Життя

«Я був прихильником приєднання Криму до Росії, але помилився» — власник ялтинського зоопарку


Життя/«Я був прихильником приєднання Криму до Росії, але помилився» — власник ялтинського зоопарку

Зберегти
Вигляд


Власник зоопарку «Казка» та сафарі-парку «Тайган» Олег Зубков подав позов проти прокурора Криму Наталі Поклонської та каналу «Росія24» за наклеп. Відбувається це на тлі гучної війни контролюючих та перевіряючих органів проти бізнесу Зубкова. В ефірі проекту Громадьске.Крим Олег Зубков розповів деталі протистояння, а також назвав головну свою помилку в цій історії.

Олеже, що відбувається з вашими підприємствами?

Мої парки зачинені в знак протесту проти хибних звинуваченнь передусім прокурора Криму Наталі Поклонської, яка звинуватила мене в тому, що я труїв власних тигренят, що краду державні генератори. Історія почалася значно раніше, в травні, коли було скоєно відстріл мавп за «анонімкою», і пані прокурор надіслала туди ветеринарів, прокурорів, і відбувся жахливий безпрецедентний акт присипання мавп у зоопарку «Казка». Туберкульозу тоді не знайшли, ніхто не вибачився, але це все ланки одного ланцюга, і от вони дійшли до такого способу…

Яка мета цих людей, де ви їм перейшли дорогу?

Ви знаєте, сьогодні в Криму триває перерозподіл власності, і мої парки вважаються прибутковим бізнесом. Є віце-прем’єри, які поклали на них своє око, і які вже неодноразово проводили наради щодо проблем зоопарку. І не соромились казати навіть про приватизацію ялтинського зоопарку «Казка». Я не знаю, чи це можливо, адже мої парки не мають жодної державної копійки в підгрунті, вони повністю зроблені приватним способом, зведені з голого поля, і є моєю приватною власністю. Проте такі спроби або поставити мене в залежність, або заволодіти моїм бізнесом, періодично за ці два роки зявляються.

Можливо, мова йде про націоналізацію? Ви ж знаєте, що зараз в Криму модно націоналізувати, якщо не приватизовувати, коли мова йде про приватну власність?

Не так просто націоналізувати парки, в яких немає жодної державної складової. Тому просто намагаються поставити парки в залежність, або сьогодні дуже модно платити мзду деяким керівникам в Криму, сплачувати 10% з відвідувача, є такі форми сьогодні в Криму. Аби привернути увагу суспільства і протистояти тому, що відбувається в Криму, я був вимушений закрити парки. Не через перевірки, до перевірок я давно звик, їх багато було в історії зоопарку «Казка», це ми готові витримувати. Але ту брехню, яка сьогодні лине з вуст перших керівників республіки, треба зупиняти

Чи виходить у вас захищатися? Раніше, коли Крим був під контролем України і у вас теж були проблеми, вам на допомогу приходили перш за все журналісти. У вашому блозі я прочитав про звільнення журналістки «Кримської газети» Ольги Крамної після того, як вона запитала владу Криму про ваше переслідування.

Так, дійсно, історія зоопарку «Казка» - це історія боротьби перш за все із владою. Якщо хочеш нажити собі ворогів, спробуй щось змінити в цьому житті. Звісно, я збудував два парки, часом за повної протидії влади, влада рідко була до мене доброзичливою, мені доводилося все здобувати дуже і дуже непросто. Але те, що коїться зараз, я навіть не знаю, як це назвати. Повний «бєзпрєдєл». Зазвичай проблеми в парку були, оскільки розвиток парків завжди випереджало створення якихось правовстановлюючих документів. Але сьогодні влада звинуватила мене у всьому, що відбувалося десять років навколо парків, поставила мені це все в провину, що я страшний порушник всього, що міг порушити. І Ольга Крамная, сьогодні просто одна з небагатьох журналістів Криму, стала на захист і сказала про подвійні стандарти членів уряду. В дамому випадку Іванова, голови ветдепартаменту. За що ії було просто звільнено після ефіру, на який мене і запросив пан Іванов, і сам не прийшов. Дуже шкода, Ольга Крамная працювала в «Кримській газеті», дуже гарний журналіст. Вважаю, що вона не пропаде як вільний журналіст

Ви були одним з найяскравіших прихильників приєднання Криму до Росії. Чи змінилась ваша думка, як ви бачите подальший розвиток в Криму, коли бізнес можуть відібрати і передати під контроль якомусь віце-прем’єру?

Це правда, я дійсно був дуже затятим прихильником приєднання Криму до Росії, оскільки бачив в цьому і розвиток Криму, і вирішення тих проблем, які накопичувались останнім часом з українським урядом. Але я помилявся, сьогодні розвиток Криму, на жаль, неможливий. Сьогодні я навіть перестав мріяти про розвиток своїх майбутніх проектів. А існуючі проекти під загрозою остаточного закриття, і, можливо, мені доведеться перевести свій бізнес до однієї з європейских країн. Тому що працювати сьогодні в Криму неможливо не лише через непрофесійне керівництво Криму, але й через тяжкий фіскальний тягар, через санкцій та все інше, що сталося останнім часом. Паркам дуже складно виживати, дуже багато проблем і з постачанням м’яса, і багато інших питаннь. Ще раз повтроюю, сьогодні про розвиток моїх нових проектів у Криму навіть мови буде не може, а старі дуже важко утримувати і зберігати

Тобто ви хочете сказати, що після анексії ваш бізнес генерує збитки, чи просто впав прибуток? Якщо так, наскільки?

2014 рік був, звичайно, збитковим і провальним. Дуже мало було туристів, за моїми підрахунками, було мільйон-півтора мільйони туристів. Але 2015 рік вирівняв і дав надію, що Крим буде розвиватися, як туристичний регіон. Росіяни поїхали, і росіянам дуже сподобалися мої парки. І ми вийшли на прибуток. Не той прибуток, який був за України в 2012, 2013 роках, але можна було якось жити і розвиватися, якби не влада та неправомірні рішення, які призводять і до блекаутів, і до інших «аутів». «Лайфаутів», як я назвав ситуацію зі своїми парками.


/Громадське.Крим

Пов`язані новини