ENRU

Останнє слово Чийгоза: Мені судилося прийняти цей вирок, як вирок для всього кримськотатарського народу від РФ

Підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму збирається оголосити вирок заступникові голови Меджлісу Ахтему Чийгозу 11 вересня.

На засіданні 9 серпня Чийгоз сказав своє останнє слово.

«Перед смертю моєї мами я попросив у неї вибачення. Вона сказала: я пишаюся тим, що виховала такого сина. Щоб я не робив, якби не було мені важко, я боюся того, що мої дії можуть зганьбити мене як кримського татарина і моєму народові буде соромно за довіру», — сказав заступник голови Меджлісу.

Він також промовив клятву членів Меджлісу.

«Причиною масових депортацій, а по суті геноциду, було бажання російської імперії, а пізніше СРСР очистити Крим від кримських татар і назавжди знищити історію нашого народу», — відтак заявив Чийгоз.

Він також розповів про любов до батьківщини.

«Для кримських татар, як і для інших народів, поняття «громадянський обов’язок, патріотизм, національна гідність» є особливими цінностями. 26 лютого 2014 року кримські татари та інші громадяни України вкотре вийшли з протестом проти погроз територіальній цілісності України з вимогою притягнути до відповідальності авантюристів від влади та політичних пройдисвітів», — сказав він.

Чийгоз наголосив, що попри репресивні методи російської влади, кримські татари та інші українські громадяни не злякалися.

«У подальший період окупації Криму, попри численні провокації, викрадення, обшуки, арешти, заборону на відзначення пам’ятних траурних дат, великі штрафи, кримські татари та інші громадяни України виконували та виконують свій громадянський обов’язок. Саме ці обставини дратують та змушують улаштовувати судилища», — сказав він та додав, що понад 2 роки триває так званий процес 26 лютого, «ціллю якого є залякати кримських татар, придушити та звести нанівець їхню активність».

«Інциндет, який мав місце 26 лютого 2014 року на мирному мітингу, оголошеному кримськотатарським народом, спровокований особами, які надалі сприяли військовому захопленню Криму. Тобто судять не тих, хто зрадив, хто мав цілі та наміри, направлені на зміну територіальної цілісності України, хто пізніше викрадав та вбивав людей. Судилище влаштовує країна-загарбник. У такій ситуації, знаючи справжні наміри замовника цього процесу, про об’єктивність та самостійність суду казати марно. Мені судилося прийняти цей вирок, як вирок для всього кримськотатарського народу від Російської Федерації, яка окупувала мою батьківщину», — сказав Чийгоз в останньому слові перед оголошенням вироку.

Під час судового засідання, Чийгоз наголосив на політичній обґрунтованості справи.

«Слідство та прокуратура керувалися здогадками та припущеннями. На підтвердження є багато показань свідків», — сказав він.

Чийгоз звернув увагу на геноцид та дискримінацію кримських татар російською владою. Відтак назвав «хворими фантазіями» докази слідства та прокуратури у справі. Він також розкритикував те, як прокурор передав слова свідка у справі Заура Смирнова:

«Смирнов не казав того, що сказав від його імені прокурор».

Заступник глави Меджлісу також висловив невдоволеність «секретними свідками» обвинувачення.

«Три з шести секретних свідків просто брехали. Але суд, не важливо яке рішення він винесе, сам це собі сказав. Ми це бачимо — це просто брехня. Вони брешуть, коли кажуть, що з місця перебування могли бачити такі очевидні факти: розташування запасних дверей, між якими перебували тисячі осіб, не можливо було бачити і чути хрускіт», — обурився він.

Чийгоз заявив, що суддя не могла не розуміти, що показання «секретних свідків» не можуть бути правдивими, оскільки вони суперечать відеоматеріалам і даним, оприлюдненим раніше на суді.

Він зазначив також, що обвинувачення мало некоректні формулювання:

«Мітинг за жодним законом не є кримінальним злочином. Я спершу не думав, що будь-що, пов’язане з мітингом, заявкою, реалізацією, поширенням ідей на мітингу чи агітацією якимось чином може бути використане для обвинувачення в кримінальному злочині...»

Чийгоз наголосив, що проведення мітингів «це обов’язок кожного громадянина, який прописаний у конституції будь-якої країни»:

«Громадянин зобов’язаний ужити заходів, а в деяких випадках —застосовувати зброю для захисту територіальної цілісності своєї країни».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Його посадили за те, що не зрадник» — батьки кримського політв'язня Ахтема Чийгоза​.

Нагадаємо, що Ахтему Чийгозу дозволили побачитися з важкохворою матір’ю протягом 10 хвилин. За 12 днів мати політв'язня померла.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram