Шахрайство, фейкові партії, нерівномірне фінансування — аналітики вже називають цьогорічну передвиборчу кампанію в Угорщині найбруднішою і найбільш скандальною за весь час. В неділю 8 квітня угорці вибиратимуть парламент.

Шахрайство, фейкові партії, нерівномірне фінансування — аналітики вже називають цьогорічну передвиборчу кампанію в Угорщині найбруднішою і найбільш скандальною за весь час. В неділю 8 квітня угорці вибиратимуть парламент. За даними соцопитувань, у гонці впевнено лідирує правляча партія прем’єр-міністра країни Віктора Орбана «Фідес» — їй пророкують від 45 до понад 50 відсотків голосів. На другому місці — праворадикальна сила «Йоббік», трійку лідерів замикають соціалісти.

Утім, можливості опозиції в конкуренції з «Фідесом» навряд чи можна назвати рівними. Розповідаємо, чим особливі вибори цього року та чого від них очікувати.

Партії-привиди за державний кошт

За новим законодавством, голосування відбудеться як за партії, так і за мажоритарних кандидатів. Ця передвиборча кампанія в Угорщині є досить напруженою — і методи, якими вона ведеться, навряд чи можна назвати прозорими й справделивими.

Наприклад, кампанію «Фідеса» фінансує уряд того ж Орбана — лише торік на це витратили 30 мільярдів угорських форинтів (приблизно 100 мільйонів євро). Крім того, на цих виборах зареєстровано 14 підставних партій. Більшість із них виникли за декілька місяців до виборів.

І хоча офіційно вони не мають жодного стосунку до «Фідеса», за дивним збігом найбільше їхніх представників — саме на «проблемних» для правлячої партії округах. Крім цього, деякі з цих партій мають дуже схожі назви з опозиційними політичними силами, або однакові абревіатури — тож неуважні виборці цілком можуть віддати свій голос не за того кандидата.

Фінансування цих партій відбувається за бюджетні кошти — на їхнє створення держава виділила приблизно 9,5 мільйонів євро. Щоб отримати державні кошти, в такій партії має бути щонайменше 27 кандидатів у парламент. Кожен з них має зібрати 500 підписів на свою підтримку — але на переконання експертів, в угорських реаліях це зробити нескладно — підписи можуть купити, або їх копіюють одразу за декількох кандидатів.

Прем'єр-міністр Угорщини та голова правлячої партії «Фідес» Віктор Орбан під час партійного мітингу у Секешфегерварі, на південний захід від Будапешта, Угорщина, 06 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/ZSOLT SZIGETVARY

«Новоспечені угорці»

Однак, одним із найцікавіших елементів є правила для голосування закордоном. Угорський журналіст Гергей Мартон у коментарі Громадському розповів: після того, як партія «Фідес» прийшла до влади у 2010, вона зробила можливим подвійне громадянство і видала близько одного мільйона нових угорських паспортів людям закордоном. Для порівняння, загальне населення Угорщини становить 9,8 мільйонів осіб.

Такі паспорти отримали представники меншин у Словаччині, Румунії, Сербії, і найбільше в Україні. Після цього партія дозволила голосувати громадянам, які не мають дозволу на постійне місце проживання в Угорщині. Цим вони відрізняються від тих, хто тимчасово перебуває за кордоном, але народився в країні і має в паспорті угорську прописку. В Україні це стосується передовсім мешканців Закарпаття.

«Цьогоріч на вибори зареєструвалися 380 тисяч таких людей без угорської прописки. Минулого разу їх було близько 100 тисяч, і 95% з них проголосували за партію Віктора Орбана. Зараз цих виборців майже учетверо більше, й очікується, що більшість голосів знову буде саме за правлячу партію», — розповідає Гергей Мартон.

Загалом цього року на виборах матимуть змогу голосувати 8 мільйонів осіб. Очікувана явка — понад 60%. Тобто новоспечені «угорці» становлять немалу частину електорату «Фідеса».

Крім того, для осіб, що отримали угорські паспорти, існують також інші пільги. Наприклад, їм дозволено голосувати через пошту. Таку можливість мають далеко не всі угорці, що проживають за кордоном. Гергей Мартон пояснює:

«Наприклад, угорці в Британії такої можливості не будуть мати — для голосування їм потрібно буде йти в посольство. Тож комусь із України, хто ніколи не жив в Угорщині, взяти участь у виборах буде значно легше, аніж угорцям, які подорожують, або тимчасово перебувають за кордоном».

Журналіст згадує про ще одну проблему, яка відкриває шлях для шахрайства на виборах.

«Реєстрація на вибори для закордонних угорців відбувається одразу на 10 років. Це означає, що чиновники не можуть гарантувати, що ті, хто зареєструвався один раз, на час виборів досі будуть живими. Вони не можуть відслідкувати інформацію про смерть тих громадян, які постійно проживають, наприклад, в Україні.

Та незважаючи на це, виборчі органи протягом цих 10 років відсилатимуть листи з бюлетенями за вказаною адресою. І якщо ця людина померла, за неї зможуть проголосувати родичі або будь-хто, хто цього листа отримає. Це дуже скандальна ситуація, проте чинний уряд не бажає її виправляти, оскільки це ставить під загрозу втрату декількох сотень тисяч голосів».

Голова праворадикальної партії «Йоббік» Габор Вона під час мітингу із своїми прихильниками у Будапешті, Угорщина, 15 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ZOLTAN MATHE

Зв’язана опозиція та зміцнення Орбана

За таких умов опозиційним партіям дуже складно конкурувати із правлячою партією. Понадте, згідно з даними розслідувального видання Átlátszó.hu, майже 60% усіх медіа в країні належать бізнесменам, наближеним до Орбана. Відтак, і контент у цих ЗМІ здебільшого прихильний до «Фідеса».

На додачу, опозицію в Угорщині здебільшого представляє багато малих партій. В останні дні перед виборами їхні лідери домовляються про об’єднання, щоб зменшити кількість своїх кандидатів на мажоритарних округах і таким чином консолідовано протистояти «Фідесу».

В такій ситуації найбільшою опозиційною силою, яка виступає проти Орбана, є праворадикальна партія «Йоббік».

«Для багатьох угорців «Йоббік» — це можливість проголосувати за правих і водночас сказати «ні» пропаганді уряду, процвітаючій корупції, поганій системі охорони здоров’я та освіти — це дуже важливі проблеми для багатьох людей. Тож якщо ви консервативний правий виборець, і не хочете переобирати популістів з уряду, ви голосуватимете за «Йоббік». Я думаю, ця партія намагається зібрати голоси тих людей, які більше незадолені «Фідесом», — пояснює Гергей Мартон.

Водночас, на думку журналіста, попри те, що в останні роки Орбан лише зміцнив свою владу, в прем’єрjм він зможе залишитись, якщо здобуде понад 50% крісел у парламенті.

«Протягом попередньої каденції він забув про те, що потрібно співпрацювати з іншими. Навряд чи Орбану вдасться сформувати коаліцію, це більше неможливо. Теперішній уряд неспроможний відійти від агресивних методів, які він демонструє. Багато моїх колег говорить, що автомобіль, яким кермує Орбан, їде без жодних зупинок. Я не впевнений на 100%, чи стане він знову прем’єром, але виглядає, що так і буде.

Так чи інакше, після виборів у нього буде найбільша група в парламенті. Питання залишається в тому, чи вдасться їм набрати понад 50% голосів. Якщо це станеться, то я не думаю, що «Фідес» збавить оберти. Якщо вони виграють з цією агресивною тактикою, то будуть вважати, що це єдиний ефективний спосіб. І ми опинимося на дорозі до пекла».

Поділитись: