Громадське вирішило на власному досвіді дізнатися як це — отримувати закордонний паспорт з довідкою переселенця.

Безвізовий режим між Україною та Європейським Союзом діє вже більше місяця. З 11 червня українцям, які мають закордонний біометричний паспорт, не треба робити візу для туристичної поїздки в Європу.

У Державній міграційній службі зазначають, що в порівнянні з минулим роком, попит на закордонні паспорти збільшився вдвічі. Значна частина клієнтів — внутрішньо-переміщені особи. Громадське вирішило на власному досвіді дізнатися як це — отримувати закордонний паспорт з довідкою переселенця.

Система оформлення закордонного паспорту складається з кількох етапів.

Крок 1: Визначте місце подання документів

Оформити біометричний закордонний паспорт можна у трьох державних структурах: підрозділі Державної міграційної служби, Центрі надання адміністративних послуг або в «Паспортному сервісі» державного підприємства «Документ». До речі, вам не доведеться обирати між оформленням звичайного закордонного паспорту та біометричного, позаяк нині можна оформити лише біометричний. Незалежно від місця реєстрації, зробити це можна в будь-якому підрозділі або центрі.

Якщо раніше подати документи на закордонний паспорт можна було лише в підрозділах міграційної служби, то з 2017 року оформлювати можна і в Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Перелік акредитованих центрів можна знайти на сайті Державної міграційної служби.  

Для експерименту Громадське обрало два центри — Печерський районний відділ Державної міграційної служби (ДМС) та Центр надання адміністративних послуг Печерської райдержадміністрації у місті Києві.

Різниці між цінами в підрозділі Міграційної служби або Центрі надання адміністративних послуг немає. Відрізнятися може лише довжина черги. Натомість у «Паспортному сервісі» доведеться викласти на 400 гривень більше звичайної вартості паспорту. Саме стільки коштують послуги установи.

Оформлення закордонного паспорту у Центі обслуговування громадян «Паспортний сервіс» обійдеться дорожче, ніж в інших держустановах Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Крок 2: Зберіть необхідні документи

Коли визначитеся з місцем, зберіть необхідний пакет документів. Переселенцям треба мати паспорт громадянина України, закордонний паспорт (якщо він є), ідентифікаційний код та довідку переселенця. Окрім того, не завадить мати з собою ще якийсь документ, що засвідчує особу — водійські права, студентський квиток, посвідчення з роботи або свідоцтво про народження. Одруженим варто взяти свідоцтво про шлюб. У випадку з експериментом Громадського вистачило старого закордонного паспорту.

Іще один документ, необхідний для переселенця — роздрук персональних даних. Громадське отримало його в місцевому Центрі надання адміністративних послуг. Копії необхідних документів можна безкоштовно зробити в самому Центрі надання адміністративних послуг. Копій внутрішнього паспорта знадобиться дві — одна для отримання роздруку, друга — для подачі документів на закордонний паспорт.

Крок 3: Черга на подання документів для отримання закордонного паспорту

Через високий попит на оформлення закордонних паспортів, черги формуються на кілька тижнів наперед. Щоб отримати талон на подачу документів, люди приходять до установ іще звечора. На місцях намагаються самоорганізуватися — формують власні списки відповідно до місця в черзі. Проте подібна ситуація не є типовою для всіх установ. У деяких вистачить кількох годин, щоб подати документи, натомість в інших можна очікувати кілька тижнів.

Для розвантаження сервісних центрів на сайті Державної міграційної служби запровадили електронну чергу. Там можна обрати час та відділ для подачі документів. Однак на практиці виявилося, що електронна черга не працює.

У центрі надання адміністративних послуг наявність вільних місць у черзі зафіксовано на табло. Така ж система і у підрозділах Міграційної служби. Залежно від завантаженості операторів ЦНАПу, система видає місце приблизно раз на 30-60 хвилин.

Через високий попит на оформлення закордонних паспортів, черги формуються на кілька тижнів наперед Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Крок 4: Оплатіть закордонний паспорт

Отримавши талон на поточний день, потрібно заплатити адміністративний збір. Це можна зробити в будь-якому банку або безпосередньо в територіальному підрозділі ДМС чи ЦНАПі — через термінал оплати.

Розрахувати вартість паспорту та отримати реквізити для оплати можна на офіційному сайті Міграційної служби.

Якщо термін виготовлення закордонного паспорту 20 робочих днів, вартість складе 557 гривень 32 копійки. Бажаючим отримати паспорт за 10 робочих днів доведеться викласти 810 гривень 32 копійки. Однак у ДМС не рекомендують переселенцям оформляти паспорти за прискореною процедурою, позаяк ідентифікація може зайняти більше часу.

Кореспондент Громадського оплачував послуги через термінал ЦНАПу. З урахуванням комісії — 570 гривень. Кінцева сума може дещо різнитися в залежності від комісії обраного вами банку.

Крок 5: Подача пакету документів, здача відбитків пальців

На електронному табло можна стежити, скільки часу лишається до подачі документів. Процедура оформлення оператором однієї анкети триває близько 15 хвилин. Відтак вас сфотографують, візьмуть відбитки пальців, ксерокопії документів, електронний підпис та чек про оплату послуги.

За 20 робочих днів на ваш номер має надійти смс-повідомлення про те, що паспорт готовий. Забрати його необхідно в тому ж підрозділі, в якому подавали документи. Утім, у самих підрозділах і центрах люди говорять, що вчасно паспорти отримати не вдається. У деяких випадках затримка сягала кількох тижнів. Готовність документу можна перевірити на сайті Державної міграційної служби.

Загалом на оформлення Громадське витратило близько чотирьох годин. Швидше подати документи вдалося в Центрі надання адміністративних послуг. А от у підрозділі Міграційної служби видали талон аж на 22 серпня.

Забрати готовий паспорт необхідно в тому ж підрозділі, в якому подавали документи, готовність можна перевірити на сайті Державної міграційної служби Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: