«Я допускаю суб’єктивність вибору та особисті симпатії» — міністр Кабміну про швидке призначення очільника податкової

Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, Київ, 7 травня, 2020 рік
Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, Київ, 7 травня, 2020 рікОлексій Нікулін/hromadske

Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов не відкидає, що під час призначення нового очільника Державної податкової служби Олексія Любченка, яке відбулося без повноцінного конкурсу, міністр економіки «намагався підібрати собі кадр і, звичайно, у цьому є суб’єктивність».

Про це він розповів в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske.

Немчінов зазначив, що на момент проходження співбесід з кандидатами на посаду свої заявки подали 43 людини, але скільки людей пройшли співбесіди він не знає. На запитання журналіста, чи не було наперед відомо, хто виграє конкурс, міністр відповів:

«Якщо це залежить від профільного міністра, то, звичайно, він намагається підібрати собі кадр і, звичайно, є суб'єктивність в тому… Я допускаю якусь суб'єктивність вибору, особисті симпатії тощо».

Водночас Немчінов не вважає, що рішення щодо призначення нового очільника податкової було сформоване наперед.

«Тому що потрібно було все правильно оформити за короткий період часу і декларацію подати. І так само пройти співбесіду, тому що не керівник проводить співбесіду, а його перший заступник», — переконує міністр.

Також він розповів, що хоч і очільник податкової Олексій Любченко у 2010-2012 роках обіймав посаду заступника голови Державної податкової адміністрації, Мін'юст вирішив, що він під дію закону про очищення влади не підпадає.

«Цей момент перевірявся, тому що він достатньо ризикованим є … його дивився Мін’юст, дивився документи, які кандидат надавав, і був висновок, що не підпадає», — каже Немічінов.

29 квітня Кабмін призначив Олексія Любченка на посаду керівника Державної податкової служби. У Міністерстві фінансів запевняють, що лише тимчасово.

Зазначимо, що призначення голови податкової без конкурсу стало можливим після ухвалення парламентом закону про зміни до держбджету-2020, у якому зокрема прописали новий порядок призначення держслужбовців на період карантину.

Нові правила дозволяють під час карантину не проводити повноцінні конкурси, а призначити посадовця шляхом укладення контракту. Такий посадовець працюватиме «на період дії карантину та до дня визначення суб’єктом призначення або керівником державної служби в державному органі переможця конкурсу». Якщо простими словами — поки вже шляхом повноцінного конкурсного відбору (після карантину) не оберуть нового постійного керівника. Конкурс такий може тривати невідомо скільки.

Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження через скасування добору на посаду глави податкової.

Нагадаємо, попереднього очільника податкової Сергія Верланова Кабмін звільнив на позачерговому засіданні 24 квітня. Ініціатор цього звільнення — міністр фінансів Сергій Марченко, якому й підпорядковується податкова.

Сам Верланов назвав своє звільнення політичним і подав заяву в прокуратуру на колишнього главу Мінфіну Ігоря Уманського, який раніше звинуватив податкову у масштабній корупції.

24 квітня Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію, яка має розслідувати заяви Уманського про можливу корупцію у податковій та на митниці.