Культура

Виведення російських військ із Сирії. Огляд преси

Культура/Виведення російських військ із Сирії. Огляд преси
Зберегти
Вигляд

Рішення Росії про початок виведення військ свідчить про те, що Москва шукає вихід з конфлікту, і що вона може погодитися на те, щоб сирійський уряд очолив не Асад. Про це пише видання Foreign Policy. Автори статті, Пол Маклірі і Джон Хадсон із посиланням на американських офіційних представників, зазначають: Москва ще не почала виводити з Сирії свою військову техніку, і поки занадто рано говорити про те, яка кількість російських солдатів повернеться додому.

«Втім, несподіваний наказ Путіна почати виведення військ може означати припинення безумовної російської підтримки Асада», — пише Foreign Policy. У статті також наголошують, що тривалі бомбардування силами російської авіації дозволили режиму Асада закріпитися на заході країни і відтіснити повстанські угруповання, частина з яких користувалася підтримкою США. Російська допомога також дозволила урядовим військам здійснити перегрупування і поповнити запаси матеріально-технічних засобів після багаторічних боїв.

«Схоже, що Росія міняє форму підтримки Асада, щоб змусити його піти на поступки за столом переговорів», — сказав експерт по Сирії з вашингтонського Інституту близькосхідної політики Ендрю Тейблер. Разом із тим, він додав, що поки немає ніяких сигналів про те, що Асад готовий хоч у чомусь поступитися. У коментарі виданняю аналітик наголошує, що російські військові зміцнили оборонні позиції Асада і дозволили сирійським військам присунутися впритул до утримуваного повстанцями ключового міста Алеппо.

Якщо російські війська насправді будуть виведені із Сирії, — це дозволить уникнути перетворення сирійської кампанії в довгу затяжну аферу зі зростаючим числом жертв серед російських військовослужбовців. Про це пише британський журналіст Шон Вокер для The Guardian. Він  цитує професора  Нью-Йоркського університету і експерта у сфері світової політики Марка Галеотті, який зазначає, що «особливого ​​ентузіазму щодо сирійського конфлікту у російської армії немає, крім того військових турбує проблема затягування кампанії». Видання пише, що заява Путіна застала військових аналітиків зненацька: «Якщо про раптову інтервенцію Росії в Сирію можна було здогадатися через помітне зосередженню засобів тилового забезпечення, то ознак майбутнього виведення військового угруповання ніхто не помічав — в тому числі й ті, у кого є тісні зв'язки з представниками вищих військових кіл». Разом із тим журналіст додає, що Путін наказав почати виведення військ, але дати закінчення цього процесу не назвав. Крім того, очільник Кремля не уточнив, якою буде чисельність контингенту, що залишиться на авіабазі Хмеймім в районі Латакії. Разом із тим Вокер зазначає: є всі підстави вважати, що до заяви Путіна слід ставитися серйозно. Знищення Ісламської Держави не було першочерговою метою Росії, так само, як і підтримка режиму Асада.

«Після подій в Україні з Росією ніхто не хотів мати справу, і метою кампанії в Сирії було змусити Захід знову співпрацювати з Москвою, — коментує для The Guardian заяву Путіна незалежний військовий аналітик Олександр Гольц. — Тепер вони виходять з конфлікту, причому з мінімальними втратами».

Які результати російського вторгнення у Сирію і що станеться, коли російські війська підуть з країни? Як пише в статті The Financial Times постійний представник США при ООН Айво Даалдер, «найсуттєвішим і безпосереднім наслідком російського військового вторгнення стало зміцнення режиму Башара Асада». Цей «успіх» Росії обходиться надзвичайно дорого, продовжує Даалдер. Втручання Кремля призвело до активізації насильства, в тому числі до безладних бомбардувань опозиції. Другим наслідком російського вторгнення, як зазначає видання, стала активізація зусиль з припинення війни і початок мирних переговорів.

«Відносне затишшя на фронтах в поєднанні з відновленням дипломатичних зусиль фактично дозволяє Путіну з агресора перетворитися на миротворця. Однак, є багато підстав сумніватися в тому, що дипломатії вдасться досягти успіху, і навіть в тому, що перемир'я збережеться. Росія залишає Сирію такою ж глибоко розколотою в політичному і територіальному плані, якою вона була на початку російського вторгнення у вересні. Опозиція все ще переконана: політичне рішення неможливе при збереженні Асада при владі. Цей глухий кут, швидше за все, призведе до відновлення насильства», — зазначає Даалдер. Автор також пише: останній підсумок путінського вторгнення — повернення Росії до ролі провідного гравця у глобальній дипломатичній грі. Але, хоча Росія і досягла певних успіхів, є сумніви, що ці досягнення вдасться утримати, вважає Даалдер. Антиасадівська опозиція все ще сильна, а з виходом Росії тільки посилиться. Перспектива розколу Сирії на дві або три частини — реальна, резюмує автор статті.

Говорячи, що місія у Сирії виконана, Путін може бути правий. Про це пише американський журналіст Майкл Вайс для Daily Beast. «Підтримка Асада на полі бою була потрібна, для того щоб вберегти його живим і політично стійким. Крім того - приректи на невдачу ідею його відставки, яку Захід назвав передумовою для мирних переговорів. Ніхто не буде сперечатись, що саме такої мети Росія досягла», пише автор. Вайс також додає, що військові дії у Сирії Кремль перетворив на демонстрацію своєї нової зброї та мілітаристських амбіцій. «Згідно із ретельно сформульованим повідомленням на сайті російського президента, Путін подзвонив Асаду у понеділок, і вони погодилися, що російські авіаудари «дозволили докорінно переламати ситуацію у боротьбі з терористами, дезорганізувати інфраструктуру бойовиків, завдати їм істотної шкоди». Разом із тим російські війська не повіністю залишають Сирію, адже «для контролю за дотриманням режиму припинення бойових дій російська сторона збереже пункт забезпечення польотів авіації Хмеймім». Залишуться російські солдати і в порту Тартус. Якщо перекласти: Росія все що може бомбити коли захоче».

/Ольга Дацюк

Пов`язані новини