Історики та експерти зі штучного інтелекту створять бібліотеку запахів старої Європи (16-20 століття). На проєкт виділили 2,8 млн євро.

Про це повідомляє The Guardian.

Проєкт триватиме три роки, перший етап розпочнеться вже в січні. Тоді науковці мають розробити нейромережу, яка буде шукати в історичних текстах сімома мовами опис запахів, а також предмети, які можуть означати певні аромати.

Отриману інформацію використають для розробки інтернет-бібліотеки європейських запахів, включно з описами ароматів і наведенням емоцій, з якими пов'язують аромат, та місць, де його можна було відчути.

За словами дослідників, запах мав важливе значення для європейців. Так, у старих книжках можна знайти опис ладану, тютюну чи троянд. Також безліч запахів описано в книжках для лікарів: зокрема про розмарин, який використовували для захисту від чуми, та солі, які, як вважали, допомагають від втрати свідомості.

Ключовою частиною проєкту стане висвітлення того, як змінювалося сприйняття різних запахів. Наприклад, тютюну, який завезли до Європи в 16 столітті. Тоді це був екзотичний запах, але згодом до нього звикли й він став частиною запаху європейського міста. Але з 18 століття з'являються згадки про те, що люди скаржаться на запах тютюну в театрах.

Результати пошуку запахів науковці хочуть надати хімікам і парфумерам, щоб вони допомогли відтворити запахи минулого. Після цього аромати можна буде використовувати в музеях для відтворення атмосфери минулого.

Наразі Музей Йорвік-Вікінг у Йорку (Велика Британія) вже використовує відтворення запахів, а саме смороду 10 століття. У музеї переконані, що відвідувачі мають відчувати не тільки приємні запахи, а й нестерпні, бо це все одно змушує людей довго пам'ятати про заклад.

Поділитись: