше за 20 років обирають президента».

Поділитись: