Конфлікт довкола голандських картин. Борис Гуменюк та спеціаліст з розшуку картин Артур Бранд: «Очна ставка» в ефірі Громадського. Хто бреше?

ВЕРСІЯ БОРИСА ГУМЕНЮКА

— Історія почалася влітку 2014 року. На передовій поширилася інформація з анонімних джерел, що нібито в одному з маєтків, що належить комусь з близького оточення Януковича, в передмісті Донецька, знайдена колекція живопису, яка має велику вартість.

Через рік знову надійшла інформація, що ця колекція була викрадена 10 років тому в одному з нідерландських музеїв. Я вважав за потрібне повідомити про це голландське посольство. Якби інформація підтвердилася, колекцію треба було б повернути.

Самих картин і людей, що знайшли колекцію, я не бачив. Про знахідку повідомлялося з незнайомих номерів.

Я намагався зустрітись з послом Голландії у Києві. На місці його не було, тому я зустрічався з іншими представниками посольства. Вони зауважили, що вже 10 років шукають цю колекцію.

Коли з’ясувалося, що колекція може бути викраденою з Нідерландів, нічого не залишалося як повернути її на Батьківщину.
Влітку 2015 року приїхав Артур Брандт. Але все було на рівні приватної розмови. Брандт зауважив, що колекція нікчемна, художники третьосортні, а музей під час викрадення не охоронявся. Тому десять років тому вони самі були здивовані кому колекція потрібна.

Ми не можемо говорити про вкрадені картини. Навіть якщо хтось знайшов картини, він ні в чому не винен, в Україні це не злочин. Я розумію, що це міжнародний скандал. І він вигідний для Російської Федерації, щоб вкотре показати Україну з поганої сторони. І пан Артур став інструментом в цій війні проти України.

ВЕРСІЯ АРТУРА БРАНДА

— Пан Борис Гуменюк прийшов у посольство і сказав, що може повернути живопис назад до Нідерландів. Посольство зв’язалося з музеєм, а музей зі мною. Тому я поїхав у Київ і зустрівся з Гуменюком. Там було чотири особи: Гуменюк, перекладач, я і хтось з нідерландського посольства.

Ми запропонували 50 тисяч євро. Борис сказав, що розуміє нашу позицію стосовно вартості картин. Але він говорив, що його люди не будуть задоволені. Після цього я контактував з Борисом по електронній пошті, але він більше не відповідав.

Люди, які володіли картинами, намагалися продати їх злочинцям в Україні та за її межами. Щоразу нам повідомляли, що Олег Тягнибок стоїть над цими людьми. Ми повідомили всі ці імена українській поліції. Після трьох тижнів вони зв’язалися з нідерландською владою та повідомили, що розслідування підтвердило, що Олег Тягнибок причетний до цієї справи.

Поділитись: