Понад 600 іноземних волонтерів зі 140 країн світу цьогоріч приїдуть до Укрїни, щоб учити українських школярів у різних містах та селах говорити англійською. Вони викладатимуть англійською суспільно важливі предмети. Що таке GoCamp і чому іноземці обирають Україну — в матеріалі Громадського.

GoCamp — це тритижневий табір для школярів, де вони зможуть навчатися та відпочивати одночасно вивчаючи англійську мову. 

Торік у пілотному проекті взяло участь 120 волонтерів із 40 країн. У 2017 році їхні кількість зросла вчетверо, що стало для організаторів справжнім викликом.  

Директорка громадської організації «Global Office», яка є співорганізатором GoCamp, Оксана Нечипоренко розповідає, що цього року відібрали 611 шкіл по всій Україні:

«Ми відбирали вчителя за мотивацією до нових знань і за мотивацією школи прийняти волонтера. Зусиллям американського, британського, німецького  та французького посольств, ми провели для 611 учителів тренінги з нових методик викладання, наприклад, як викладати англійську через гру, що таке інтерактивне викладання тощо».

За її словами вчителі самі будують GoCamp у своїй школі за запропонованою методологією, а вже в цю систему вбудовується іноземний волонтер.

Басір, Афганістан

Фото: Сергій Дунда/Громадське

«Я був такий натхненний цим проектом, коли побачив презентації Go Global та Go Camp в університеті. В Афганістані немає українського консульства і організатори програми запропонували надіслати мені запрошення в Пакистан. Я був змушений їхати туди, щоб отримати візу.

Дуже багато моїх друзів були зацікавлені приїхати, та через бюрократичні проблеми не змогли. Коли я нарешті отримав приїхав до України, мене зупинили на митниці. Для представників прикордонної служби було дивно, як хтось з Афганістану може приїхати сюди волонтером. Я пояснив, що одним із завдань програми Go Camp є культурний обмін. Афганістан — це не лише війна, там живуть звичайні люди, такі як я. І я також маю чому повчитися в українців».  

Іноземці приїжджають в Україну за свій кошт і проживають у приймаючих родинах. Вони не заміняють вчителів, а надихають, допомагають дітям долати мовний бар’єр: «Коли волонтер прилітає в невеличке село і розповідає, що можна бути не тільки лікарем чи вчителем, а й фінансовим ризик-менеджером, то у дітей з’являється нова система координат», — розповідає Оксана Нечипоренко

Ідейний натхненник та співорганізатор проекту Мустафа Найєм каже, що після приїзду для іноземних учителів проводять тренінг, під час якого розповідають про Україну та її особливості: «Ми показували їм фільм про революцію, розповідали про війну, про історію України. Після цього в них відбувається 5-денний тренінг, під час якого їх навчають поводитися з дітьми».

Далі волонтерів ділять на 4 групи: перша викладає основи демократії, держави і права, друга — точні науки (комп’ютерні технології, фізика, математика), третя — розповідає про здоровий спосіб життя, четверта — про громадянське суспільство. Кожен викладає предмет за своєю спеціальністю.

«Англійська мова — це засіб, а не мета», — каже Мустафа Найєм.

Джон та Дженна, Австралія

Фото: Сергій Дунда/Громадське

Дженна: «Ми з Австралії, але живемо і працюємо в Шотландії. Побачили оголошення на Фейсбуці UN Volunteer. Україна — не та країна, куди зазвичай ми подорожували, це щось нове для нас. Я вчителька старших класів і вчити дітей — це моя пристрасть».

Джон: «Ми їдемо в Маріуполь. Коли ми їхали, вирішили, що хочемо збагатити дітей, які ймовірно найбільше цього потребують. Ми усвідомлюємо проблему конфлікту на сході і там школярі не такі захищені, як у Києві. Саме це було нашою мотивацією поїхати в цей регіон, тому що багато волонтерів відмовляються».

Меллісса, Великобританія

Фото: Сергій Дунда/Громадське

«Якось, на навчальній програмі в Нідерландах, я мала двох знайомих колег та друга з України, але раніше я ніколи не була у Східній Європі. Бачила про Україну в новинах, знаю про проблеми, які тут є. В Миколаєві я розповідатиму дітям, що таке громадянство, знайомитиму їх з різними культурами. Я дуже люблю працювати з дітьми. Побачила цю можливість на сайті британського консульства, відправила заявку і зараз я тут».

Террі, США

Фото: Сергій Дунда/Громадське

«Моя донька проживає в окупованому Донецьку. Я зустрів її маму, ми зустрічалися якийсь час, і її донька не мала батька, а я мав двох синів на той момент. Я сказав їй: «У мене немає доньки» і ми прийняли один одного. Іноді сім’я — це те, як ти почуваєшся щодо людини. Будинок її матері, розташований за 3 км від Донецького аеропорту, був знищений, і протягом двох місяців вона жила в підвалі. Я б хотів їх забрати, але це їхній дім.

Я дивився відео шкіл, які запрошували волонтерів на GoCamp і діти казали: «Приїзди і будь другом для українських дітей в маленькому місті», я подумав «звісно, це звучить круто для мене».

Протягом тринадцяти років я їздив в Україну, але ніколи не був на Заході. Я працюватиму в західноукраїнському містечку зі школярами 10-14 років, викладатиму спорт і здоровий спосіб життя».

Роббі, Бразилія

Фото: Сергій Дунда/Громадське

«Бути в Україні — це особлива подія для мене, оскільки я вчитиму і ділитимусь. Але коли ти вчиш, ти також вчишся. Я вчитель, діджей, музикант та журналіст. Трохи жила в США. Це прекрасно робити щось для дітей, більшість з яких ніколи не були за кордоном, не знають про Бразилію та інші місця. Я буду вчити в двох школах у Київській області»

«Ми організовуємо табори завдяки партнерам, які вірять в нас. Наприклад Укрзалізниця забезпечує квитками, Міністерство освіти і науки проводить тренінги і т.д. Щоб далі розвиватися нам потрібна підтримка українського бізнесу. Українці обурювалися дорогими європейськими візами. Українські візи для іноземців ще дорожчі. Для прикладу, австралійці заплатили близько 100$. Волонтери прилітають за свій рахунок і це має надихнути українців розповсюдження вірусу волонтерства. Якщо в нас вірять люди, які прилітають сюди, то ми також маємо в себе вірити», — каже Оксана Нечипоренко.

Табори GoCamp (в рамках ініціативи GoGlobal) ініціювали громадська організація Global Office спільно з Міністерством освіти та науки в Україні у рамках Року англійської мови в Україні. Підтримали проект Адміністрація Президента України, Посольство Сполучених Штатів Америки, Волонтери ООН та інші.

Загалом організатори реалізовують три проекти: GoCamp — пришкільні мовні табори по всій країні; AfterSchool GoCamp — позакласні мовні програми в Києві та Київській області; GoCamp East — виїзні мовні програми для дітей з Донецької та Луганської областей.

GoCamp — інноваційний формат табору з поглибленим вивченням англійської мови.

Поділитись: