Як застосовувати йод у разі радіаційної аварії — рекомендації Центру громадського здоровʼя
У випадку радіаційної аварії йод слід вживати лише після офіційного повідомлення місцевої влади, ДСНС або інших установ, які координуватимуть процес на місцях. Профілактично пити йод не потрібно, бо це може бути шкідливим для здоровʼя.
Про це повідомляє Центр громадського здоровʼя з посиланням на наказ МОЗ.
У разі радіаційної аварії дозування препарату йодистого калію має бути таким:
- діти до 1 місяця (немовлята й діти на грудному вигодовуванні) — 16 міліграмів;
- діти від 1 місяця до 3 років — 32 міліграми;
- діти від 3 до 12 років — 62,5 міліграма;
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю, — 125 міліграмів.
Людям, старшим за 40 років, йод приймати не потрібно.
Також для йодної профілактики можливе застосування розчину люголя (водний розчин, містить 5% йоду та 10% йодиду калію) та спиртового розчину йоду. Однак його слід приймати лише у виняткових випадках, за відсутності таблеток калію йодиду.
- Спиртовий розчин йоду 5% застосовують для дорослих і дітей старших 12 років по 1 мілілітру (44 краплі) в 1/2 склянки молока або води.
- Дітям від 2 до 5 років можливе застосування 2,5 % спиртового розчину з розрахунку 20-22 краплі однократно шляхом нанесення на шкіру тампоном у вигляді смуг на передпліччях і гомілках та до 2 років 2,5% з розрахунку 10-11 крапель однократно.
- Дітям від 5 років до 12 років спиртовий розчин йоду 5% по 20-22 краплі 1 раз або по 10-11 крапель 2 рази в один день на 1/2 склянки молока або води.
- Розчин люголя застосовують для дорослих і дітей старших 12 років по 22 краплі, або 1 мілілітру розчину в 1/2 склянки молока або води. Для дітей від 5 до 12 років по 10-11 крапель 1 раз або по 5-6 крапель 2 рази в день на 1/2 склянки молока або води.
Також у Центрі громадського здоровʼя радять після офіційного повідомлення про радіаційну аварію обовʼязково зайти всередину приміщення. Слід триматися якомога далі від стін і даху будівлі, оскільки радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель.
Необхідно забрати всередину домашніх тварин, зачинити всі вікна, двері та не підходити до них без необхідності. Також слід зробити кількаденний запас води у герметичних місткостях, продукти загорнути в плівку та покласти їх у холодильник або шафу.
Слід підготувати маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання та слідкувати за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.
Чому це варто знати?
Російські окупанти ввечері 3 березня почали стріляти по одному з енергоблоків Запорізької атомної електростанції, там виникла пожежа. Підрозділи ДСНС не допускали до гасіння.
На станції третій енергоблок від'єднали від єдиної енергосистеми — працює лише четвертий. Пожежа виникла в навчально-тренувальному корпусі АЕС.
Радіаційний та протипожежний стан на атомній електростанції оцінювали «в межах норми», проте згодом в. о. генерального директора «Енергоатома» Ігор Мурашов заявив, що ядерна безпека на ЗАЕС порушена.
МАГАТЕ закликало припинити застосування сили на ЗАЕС та попередило про серйозну небезпеку в разі удару реакторів, а Володимир Зеленський прокоментував обстріли так: «Держава-агресор вдалася до атомного терору».
Речник Запорізької АЕС Андрій Туз нам у коментарі розповідав, що росіяни не дозволяють пожежникам розпочати гасіння пожежі.
«Зараз усе палає, ДСНС не допускають. Приїхали вогнеборці, вони [військові рф] поставили зброю та послали геть. Загроза атомній безпеці таки існує. Наразі стан в нормі радіаційний, але неможливо оцінити всі пошкодження, які там є», — казав він.
Локалізувати пожежу вдалося о 5:55, а ліквідувати — о 6:20. За попередньою інформацією, жертв та постраждалих унаслідок загоряння немає.
- Поділитися: