Війна

«Я дуже щаслива, що нарешті на волі» — звільнена з полону Марія Варфоломєєва

Війна/«Я дуже щаслива, що нарешті на волі» — звільнена з полону Марія Варфоломєєва
Зберегти
Вигляд

419 днів полону. Саме стільки луганська журналістка Марія Варфоломєєва провела в неволі у бойовиків так званої «Луганської народної республіки». Її звинуватили в шпигунстві на користь української влади через фотографії обстріляних будівель Луганська. Також в причетності до «Правого Сектору» через фото в соцмережах Марії з візиткою Яроша.

Ще влітку 2015 року, як розповідає сама Варфоломєєва, бойовики виписали їй розписку про звільнення. Але тоді її так і не відпустили. Півроку тримали в камері одиночці.

Марія Варфоломєєва мала бути четвертою особою під час обміну 26 лютого. В останній момент, як казали звільнені з полону, Машу залишили в камері.

Цього разу 3 березня її обміняли поблизу Щастя на двох людей. Щойно Марія опинилася біля українських обмінників, сказала, що дуже щаслива опинитися нарешті на волі:

«Все добре, я щаслива. Не вірю, що нарешті цей день настав. Думала, що цього ніколи не станеться. Дякую моїй країні, що вона допомогла в моєму звільненні, я дуже щаслива».

Каже, з рідними не бачилась давно, не дозволяли. Хоча батько приїздив декілька разів.

Уповноважений президента з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко радіє, що свій 31 день народження Марія Варфоломєєва буде зустрічати вдома:

«Марія — справжня українка, справжня патріотка, бо 9 березня народжуються тільки справжні українці. Це була дуже важка операція, ми рік боролися за звільнення Марії. Сочатку була категорична позиція з іншого боку, вони навіть не включали Марію до списків. Тільки останні кілька тижнів вони погодилися на звільнення, але висунули умову, що має бути передана на іншу територію людина яка є громадянином Російської Федерації.

Так і відбулося. Машу Варфоломєєву обміняли на жінку, ім’я якої поки що не розголошується, і 20-річного громадянина Російської Федерації Івана Горбунова. Хлопець потрапив в Україну у 2014 році, воював на боці так званої «ДНР». Його засудили до 11 років тюремного ув'язнення, а згодом було помилувано президентом України для обміну. Сам Іван Горбунов розповідає журналістам, за що його було засуджено:

«Ведення агресивної війни, тероризм, зброя, організована злочинна група. Я визнав свою провину заради обміну».

На запинання, чи шкодує про те, що скоїв, відповідає:

«Як можна шкодувати про те, що вже зроблено. Ні».

Звільнена Марія Варфоломєєва розповідає, скільки часу перебувала у різних місцях під вартою: «Я порахувала, що загалом за цей час більше півроку пробула в камері одиначці». Спершу, каже, застосовували незначну фізичну силу, а потім просили вибачення.

«Годували іноді раз на добу, іноді двічі».

Про плани розповісти нічого не може, відвикла від «звичного життя».

Зараз Марія у Києві, потребує реабілітації. В неї запалення легенів і також є потреба у психологічній допомозі. Їй пропонують реабілітацію у центрі «Феофанія».

/Hromadske.Схід

Пов`язані новини