Війна / Донбас

Як європейська компанія тренувала українських ультраправих — розслідування Bellingcat

1 жовтня, 2018 13:03
Війна/Донбас/Як європейська компанія тренувала українських ультраправих — розслідування Bellingcat
Зберегти
Вигляд
lead
Члени полку «Азов» та активісти українських ультраправих організацій проходили бойові навчання в одному з найбільших тренувальних центрів у Європі — йдеться у розслідуванні Bellingcat.

Члени полку «Азов» та активісти українських ультраправих організацій проходили бойові навчання в одному з найбільших тренувальних центрів в Європі — йдеться в розслідуванні Bellingcat.

Європейська компанія European Security Academy (Європейська академія безпеки, ESA), з 2016 року проводила для них комплексні вишколи. Утім, керівний директор ESA заперечив, що компанія могла б тренувати прихильників ультраправих ідеологій або людей, пов'язаних з крайніми націоналістичними організаціями.

«Активісти, що пройшли вишкіл від ESA, є надзвичайно активними в так званій вуличній політиці, в окремих випадках вони не гребували застосовувати насильство. Це люди, які часто фігурують в українських ЗМІ. Як і де вони проходили підготовку — важливий штрих до розуміння того, ким є окремі праві активісти в Україні. Це важливо для повнішої картини того, що відбувається навколо», — розповів у коментарі Громадському автор розслідування Олексій Кузьменко.

Громадське публікує основні елементи з матеріалу Bellingcat.

Провідна безпекова компанія

Європейська академія безпеки, яка здійснювала вишкіл, пропонує розширені програми тренувань для правоохоронців і військових з цілого світу. Штаб-квартира розташована у Вроцлаві, а тренувальний центр — поблизу міста Познань. Він найбільший у своєму роді поза межами США. Discovery Channel називає ESA «провідною світовою академією безпеки».

Стрілецький полігон ESA на території тренувального центру компанії, який займає 150 гектарів

Компанія має представників у різних країнах ЄС, Близького Сходу, а також у Росії, Україні та Бразилії. За даними The Warsaw Business Journal, щороку курси ESA відвідують у середньому 650-700 людей. Центр, в якому тренуються різні військові та інші силові приватні контрактники, здобув світову популярність і згадувався у впливових міжнародних медіа.

Європейська академія безпеки входить до складу Delta Security Group з понад 1500 співробітниками. І ESA, і Delta засновані Анджеєм Брилем. Судячи з усього, члени сім'ї Брилів займають посідають пости в обох компаніях.

Кого тренували європейці

ESA ввійшла на український ринок на початку 2015 року. За даними Української асоціації власників зброї, в травні 2015 року компанія провела тактичний семінар з роботи з карабіном для 12 учасників у Житомирі.

Відтоді ESA проводила курси в Україні для деяких елітних військових і поліцейських підрозділів. Це дозволило їм ефективніше діяти в умовах війни з Росією на сході України. З-поміж інших, у 2015 році навчання пройшли бійці антитерористичного підрозділу державної кримінально-виконавчої служби України «Циклон». Наступного року ESA організувала вишкіл для підрозділу Управління державної охорони «Булат».

У 2016 році підготовку пройшла 4 рота «Азову». Серед тих, хто тренувався окремо, також опинилися активісти українських ультраправих організацій, пов'язаних з нападами на українських ромів, ЛГБТ і правозахисників. Ідеться про організації «Традиція і порядок», «Національний Корпус» і «Національні Дружини».

Bellingcat удалося встановити особи деяких учасників вишколу ESA. Серед них — колишній боєць «Азову» Микита Макєєв (позивний «Одіссей»), голова організації «Зірка», що тісно пов'язана з «Нацкорпусом». Ігор «Маляр» — ветеран АТО й активіст «Нацкорпусу». Це він використовує ланцюг проти «Беркуту» на популярному відео з Революції гідності в грудні 2013 року.

Другий праворуч — Микита Макєєв, третій праворуч — «Маляр»

Іван Пилипчук, один із керівників ультраправої організації «Традиція і порядок», азовець Вадим «Балак» Лапаєв та інші. Ці люди неодноразово публікували численні фотографії, на яких підкидають руки в нацистському салютуванні, або ж мають татуювання, які вказують на підтримку расистських рухів.

Праворуч — Лапаєв, другий ліворуч — відомий ветеран «Азова» «Хорст»

В офіційній відповіді ESA відмовилася коментувати окремі навчання й не надала детальної інформації, хто саме їх фінансував. В українському представництві компанії відповіли, що учасники оплачували тренінги з власної кишені.

Окрім українців, компанія тренувала й інші силові підрозділи країн світу. Зокрема, на сторінці у Facebook ESA опублікувала світлини із пам'ятними сувенірами від служб безпеки Бангладешу та Лівану. В одному з попередніх засновник ESA Анджей Бриль заявляв, що його компанія працює переважно з державними замовниками.

У нижньому ряду в центрі на корточках в темно-зеленій куртці — засновник ESA Анджей Бриль. Позаду Бриля з рукою на його плечі — Іван Пилипчук, активіст ультраправої організації «Традиція і Порядок»

Відбір кандидатів

В електронному листі Bellingcat керівний директор ESA Бартош Бриль заявив, що компанія проводить ретельну перевірку всіх кандидатів. Бриль також підтвердив, що ESA відмовила б у наданні послуг кандидатам, які підтримують ультраправу ідеологію, а також мають зв'язки з ультранаціоналістичними організаціями або є їхніми членами.

Бриль також заявив, що причини відмови в навчанні конкретним кандидатам можуть відрізнятися «залежно від типу і змісту курсу».

Скріншот відео, знятого одним з учасників курсу, на якому численні члени «української групи» в Польщі вправляються у стрільбі

Як відбувалися тренування

«Вишкіл був заточений спеціально під бойові дії і був спрямований на підготовку до війни на сході України. Це надзвичайно просунуті курси, які включали фізичну підготовку, стрільбу з близької відстані, координацію в складних ситуаціях ітощо Це дуже напружене і прогресивне тренування», — розповів Громадському автор розслідування Олексій Кузьменко.

Фотогалерея курсів у Польщі, опублікована одним з учасників у 2017 році. Курси пройшли в березні. Особливий інтерес представляє Іван Пилипчук, який відзначений і добре помітний на безлічі фотографій, знятих на курсах у Польщі. Пилипчук також відзначив в соціальних мережах, що брав участь у курсах ESA

На сайті «Азову» «Нацкор» детально розповідають про виснажливий тижневий курс польових тренінгів. «Програма навчань була настільки насиченою, що на сон хлопцям залишалося не більше 4-х годин. Інструктори двічі влаштовували азовцям важкі підйоми серед ночі зі стрільбою та задимленням наметів. Також відпрацьовували штурм і зачистку приміщень.

Після тижневих навчань АЗОВці виглядають дуже втомленими та знесиленими, проте напрочуд щасливими від отриманого досвіду та роботи з фахівцями світового рівня з ESA, які пообіцяли допомагати Азову в проведенні подібних навчань та ділитися досвідом», — згадують у публікації.

Більше про:
# ультраправі
Пов`язані новини