Політика

«Вибори» в Абхазії: як самопроголошена республіка обирала новий парламент

15 березня, 2017 18:05
Політика/«Вибори» в Абхазії: як самопроголошена республіка обирала новий парламент
Зберегти
Вигляд
lead
12 березня 2017 року в самопроголошеній Республіці Абхазія пройшли парламентські вибори. Так звана Центральна виборча комісія визнала вибори такими, що відбулися.

12 березня 2017-го року в самопроголошеній Республіці Абхазія пройшли парламентські «вибори». Так звана «Центральна виборча комісія» визнала «вибори» такими, що відбулися. Утім, мажоритарна система визначила за підсумком першого туру лише 12 із 35 депутатів так званих «Народних зборів». Переможців решти округів визначить другий тур і перевибори.

Остаточні результати першого туру так звана «ЦВК» Республіки Абхазія повинна оголосити у 7-денний термін. У «центрвиборчкомі» кажуть – «вибори» відбулися в усіх 35 одномандатних округах. Явка виборців перевищила показник у 50%. Спостерігачі, що працювали на «виборах», не зафіксували порушень, які могли б вплинути на результат волевиявлення.

Представників для спостереження до Абхазії відправила Росія та інша невизнана республіка Південна Осетія. Окрім цих двох країн, республіку визнає Венесуела, Нікарагуа, три карликові держави в Тихому океані та самопроголошений Нагірний Карабах.

У складі Радянського Союзу Абхазія на правах автономії входила до складу Грузинської соціалістичної республіки. У 1992 році Абхазія оголосила про незалежність. Для спроби захистити сотні тисяч етнічних грузинів Тбілісі ввів до регіону війська. Та вони зустріли спротив підтримуваних Росією військових угруповань. Понад 200 тисяч грузинів були змушені залишити територію.

У 2008-му році під час російсько-грузинської війни Абхазія захопила стратегічно важливий Кодорський анклав. Того ж року РФ визнала Республіку Абхазія суверенною державою.

Остаточні результати першого туру «ЦВК» самопроголошеної Республіки Абхазія повинна оголосити у 7-денний термін Фото: Ібрагім Чкадуа/jam-news.net

МАЖОРИТАРНА СИСТЕМА

Парламентські «вибори» в невизнаній республіці відбуваються вшосте. Очікувалося, що цьогорічне волевиявлення стане для Абхазії першим за пропорційно-мажоритарною системою. Проте політичні сили країни не змогли визначитися з кількістю округів і депутатів нового скликання. За змішаною системою відбудуться наступні парламентські «вибори» в Абхазії.

За мажоритарною системою на 35 місць у так званому законодавчому органі претендувало 137 кандидатів. Із них – 129 чоловіків і 8 жінок. Для здобуття перемоги на окрузі кандидат повинен заручитися підтримкою понад 50% виборців. Тому визначити всіх переможців у першому турі не вдалося.

Повторне голосування відбудеться 26 березня 2017-го року в 22 округах. Ще в одному окрузі призначили перевибори. У Гадаутському виборчому окрузі жоден із кандидатів не набрав достатньої кількості голосів. Переголосування призначили на травень.

Явка виборців перевищила показник у 50%, але визначити всіх переможців у першому турі так і не вдалося

Фото: Ібрагім Чкадуа/jam-news.net

ПЕРЕДУМОВИ «ВИБОРІВ»

Цьогорічні «вибори» називали одними з найменш передбачуваних в історії Абхазії.

У грудні 2016-го року опозиція організувала протести перед будівлею уряду в столичному Сухумі. Метою опозиціонери називали відставку президента Рауля Хаджимба. Врешті той запропонував компроміс: посаду Хаджимба не залишив, але надав опозиції кілька посад в уряді.

Перетворити призначення в політичний капітал, утім, в опозиції не вийшло. Про низький рівень підтримки опонентів влади свідчить той факт, що в ініційованому ними референдумі про дострокові президентські «вибори» в 2016 році взяло участь трохи більше 1% виборців. Волевиявлення визнали недійсним.

«Вибори» 2017-го року називали перевіркою розподілу політичних сил у невизнаній республіці.

«Президент» самопроголошеної Республіки Абхазія Рауль Хаджимба (праворуч) Фото: Ібрагім Чкадуа/jam-news.net

ПОВЕРНЕННЯ АНКВАБА

Лакмусовим папірцем «вибори» 12-го березня стали і для представника опозиції Александра Анкваба.

Екс-міліціонер свого часу очолював «міністерство внутрішніх справ» Абхазії. У 90-ті жив і працював у Росії – керував приватною службою охорони. До рідної країни повернувся в 2002-му, заснував політичну партію «Айтайра» («Відродження»).

Під час російсько-грузинської війни 64-річний політик займав пост прем’єр-міністра Абхазької республіки. У 2011-му році колишній полковник здобув перемогу на президентських «виборах». У 2014 році через масові протести і політичну кризу в Абхазії залишив посаду, виїхавши на російську військову базу в місті Гудаута, а згодом — до Москви. У країні оголосили дострокові «вибори» президента. Перемогу на них здобув лідер опозиції Рауль Хаджимба.

Відтоді Анкваб проживав із родиною в Росії. Політик не вів в Абхазії передвиборчу кампанію. Навіть більше, він не з’явився у «ЦВК» для того, щоб забрати посвідчення кандидата у депутати. Це завдання він довірив родичу.

Представник опозиції Александр Анкваб Фото: Ібрагім Чкадуа/jam-news.net

За попередніми даними, колишній «президент» Республіки Абхазія здобув перемогу на своєму окрузі. Спростив це завдання той факт, що напередодні «виборів» свої кандидатури зняли всі, крім одного, — конкурента Анкваба на окрузі.

/В публікації використані фотографії видання Jam-news в рамках російськомовного партнерства

Пов`язані новини