Президент Росії Володимир Путін виступає перед Федеральними зборами, Москва, Росія, 10 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Президент Росії Володимир Путін може залишитися при владі ще на 16 років. Він погодився обнулити свої президентські терміни, якщо Конституційний суд визнає, що це не суперечить Конституції. Однак її якраз (так уже збіглося) збираються міняти, голосування повинно пройти 22 квітня. У чому терміновість і що відбувається в Росії з вищими органами влади, розбиралося hromadske.

Проблема-2024

Наступні президентські вибори в Росії мають відбутися в 2024 році — тоді закінчується четвертий президентський термін Володимира Путіна. За Конституцією, одна особа не може займати пост глави держави більш ніж два терміни поспіль. Путін очолював Росію з 2000 року два терміни поспіль по 4 роки — до 2008 року. Потім помінявся місцями з Дмитром Медведєвим, який до того був прем'єр-міністром. Путін знову став президентом у 2012 році. Перед цими виборами термін президентських повноважень збільшили до 6 років.

Потім Путін переобрався в 2018 році — це стало його другим поспіль президентським терміном. Він закінчується в 2024-му, і щоб залишатися при владі, потрібно було терміново щось придумати.

Крім того, в 2021 році повинні пройти чергові вибори до Держдуми — нижньої палати російського парламенту, а рейтинги партії влади невисокі і довірою серед населення вона не користується. Зберегти більшість у таких умовах було б вкрай важко, виникне потреба в додатковій перебудові всієї політичної системи.

Варіанти вирішення

Багато політологів схиляються до того, що план «А» у Кремля був — об'єднатися з Білоруссю. Однак Олександр Лукашенко виявився не дуже поступливим, і більш тісного союзу не вийшло — два раунди переговорів у грудні й лютому ні до чого не привели.

Так виник план «Б» — внести поправки до Конституції. Про необхідність її реформування заявив сам Путін під час послання до Федеральних зборів.

Але основний закон не так просто змінити — ключові його положення зафіксовані в перших розділах, які не можуть виноситися на всенародний референдум.Тоді вирішили нічого кардинально не міняти, але додати положення про бога, пріоритет дітей і союз чоловіка й жінки, і провести декоративне загальноросійське голосування, не передбачене законом. Щоб його легітимізувати, Центрвиборчком приймає порядок проведення голосування. Він ще не затверджений, але основні його положення вже відомі.

Голосування пройде 22 квітня, в день 150-річчя від дня народження Володимира Леніна. Однак голосувати можна буде й достроково, за три дні. Також знімаються всі обмеження для голосування на дому. Крім того, обговорюється й ідея організувати ділянки на підприємствах — тобто для підвищення явки створені всі умови.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Президент Росії Володимир Путін виступає перед Федеральними зборами, Москва, Росія, 10 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

А ось контролювати таке голосування буде практично неможливо, кажуть громадські спостерігачі всеросійського руху «Голос». Направити своїх представників на дільниці зможуть лише громадські палати регіонів, але вони некомпетентні і також будуть виконувати лише декоративну функцію.

До речі, джерела говорять про те, що закон про внесення поправок до Конституції Путін планує підписати 18 березня — в день так званого «включення Криму до складу РФ».

Держдума розглядала цей документ у другому читанні 10 березня. І там виникла ідея — обнулити президентські терміни Володимира Путіна. Її висловила депутатка від «Єдиної Росії» і перша в світі космонавтка Валентина Терешкова. Глава партії влади В'ячеслав Володін відповів, що це потрібно обговорити з самим Володимиром Путіним — і за кілька годин той приїхав до Держдуми.

Що сказав Путін

Володимир Путін виступив у нижній палаті російського парламенту, читаючи з папірця, що знімало будь-які ілюзії про експромт. Він заявив, що дострокові вибори до Держдуми проводити не варто (з такою ідеєю виступив глава ЛДПР Володимир Жириновський), прибирати обмеження на кількість президентських термінів з Конституції не можна, а от зняти їх для нього особисто — цілком можливо. Але цю зміну має підтримати Конституційний суд.

Поділитись: