Війна

Як Німеччина живе з пам'яттю про війну

Війна/Як Німеччина живе з пам'яттю про війну
Зберегти
Вигляд

День Перемоги чи День Пам’яті? День Визволення чи Примирення? Чому різниця в словах має таке значення? Чому для німців ані 8-ме, ані 9-те травня не мають великого значення, коли йдеться про Другу світову? Що було зроблено, аби нагадування про найжахливішу сторінку 20-го століття стало не датою в календарі, а пронизувало усі сфери суспільного життя – від освіти до виступів політиків, про що б ті не говорили – Україну чи Сирію.

 

В Берліні Громадське поспілкувалося з істориками, які пояснили як Німеччина живе з пам’яттю про Другу світову, як після повалення Берлінського муру західним і східним німцям довелося поєднувати різні традиції пам’яті, який досвід може запозичити Україна, як він може допомогти в розумінні сучасних воєн, зокрема і окупації Криму та війни на Донбасі, чим загрожує традиція прикрашення минулого?

«Трептов парк» у Східному Берліні – прототип усіх майбутніх меморіалів Другої світової  у СРСР. Радянський солдат тримає на руках звільнену німецьку дівчинку. Його автор — дніпропетровський скульптор Євгеній Вучетич — потім створив меморіал у Волгограді, а також «Батьківщину-Мати» в Києві. До падіння Берлінського муру 1989-го східнонімецькі школярі там вшановували ветеранів, там партійні діячі святкували Визволення. Після об’єднання Німеччини парк опинився на околиці Берліна. 9-го травня там нині збирається російськомовна пострадянська міграція.

 

В сучасній Німеччині ані 8-ме, ані 9-те травня не мають великої ваги. Офіційні промови виголошують Першого вересня, згадують про вторгнення у Польщу і початок війни у 1939-му. В листопаді ж згадують полеглих на полі бою, але це приватний день, коли люди йдуть на могили родичів.  Однак пам’яттю про Другу світову пронизані усі сфери суспільного життя  – від освіти до виступів політиків, про що б ті не говорили – Сирію чи Україну.

Все ж самі дати і 8-ме, і 9-е для німців теж непрості, бо після об’єднання Німеччини довелося сполучати різні досвіди й традиції пам’яті – загальноєвропейську та радянську, звільнення американцями та радянською армією.

 

У Західній Німеччині 8 травня стали відзначати тільки у 1985 році – через сорок років після закінчення Другої світової. Тоді керівництво країни проголосило, що німці не просто програли війну, а були звільнені від нацизму. І ця ідея досі ліпше сприймається молодшим поколінням, аніж німцями, які брали участь у війні.

Більше про:
# Німеччина
Пов`язані новини