Work-war-education balance: чому важливо навчатися під час війни

Work-war-education balance: чому важливо навчатися під час війни

У травні в Парламенті України презентували дев'ять пунктів економічного відновлення країни після війни. Перша віцепрем'єр-міністерка економіки України Юлія Свириденко назвала його «одним із наймасштабніших проєктів із часів усім відомого плану Маршалла».

Економісти, політологи стверджують: щоб програми післявоєнної реконструкції були успішними, потрібні стратегічне бачення та сильне лідерство. А лідерство неможливе без постійного навчання та вдосконалення. Про це свідчить і досвід інших країн, які впроваджували подібні програми протягом останніх десятиріч.

Війна в Україні не зупиняє стрімкого розвитку світу. Здобуті раніше знання потребують актуалізації, а втілення масштабних проєктів практично неможливе наодинці. Це реальність, у якій зараз живуть засновники, управлінці та лідери. Щоб встигати з усім, їм потрібне середовище, у якому, зустрівшись, вони можуть обмінюватися досвідом, розвивати спроможності, створювати нові знання, неформально спілкуватися. Одним із таких в Україні є Києво-Могилянська бізнес-школа, відгукуються її учасники.

Про те, чому важливо вчитися безперервно, хто може стати учасником стипендійної програми kmbs і що вона пропонує, — у матеріалі hromadske.

«Звикаємо до нової реальності — вчитися, працювати, донатити на ЗСУ» 

«Якщо поєднати два виклики: факт, що безперервне навчання ще до війни було необхідним, і що без цього практично неможливо стати хорошим управлінцем чи лідером, і те, що після перемоги нас чекає побудова нової країни, то не виходить сидіти склавши руки», — пояснює важливість продовження навчання під час війни Олена Жильцова, керівниця програми Executive MBA Києво-Могилянської бізнес-школи.

Віта Думанська, лідерка Громадського руху «ЧЕСНО»

Віта Думанська, лідерка Громадського руху «ЧЕСНО», навчається на Executive MBA у kmbs із 2020 року. Вступила тоді, коли «світ із ніг на голову» перевернула пандемія коронавірусу. «Це було моєю мрією ще з початку кар'єри, але до такої програми треба дозріти», — каже Думанська.

Вона розглядала варіант навчання у МВА за кордоном і в Україні. «Знайомі радили: якщо хочеш далі жити та працювати в Україні, треба йти до kmbs», — пояснює лідерка руху.

Хоч війна й перервала навчання майже на пів року, зараз усе відновлюється, тож у грудні Думанська збирається захистити диплом.

Засновник зоозахисної організації UAnimals, співзасновник агенції Gres Todorchuk Олександр Тодорчук

Засновник зоозахисної організації UAnimals, співзасновник агенції Gres Todorchuk Олександр Тодорчук став учасником програми Presidents' MBA 2021 року. До цього він закінчив фізико-математичний ліцей і юридичний факультет, втім юристом ніколи не працював.

«У дорослому віці я зрозумів: навчання — це не питання школи чи університету, це про щоденний розвиток. Раніше світ змінювався щороку, потім — щомісяця, а зараз — щохвилини. Актуальні вчора знання сьогодні можуть бути непотрібними. Тому зараз як ніколи варто розвиватися, пізнавати нове», — Тодорчук пояснює, чому не припиняє вчитися.

Арсен Жумаділов, гендиректор «Медичних закупівель України»

Щоб розвиватися, треба постійно навчатися і в дорослому віці, впевнений Арсен Жумаділов, гендиректор «Медичних закупівель України» та Executive MBA, вступник 2021 року. Для нього рішення про навчання в kmbs було «виробничою потребою».

«Багато людей покладаються на свій досвід. Проте якщо він не відрефлексований і не осмислений системно, то несе мало цінності. Частіше це дає так звану енциклопедичну поінформованість, а не мудрість», — ділиться Жумаділов.

Співачка, композиторка, громадська діячка, ексчленкиня правління «Суспільного» Олександра Кольцова

Співачка, композиторка, громадська діячка, ексчленкиня правління «Суспільного» Олександра Кольцова подалася на програму MBA навесні 2020-го після двох років роботи у правлінні на Суспільному мовнику. За її словами, навчання для неї стало ще й інструментом, який допоміг адаптуватися до стресу та нових реалій. Вона відчула, що стала іншою, трансформувалася.

«У мене змінився погляд на ключові процеси в моїй діяльності, я стала по-іншому розставляти пріоритети в декількох проєктах. Змінилися показники персональної та фінансової ефективності, мені здається, навчання дало мені інструменти для кращої результативності й управління власними ресурсами», — каже Кольцова.

Що таке стипендійна програма kmbs

Навчання за програмами kmbs — це магістерський курс тривалістю два роки для управлінців із різних галузей. Вони приходять обмінятися досвідом і розширити горизонти світогляду.

«Вже на перших модулях зрозумів: це дійсно важливе навчання, бо не просто дає знання, а дозволяє інакше мислити. Якщо раніше ти дивився на світ через вічко дверей, то така освіта дасть змогу ці двері прочинити та подивитися ширше», розповідає учасник програми Олександр Тодорчук.

Навчання пропонують за двома програмами: Presidents' — для власників бізнесу, Executive для генеральних директорів та керівників організацій, вищого менеджменту, членів дирекції. Цьогоріч стипендіатами можуть стати ще чотири учасники по два на кожен із напрямів.

«Цього року ми просто розширили критерії відбору для тих, хто може подаватися на програму. Ми пропонуємо її засновникам та управлінцям бізнес-стартапів, зруйнованих під час війни підприємств, які готують власний рестарт. Чекаємо фундаторів та керівників приватних закладів охорони здоров'я, виробників медустаткування для реабілітації поранених на полі бою. 

Крім того, країні потрібне формування нової плеяди лідерів державної служби для органів місцевого самоврядування, які будуть спроможні до глобальної дії зараз і на економічному фронті, який відкриється після війни. Ми розуміємо, що це на часі, і готові допомагати в такий спосіб, як ми можемо, а саме сильними освітніми рішеннями, розвитком управлінських спроможностей, лідерського потенціалу», — пояснює Олена Жильцова.

Щоб податися на стипендійну програму, необхідно бути управлінцем не менше ніж три роки, знати англійську на рівні не нижче за B2, мати та бути готовим реалізувати свій суспільно важливий проєкт.

Як проходить навчання у kmbs

Учасники кажуть, формат навчання в kmbs зручний. Крім традиційно очного, можна навчатися онлайн, є виїзні модулі та позааудиторне навчання. Навчання в kmbs легко поєднувати з роботою, особистим життям та іншою діяльністю.

«Найскладнішими були перші три модулі, після них фактично вся група відчула старт особистісних трансформацій. Пригадую, домашнє завдання з фінансового модуля робили кілька днів поспіль до 10-ї вечора в аудиторії. Так сформувалася звичка вчитися, я з нетерпінням чекала кожного заняття, — розповідає Думанська. — Відразу після модуля хотілося все пробувати на практиці: протестувати членів команди, переглянути процеси, покращити тексти оголошень про пошук нових членів команди. Але викладачі радили не поспішати». 

За словами Олени Жильцової, МВА-програми це ще й про місце неформального спілкування. Завдяки цьому керівники бізнесу, державних та освітніх інституцій, громадських організацій обмінюються досвідом, знаходять точки взаємодії та порозуміння.

«Мені б хотілося бачити в kmbs держслужбовців, керівників органів місцевого самоврядування, засновників ідейних стартапів чи громадських рухів із малих та середніх міст, а не лише Києва, Одеси, Харкова чи Львова. Бо перед нами стоїть і стоятиме багато завдань із зірочкою, які потрібно буде розв’язувати по всій території України, не тільки у вузлових центрах. Тому важливо, щоб управлінці з Бережан та Решетилівки теж наважувалися подаватися на програму», — каже Олена Жильцова.

Сил навчатися додають думки про відбудову України

Усі учасники зазначають, що навчатися під час війни доволі непросто. Важче сфокусуватися на навчанні, часто відволікаєшся на новини.

«Мозок відмовлявся сприймати щось, крім новин із фронту. Поступово запит на нові знання відновлюється, адже ще більше розумієш, навіщо все це. Я сильно вірю в перемогу, тому відбудову країни починаю планувати вже зараз. А для цього потрібно вчитися», — розповідає лідерка «ЧЕСНО» Думанська.

Хтось волонтерить, і йому банально бракує часу. Хтось, як Тодорчук і Жумаділов, вступили до ЗСУ. Однак з думками про відбудову України продовжують учитися.

«Готуйте себе вже сьогодні — ми маємо докласти максимум зусиль, щоб зробити свою державу кращою», — каже Олександр Тодорчук. — Найгірший варіант зараз — поставити життя на паузу. Якщо ви сприймаєте війну як "час, який потрібно перечекати" і сподіваєтесь, що після перемоги повернетеся в умовний стан до 23 лютого, знайте: так не буде». 


Партнерський матеріал опублікований на правах реклами.