Як обрати відеокарту для комп’ютера, а також топ-8 відеокарт для різних потреб

Як обрати відеокарту для комп’ютера, а також топ-8 відеокарт для різних потреб
hromadske

Щоб грати в відеоігри з хорошою графікою та плавним зображенням, вашому комп’ютеру потрібна якісна відеокарта. Обрати таку без підготовки складно: купа моделей з різними характеристиками. Щоб ви не витрачали гроші даремно, ми разом зі спеціалістами інтернет-магазину електроніки Elmir створили докладну інструкцію, як обрати хорошу відеокарту під свої потреби.

База: знайомство з NVIDIA та AMD

На ринку є два основні виробники відеокарт — NVIDIA та AMD. NVIDIA має дві серії відеокарт. GeForce GTX — бюджетне рішення для тих, хто хоче грати з приємною графікою та плавною картинкою. GeForce RTX — серія для затятих геймерів з додатковими фішками. Наприклад, ці карти підтримують технології трасування променів (ray tracing), які роблять освітлення та відображення в іграх реалістичними. А технологія DLSS за допомогою алгоритмів штучного інтелекту підвищує деталізацію графіки в іграх.

У AMD одна основна лінійка — Radeon RX. Вона має технологію для покращення деталізації графіки AMD FSR, а також підтримує трасування променів DXR (DirectX Raytracing).

Кожна компанія випускає різні моделі відеокарт, які відрізняються ціною та потужністю. Зрозуміти, де крутіша, а де слабша можна за номером в назві. Тут працює правило «більше — краще», наприклад, GeForce RTX 3080 потужніша за RTX 3060, а Radeon RX 7900 потужніша за Radeon RX 7600.

До всього у деяких моделей є покращені більш потужні версії. Nvidia позначає такі картки суфіксами “Ti” та “Super” в кінці номера, а AMD додає суфікс “XT”.

Але частіше новачків хвилює, що в однієї моделі відеокарти різні виробники. Не хвилюйтеся, то не китайські копії. Просто NVIDIA та AMD дозволяють іншим компаніям робити для них відеокарти. Серед надійних виробників виділимо ASUS, MSI та Gigabyte.

Відеокарта MSI GeForce RTX 3080надано hromadske

Ґрунт: як зрозуміти, яка відеокарт краща

У всіх користувачів настає момент, коли вони дивляться на дві відеокарти з однаковою ціною і не можуть зрозуміти, яку взяти. Розповідаємо, на що звертати увагу.

  • Частота роботи графічного процесора (GPU), яка позначається як «МГц». Тут працює старий добрий принцип «більше — краще».
  • Обсяг відеопам'яті (VRAM), який вимірюється в гігабайтах (ГБ). Чим її більше, тим кращі налаштування графіки у грі ви зможете встановити.
  • Тип пам’яті. Зараз в основному використовується GDDR5 та GDDR6. Вони відрізняються швидкістю передачі даних, і в нових поколіннях вона вища. Тож бажано брати відеокарту з GDDR6.

Щоб бути певним на 100%, перегляньте тести та порівняння на YouTube. Так ви краще зрозумієте, як відеокарти проявляють себе на реальних задачах.

Фундамент: що треба враховувати при купівлі відеокарти

Переконайтеся, що блок живлення вашого ПК впорається з відеокартою. Кожен компонент в системі, зокрема й відеокарта, вимагає певний рівень живлення, який визначається в ватах (Вт). Якщо у вас стоїть блок живлення з лімітом на 600 Вт, а більшість комплектуючих вже загально займають 500 Вт, то не можна ставити відеокарту, яка потребує ще 150 Вт. У блока живлення просто не вистачить енергії, щоб змусити відеокарту працювати. Це як намагатися залити десять літрів води в трилітрову банку.

Також переконайтеся, що ваша відеокарта має потрібний інтерфейс підключення. Зараз стандартом є PCI Express, але він буває 16-контактним, 8-контактним тощо. Тому уважно подивіться, який роз’єм має ваша материнська плата, і шукайте відеокарту з таким самим конектором. Всі ці дані можна просто погуглити, вписавши модель материнської плати та відеокарти.

Та й взагалі переконайтеся, що в корпусі вашого настільного ПК є достатньо місця для обраної відеокарти. В її характеристиках зазвичай вказуються габарити, тому вам потрібно розкрутити корпус і лінійкою виміряти доступне місце. На щастя, виробники роблять одну модель в різних розмірах, тому у вас майже завжди буде альтернатива.

Яка відеокарта вам потрібна

Залишається відповісти на одне питання — «Хто я?». Любитель декілька годин пограти у вільний час? Затятий геймер, який слідкує за всіма новинками? Стрімер? Чи може графічний дизайнер або режисер монтажу?

Вибір відеокарти залежить від цілі вашого користуванняhromadske

Наприклад, для монтажу потрібна відеокарта з достатньою кількістю ядер CUDA (у випадку Nvidia) або Stream Processors (у випадку AMD) для ефективної обробки відеоматеріалів. Об'єм відеопам’яті має бути від 6 ГБ і більше, це стосується як монтажу, так і занять графічним дизайном.

Для стрімінгу шукайте відеокарту з підтримкою технологій апаратного прискорення кодування відео — Nvidia NVENC або AMD VCE. Вони знизять навантаження на процесор і дозволять зосередитися на якості контенту.

Для геймінгу беріть відеокарту, яка відповідає роздільній здатності вашого монітора та може запускати ігри з бажаним рівнем графіки. Якщо монітор підтримує роздільну здатність 1080p і 60 Гц, то немає сенсу купувати відеокарту з максимальними характеристиками. Але якщо у вас 4K-монітор з підтримкою 144 Гц, вам знадобиться потужна відеокарта. Особливо, якщо ви плануєте грати в VR-ігри, бо в цьому випадку відеокарті доводиться обробляти одразу два зображення, причому з високою частотою кадрів.

Щоб запускати більшість ігор з хорошою графікою та плавним зображенням, оптимально мати 8 ГБ відеопам’яті. Якщо ви хочете оцінити всю красу ігор, то варто шукати картки від 12 ГБ відеопам’яті. Цього вистачить і для VR-ігор.

Наостанок, експерти Elmir підготували топ рекомендованих відеокарт, аби зберегти ваш час.

Топ відеокарт для кіберспорту:

Топ відеокарт для максимальної графіки:

Топ відеокарт ціна\якість:

Топ відеокарт для монтажу та графічного дизайну:

Відеокарта Sapphire Radeon RX 7700 XTнадано hromadske

Партнерський матеріал опубліковано на правах реклами. Автор тексту — Ігор Нікітін.