Світ

Іще 7 років Алієва: головне про вибори президента Азербайджану

30 квітня, 2018 15:39
Світ/Іще 7 років Алієва: головне про вибори президента Азербайджану
Зберегти
Вигляд
lead
В Азербайджані обрали президента — ним знову став Ільхам Алієв. Відтепер він зможе залишатися на посаді довше, ніж раніше — сім років замість п'яти. Це уможливив референдум щодо поправок до конституції, який Алієв провів восени 2016 року.

За матеріалами «Кавказького вузла»«Мейдан-ТВ» та JAMnews.

За попередніми даними, Ільхам Алієв набрав 86,09% голосів виборців. Таким результатом не могли похвалитися колеги Алієва навіть з Росії та Білорусі — виборці в цих країнах виявилися не такими одностайними стосовно президентів Путіна й Лукашенка.

Політичні статисти

Кандидатів було вісім, утім, реальним уважали тільки чинного президента — перед виборами азербайджанські політологи й журналісти називали інших кандидатів «політичними статистами».

Ільхам Алієв займатиме посаду президента Азербайджану наступні сім років (на фото —  Алієв голосує на одній із виборчих дільниць у Баку під час президентських виборів, Азербайджан, 11 квітня 2018 року) Фото: EPA-EFE/VUGAR AMRULLAYEV

Яскраве підтвердження цієї тези — заява одного з кандидатів у президенти Хафіза Гаджієва: вийшовши з кабінки для голосування, він повідомив журналістам, що віддав голос своєму могутньому конкурентові.

«Деякі елементи закликають бойкотувати вибори, але народ не надав цьому значення. Кожен виборець вільно проголосував за свого кандидата», — казав Гаджієв, додавши, що сам він проголосував за Алієва.

І Гаджієв, і майже всі інші кандидати вже брали участь у попередніх президентських виборах, не піднімаючись, утім, за їхніми результатами вище п'ятої сходинки. Від партії «Єдиний народний фронт Азербайджану» балотувався Гудрат Гасангулієв, від «Соціал-демократичної партії Азербайджану» — Араз Алізаде, від партії «Рух національного відродження» — Фарадж Гулієв, від «Ініціативної групи фронтовиків» — Рази Нуруллаєв, від партії «Сучасний Мусават» — Хафіз Гаджієв, від «Демократичної партії Азербайджану» — Сардар Мамедов (Джалалоглу). Захід Орудж зареєструвався як самовисуванець.

Бойкот опозиції

Опозиція вирішила бойкотувати президентські вибори, вважаючи, що за відсутності реальної політичної конкуренції в Азербайджані, їхні результати все одно сфальсифікують.

Бойкот ініціювала «Національна рада демократичних сил» (НСДС) Азербайджану, потім долучилися партії «Мусават» і «Умід». Рух «Республіканська альтернатива» (ReAl) заявив, що не визнає результат виборів.

Азербайджанська опозиція провела мітинг протесту проти дострокових президентських виборів. Цей мітинг став першою за останні п'ять років спільною акцією основних опозиційних організацій Азербайджану — «Національної ради демократичних сил», партії «Народний фронт Азербайджану» і партії «Мусават», Баку, Азербайджан, 11 квітня 2018 року Фото: JAMNEWS

З осені на весну

Згідно з конституцією, в Азербайджані мали вибирати президента в третю середу жовтня 2018 року, та 5 лютого Алієв скористався правом, яким його наділили поправки до основного закону, ухвалені на референдумі 2016 року, й призначив позачергові вибори на півроку раніше. Причини такого поспіху не називалися, та опозиція прийняла це на свій рахунок. Опозиційні лідери заявили, що влада хоче перешкодити їм готуватися до виборчої кампанії, а проведення виборів в авральному режимі спростить можливості для фальсифікації.

Паралелі з Росією та Вірменією

Перенесені вибори президента в Азербайджані майже збіглися з виборами в Росії та Вірменії. Президента Вірменії обрали 2 березня 2018 року, президента Росії — 18 березня 2018 року.

Володимир Путін, як і Ільхам Алієв, мав сім суперників. У Вірменії єдиним кандидатом був Армен Саргсян, президентом його обрав парламент. Проте 9 квітня стало відомо, що колишнього президента Вірменії Сержа Саргсяна висунуть у прем'єри й, відповідно до конституційної реформи, він стане першою особою держави.

Від чоловіка до дружини

Ще одна поправка, ухвалена на референдумі 2016 року, ввела в Азербайджані посаду віце-президента. У лютому 2017 року пост обійняла дружина Алієва — Мехрібан, і Азербайджан став єдиною державою на пострадянському просторі, де «друга половина» глави держави виступає в ролі його заступника.

У разі недієздатності Алієва, його дружина автоматично стане президентом країни. Очікувалося, що Мехрібан Алієва висуне свою кандидатуру, але цього не сталося, й Ільхам Алієв сам взяв участь у виборах.

Дружина Алієва автоматично стане президентом країни в разі його недієздатності (на фото — президент Азербайджану Ільхам Алієв (праворуч) і перша леді Азербайджану Мехрібан Алієва під час заходів у межах Гран-прі «Формули-1» у Баку, Азербайджан, 25 червня 2017 року Фото: EPA/VALDRIN XHEMAJ

Солідний стаж

Незважаючи на те, що Ільхам Алієв править Азербайджаном вже 15 років, він є одним з намолодших політиків у своєму найближчому політичному оточенні. Багато його соратників залишаються у владі від часів екс-президента Гейдара Алієва (батька Ільхама), деякі чиновники зберігають пости вже чверть століття і не поспішають йти, незважаючи на похилий вік.

Пов`язані новини