За останні три роки найбільше українських паспортів іноземцям та особам без громадянства президент роздав у 2014 році — 1339. У 2015 — 978. За 2016 рік Петро Порошенко підписав 809 указів про надання українського громадянства

14 лютого стало відомо, що колишній депутат Держдуми РФ від фракції КПРФ Денис Воронєнков, який голосував за анексію Криму в березні 2014 року, незабаром після свого переїзду в Україну отримав українське громадянство

В адміністрації президента стверджують, що громадянство Воронєнков отримав на загальних підставах (Громадське чекає відповіді на офіційні запити, які ми направили в АП і міграційну службу), а джерела в оточенні екс-депутата — що президент видав закритий указ. 

Депутат Валерій Пацкан, який входить до комісії при призентові з питань громадянства, заявив, що Воронєнков отримав паспорт за рішенням міграційної служби на підставі того, що «деякі члени (його) сім'ї живуть у Херсонській області».

Як іноземець може отримати українське громадянство, кому президент Петро Порошенко вже видав синій паспорт, що він пообіцяв росіянам два роки тому і чому досі не виконав обіцянку — в матеріалі Громадського. 

Згідно із законом України «Про громадянство», отримати український паспорт можуть усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року постійно проживали на території країни, а також всі, хто до цього моменту проживали в Україні і не були громадянами інших держав. Таке ж право є у тих, хто приїхали в Україну після проголошення незалежності, але мали в радянських паспортах записи про те, що вони є українськими громадянами, а також ті, хто народився на території України.

Під цей закон підпадають і люди, які мають близьких родичів українців, але для цього потрібно довести родинні зв’язки.

Закон також передбачає надання громадянства тим, хто становить державний інтерес для країни або має видатні заслуги перед нею. 

28 січня 2016 року вступили в силу поправки до закону — за ними громадянство може отримати іноземець, який відбув три роки військової служби за контрактом у Збройних силах України.

Є у законі і пункт про видачу громадянства указом президента. Але таку пропозицію йому повинна принести спеціальна комісія при президентові з питань громадянства на підставі «державного інтересу» або «видатних заслуг» потенційного громадянина України. Щоб потрапити на розгляд цієї комісії, за іноземця повинен клопотати представник Кабінету міністрів. За представників журналістської професії клопоче, як правило, міністерство інформаційної політики, за культурних діячів — міністерство культури і так далі. І лише після розгляду і погодження комісії президент ухвалює рішення.

Окрім самих громадян України український паспорт також можуть отримати іноземці, які потрапляють під закон «Про громадянство України» Фото: сторінка Центра надання адміністративних послуг міста Києва​ у facebook

ПАСПОРТ ДЛЯ РЕФОРМАТОРІВ

За останні три роки найбільше українських паспортів іноземцям та особам без громадянства президент роздав у 2014 році — 1339. У 2015 — 978. За 2016 рік Петро Порошенко підписав 809 указів про надання українського громадянства.131 з них — росіяни, 97 — сирійці, 47 — грузини.

Активний процес видачі українських паспортів іноземцям почався після того, як Порошенко вступив на посаду президента країни. Одними з перших паспорти отримали «реформатори»: американка Наталія Яресько (екс-міністр фінансів), грузин Олександр Квіташвілі (екс-міністр охорони здоров'я) та литовець Айварас Абромавічус (екс-міністр економіки). У той же період громадянство отримали грузинки Ека Згуладзе (екс-заступник міністра внутрішніх справ) і Хатія Деканоїдзе (екс-глава Національної поліції України).

Пізніше, в 2015 році, українські паспорти отримали Михаїл Саакашвілі (екс-глава Одеської обласної адміністрації), Давид Сакварелідзе (екс-заступник генпрокурора України) і Гізо Углава (перший заступник директора Національного антикорупційного бюро).

На початку грудня 2014 Петро Порошенко вручив український паспорт одному з засновників батальйону «Азов», білорусу Сергію Коротких, відомого ще як «Боцман». Під час публічного вручення президент подякував Коротких «за мужню і самовіддану службу» і сказав, що «бути громадянином України стало модно, престижно, я пишаюся цим».

Незабаром ЗМІ почали писати про те, що Коротких в Білорусі бере участь в ультрарадикальних рухах і нібито був задіяний у переслідуванні білоруської опозиції. Глава МВС Арсен Аваков відповів, що вважає ці звинувачення необгрунтованими, але при цьому «якщо в інших країн є якісь підозри до нього, ми готові це розглянути».

Колишній міністр внутрішніх справ Ека Згуладзе (ліворуч) у грудні 2014 року отримала український паспорт з рук президента Петра Порошенко Фото: офіційна сторінка Петра Поршенка у twitter

НОВІ УКРАЇНСЬКІ РОСІЯНИ

У серпні 2015 Петро Порошенко підписав указ про надання українського громадянства двом росіянам — колишньому головному редактору Forbes Україна, голові фонду Кахи Бендукідзе «Вільний ринок Бендукідзе Центр» Володимиру Федоріну та російській опозиціонерці Марії Гайдар. Останній громадянство потрібне було для роботи заступником голови Одеської обласної адміністрації. На цю посаду її запросив Михаїл Саакашвілі (після його відходу з поста Гайдар продовжила працювати в ОДА).

В день свого призначення, ще до отримання паспорту, Гайдар провела брифінг, на якому не змогла відповісти на запитання, з ким воює Україна, вона тричі ухилилася від відповіді. 

Раніше, у жовтні 2014 року, в інтерв'ю Гайдар сказала, що «Крим зараз за фактом наш», погодившись із політиком Алєксєєм Навальним, який підтримує анексію півострова.  

Коли Порошенко своїм указом надав росіянці українське громадянство, президента почали критикувати саме через це її висловлювання. 

Після цього публічний процес видачі українських паспортів росіянам припинився. Як пояснює джерело Громадського в адміністрації президента, саме через критику, отриману в результаті висловлювань Гайдар, Порошенко почав обережніше ставитися до будь-яких публічних проявів прихильності до російських громадян. Зокрема через це президент не виконує дану ним обіцянку спростити процедуру отримання українського громадянства російськими опозиціонерами, що піддаються репресіям через позицію щодо України. 

Про це президента регулярно просять українські та російські правозахисники.

Після надання громадянства України російській опозиціонерці Марії Гайдар (в центрі), яка під час брифінгу ухилилася від відповіді про те, з ким воює Україна, президента Порошенко накрила хвиля критики, а публічний процес видачі українських паспортів росіянам припинився Фото: president.gov.ua

Невиконані обіцянки 

Третього червня 2016 року голова організації «Без кордонів» Максим Буткевич опублікував на сайті президента петицію з проханням виконати обіцянку про спрощення процедури. Десятого червня російський і український журналіст Євген Кисельов заявив про те, що проти нього порушили кримінальну справу в Росії через висловлювання на підтримку української льотчиці Надії Савченко і написав відкрите звернення до Порошенка. У ньому журналіст закликав на державному рівні вирішити питання про надання політичного притулку російським опозиціонерам. Незабаром Кисельов повідомив, що президент особисто пообіцяв йому сприяти в допомозі російським громадянам. Однак ніяких указів про це не було.

Поділитись: