Президенти США і Росії Дональд Трамп і Володимир Путін зустрілися в Гельсінкі. Вперше лідери двох країн провели повноформатні переговори. Вони проходили за закритими дверима і тривали довше, ніж планувалося — 2 години і 10 хвилин, замість запланованих півтори.

Дональд Трамп і Володимир Путін на зустрічі в Гельсінкі вперше докладно поговорили. Переговори проходили за закритими дверима і тривали довше, ніж планувалося — 2 години і 10 хвилин, замість запланованих півтори. Після зустрічі віч-на-віч, на прес-конференції президенти розсипалися один одному в компліментах і заявили, що будуть разом врегульовувати конфлікт в Сирії, і займатися ядерною безпекою.

Ключовою темою прес-конференції стало втручання Росії в американські вибори — однак Дональд Трамп як і раніше дотримується позиції, що ніякого втручання не було.

Очікувана зустріч

Трамп і Путін зустрічалися кілька разів — найтривалішою була зустріч на саміті G20 в Гамбурзі, в 2017 році, тоді лідери двох держав поговорили близько двох годин. Друга зустріч — у листопаді того ж року, на саміті АТЕС у В'єтнамі — тривала всього кілька хвилин. Тому зустріч у Гельсінкі стала першою повноцінною зустріччю двох президентів, від якої багато хто чекав важливих результатів.

Та й самі учасники зустрічі сприймали її, як дуже важливу. Вранці 16 липня, Трамп написав в своєму Twitter, що «зараз відносини Москви і Вашингтона гірше ніж будь-коли» завдяки дурості і тупості «колишнього керівництва США». МЗС Росії ретвітнуло це повідомлення з лаконічним підписом: «Ми згодні».

На зустріч обидва президенти спізнилися — Путін затримався, оскільки його літак запізнився на півгодини, але все одно першим прибув на зустріч. Дональд Трамп прийшов на 20 хвилин пізніше.

Перед початком переговорів президенти вітали один одного: Путін запропонував Трампу «докладно поговорити про наші двосторонні відносини і щодо різних болючих точок у світі — їх досить багато».

Трамп у відповідь привітав Путіна з Чемпіонатом світу з футболу, назвавши його одним з кращих. Він також додав, що в них є, що обговорити: «від торгівлі до військових питань, ракет і ядерної тематики до відносин з Китаєм».

Відповідати на запитання журналістів президенти відмовилися.

Президент США Дональд Трамп (ліворуч) та президент Росії Володимир Путін під час спільної прес-конференції у президентському палаці в Гельсінкі, Фінляндія, 16 липня 201 року Фото: EPA-EFE/MAURI RATILAINEN

Протести

Перед зустріччю в Гельсінкі пройшли протести — як проти Володимира Путіна, так і проти Дональда Трампа. У неділю, 15 липня, на вулиці фінської столиці вийшли близько 2,5 тисяч громадян. Вони тримали анти-трамповсківські та анти-путінські плакати: наприклад, президентів закликали «зупинити злочини проти людяності в Чечні». Трампу адресували плакат «Не розлучайте сім'ї» — проти сформованої практики поділу сімей нелегальних мігрантів в США. Були також плакати Путіна на тлі веселкового прапора — на знако, що в Росії обмежують права ЛГБТ.

Правозахисники провели акцію проти політики Дональда Трампа і закликали до захисту прав людини та демократії у день зустрічі Трампа із російським президентов Володимиром Путіним у Гельсінкі, Фінляндія, 16 липня 2018 року. На банері напис — «зробимо права людини знову великими» (відсилання до передвиборчого слогану Трампа «Зробимо Америку знову великою») Фото: EPA-EFE/PEKKA SIPOLA

Найбільша фінська газета Helsingin Sanomat запустила кампанію на захист свободи преси. Видання вивісило в центрі Гельсінкі білборди з привітаннями президентам російською та англійською мовами: «Пане президенте, ласкаво просимо на землю вільної преси».

Були також плакати із закликом звільнити українських політв'язнів — в Гельсінкі прилетіла сестра Олега Сенцова Наталія Каплан, аби нагадати американському президенту про голодування українського режисера.

Акція із закликом до захисту прав жінок та мігрантів в день зустрічі Трампа із російським президентов Володимиром Путіним у Гельсінкі, Фінляндія, 16 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/KIMMO BRANDT

Про що говорили президенти

Після закритої зустрічі віч-на-віч, президенти також провели розширені переговори, а потім провели коротку прес-конференцію. Першим узяв слово Володимир Путін. Він сказав, що переговори були «успішними і корисними». За словами Путіна, «Росія і США стикаються з багатьма викликами — міжнародна безпека, регіональні кризи, тероризм». Російський президент запропонував США поєднати свої зусилля у боротьбі з тероризмом. Також Путін сказав, що передав Трампу записку з низкою пропозицій щодо ядерної безпеки. «Ми добре поговорили», — резюмував Путін.

Трамп почав з компліментів на адресу російського президента — він знову похвалив Чемпіонат світу з футболу. Американський президент розповів, що попросив РФ тиснути на Іран — аби той припинив свою ядерну програму. Ключовим питанням в обговоренні президентів була Сирія — Трамп сказав, що «співпраця між нашими країнами може врятувати тисячі життів». Він додав, що домовився частіше зустрічатися з Путіним.

Трамп подарував Путіну футбольний м'яч під спільної прес-конференції у президентському палаці в Гельсінкі, Фінляндія, 16 липня 201 року Фото: EPA-EFE/MAURI RATILAINEN 

Відповідаючи на питання журналістів, Трамп сказав, що Росія не втручалася в президентські вибори в США. Про це ж говорив і Путін, вчергове повторивши тезу, що навіть якщо хтось із громадян Росії втручався у вибори, вони не є представниками російської держави.

Відповідаючи на питання про будівництво «Північного потоку-2», Трамп сказав, що США будуть конкурувати з Росією у питанні газу. Путін у відповідь запропонував займатися спільним ціновим регулюванням.

Про Україну президенти майже не говорили. Путін у своїй промові сказав, що «США могли б рішучіше наполягати» на виконанні Україною Мінських домовленостей. Також Путін додав, що Газпром готовий продовжити транзитний контракт з Нафтогазом у разі врегулювання спору в Стокгольмському арбітражному суді. Наприкінці прес-конференції журналісти поставили запитання — чи лунали від Трампа натяки на те, що він може визнати Крим російським? Путін відповів, що позиція його американського колеги не змінилася — він говорить про незаконність так званого «референдуму про приєднання Криму до Росії».

«У нас інша точка зору, ми провели референдум згідно з міжнародним правом. Для нас це питання закрите», — заявив Путін. Трамп на питання щодо Криму не відповів і про Україну жодного разу не згадав.

 

Поділитись: