WSJ: Саудівська Аравія заявила, що Іран зібрався напасти на неї та Ірак. Що відомо?
Саудівська Аравія поділилася із США розвідданими про те, що Іран планує напасти на неї та Ірак, щоб відвернути увагу від протестів. Через це американці та декілька країн Близького Сходу підвищили рівень бойової готовності своїх сил.
Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на неназваних посадовців зі США та Саудівської Аравії.
Представники Саудівської Аравії кажуть, що Іран планує напади на неї та місто Ербіль, що в Іраку. У Раді національної безпеки Білого дому відповіли, що стурбовані такими попередженнями й готові відреагувати, якщо Іран здійснить атаку.
Представник Ради нацбезпеки пояснив, що вони тримають постійний контакт по військових та розвідувальних каналах із саудівцями: «Ми без вагань будемо діяти на захист наших інтересів та партнерів у регіоні».
Трохи контексту
Як розповідає WSJ, із кінця вересня Іран вже атакував північний Ірак десятками балістичних ракет і бойових безпілотників. Іранці публічно звинуватили так звані іранські курдські сепаратистські групи, що базуються там, у розпалюванні заворушень.
Також Тегеран звинуватив Саудівську Аравію, США та Ізраїль у підбурюванні до демонстрацій. Зокрема, у жовтні Іран попередив Саудівську Аравію, щоб вона обмежила висвітлення протестів в Ірані супутниковими каналами, зокрема каналом Iran International, який підтримують саудівці.
«Це наше останнє попередження, тому що ви втручаєтеся в наші внутрішні справи через ці ЗМІ», — сказав генерал-майор Хосейн Саламі.
Чому іранці протестують?
Протести в Ірані не вщухають від 16 вересня внаслідок того, як іранка Махса Аміні впала в кому і померла після її арешту «поліцією моралі» за неправильне носіння хіджабу.
Поліція повідомила, що в Аміні стався серцевий напад після того, як її доставили у відділок для «виховання». Родичі іранки заперечують, що вона страждала через будь-яке захворювання серця.
Це викликало протести іранців у соцмережах та на вулицях 16 вересня. У мережі поширювалися відео, на яких протестувальники кричали «Смерть диктатору» — ішлося про верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Іранки почали публікувати відео, на яких зрізають волосся та палять хіджаби.
Іранська влада почала обмежувати доступ до інтернету в країні. Активісти кажуть, що влада вдалася до такого кроку, щоб світ не побачив насилля у країні під час протестів. За даними правозахисників, під час зіткнень з правоохоронцями в Ірані вже загинули щонайменше понад 230 протестувальників.
Відповідно до іранського закону шаріату (ісламського закону), запровадженого після революції 1979 року, жінки зобов’язані покривати волосся та носити довгий, вільний одяг, щоби приховати свою фігуру. Порушникам загрожує публічна догана, штраф або арешт. В Ірані все ще намагаються забезпечити дотримання цього закону.
Також люди вийшли підтримати іранських протестувальників і в інших країнах: акції відбулися у Греції, Туреччині, Іспанії, Канаді, Лівані, Німеччині, США, Італії та інших країнах.
- Поділитися: