Як протистояти антивакцинаторам і боротися з дезінформацією — про що говорили на форумі SHKALA 2021

Як протистояти антивакцинаторам і боротися з дезінформацією — про що говорили на форумі SHKALA 2021

В Україні відбувся Форум з комунікацій для соціальних та поведінкових змін SHKALA 2021. Він зібрав в одному онлайн-просторі понад 40 міжнародних та українських експертів. «Комунікації в епоху пандемії» — такою була спеціальна тема форуму.

Медична експертка «ЮНІСЕФ Україна» й учасниця форуму Катерина Булавінова зауважила, що «пандемійна» комунікація українського уряду була переважно про цифри й мало говорила людям, що потрібно робити, аби не померти.

Вона нагадала, що лише 40-50% медичних працівників хочуть вакцинуватися, а за графіком — це перша група на вакцинацію. Після них піде група ризику — люди старшого віку, у яких не розвинена звичка вакцинуватися. Натомість є група бізнесменів: ті, хто найбільше і найшвидше хочуть вакцинуватися.

Ще один спікер форуму, старший радник із соціально-поведінкових наук у сфері імунізації головного офісу UNICEF Ангус Томсон вже протягом 15 років працює з питанням дезінформації щодо вакцин. Він заявив, що ті, хто критикують вакцинацію, ефективніше впливають на людей, які вагаються, ніж ті, хто за вакцинацію. Експерт вважає, що потрібно досліджувати, які стратегії використовують антивакцинатори, допомагати людям побачити дезінформацію та направляти їх до коректних джерел інформації.

Підтримав таку позицію й Майкл Щур, засновник «Телебачення Торонто». Він наголосив, що коли існує брак інформації, цю лакуну треба заповнити правдивою, інакше її заповнить дезінформація або принаймні чутки.

Переконувати ж тих людей, які бояться вакцинації, треба не залякуванням, а емпатією, упевнений Віталій Руденький, керівник напрямку Leading in Complex World Інституту лідерства та управління УКУ. За його словами, з такими групами це добре працює: наприклад, показати у рекламі стареньку, яка вже вакцинувалася й радить іншим.

Переглянути деякі трансляції з Форуму SHKALA 2021 можна за посиланням.

Подія відбулася під егідою Програми з питань підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні, Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Співорганізатор події — компанія IdeasFirst.

hromadske було медіапартнером конференції.