Вживання наркотиків в деяких колоніях доходить до 90% усіх в’язнів. А тюремне начальство не просто на це дивиться крізь пальці, часом воно саме постачає ув’язненим наркотики.

Знімальна група «Слідство.інфо» припаркувалася біля однієї з виправних колоній на Київщині. Наша редакція отримала інформацію, що з волі за колючий дріт мають перекинути дещо заборонене. Після кількох годин очікування біля паркану колонії зупинилася автівка. З машини вийшов чоловік та поспіхом перекинув за огорожу згорток. 

В серпні 2016-го  Бучанська колонія прогриміла на всю країну. На хабарі у 400 тисяч гривень тоді викрили начальника та першого заступника цього виправного закладу. Але під час затримання та обшуків слідчі вилучили ще дещо, про що не поспішали повідомити громадськість. «Слідство.інфо» з власних джерел отримало світлини, зроблені оперативниками під час спецоперації. На них видно речовину, дуже схожу на наркотики.

«Реально ми вивезли півмішка наркотиків, я вам чесно кажу, як є. Але я не знаю, з яких причин відправили на експертизу наркотики і досі нічого не зробили», — розказує оперативний співробітник СБУ, який брав участь у спецоперації. 

Історію з наркотиками вивели в окреме кримінальне провадження. У Військовій прокуратурі, яка розслідує справу, наші питання, чому за півроку так і не проведена експертиза виявлених речовин, проігнорували двічі.   

«В будь-якій області, на будь-якій зоні, не кажучи про київську, вам скажуть, що Буча – наркоманська зона, вам це скаже будь-хто», — розказує колишній ув’язнений. 

Чоловік приховує своє справжнє ім’я та обличчя. Йому 41 рік, з яких 23 він провів в тюрмах. На волі лише 3 місяці. Чи не вперше він пішов працювати — звичайним вантажником. Колишній в’язень переконує, що тепер вирішив кардинально змінити життя.

«От, мені доводиться усім доводити, що я можу жити, існувати без криміналу, без крадіжок, без всього цього бруду», — скаржиться чоловік. 

Він розповідає: в Бучанській колонії переважна більшість засуджених вживають наркотики.

«Оскільки я людина, пов'язана з кримінальним світом вже неодноразово, у мене є люди, яких я не хотів би називати, але які мають вагу в кримінальному світі, відповідальні ті ж, хто відповідальний за табір, ми близько знайомі, я знаю тонкощі, що куди йде. Наркота залітає кожен божий вечір, розумієте?», — каже колишній в’язень. 

Олександр також відбував покарання у Бучанській виправній колонії. Він не знайомий iз нашим попереднім героєм, але їхні розповіді про тюремне життя в Бучі майже ідентичні. 

«Буча має особливий статус – це наркотабір. Такого табору немає ніде. Там такі ситуації відбуваються, що людина, яка не вживала, потрапляючи в Бучу, починають вживати. Це вигідно адміністрації, деяким людям, які не те, що не перешкоджають, а сприяють тому, щоб люди підсідали», — пояснює Олександр. 

Наркотики рятують ув’язнених від холоду та сирості тюремних бараків. 

«Опалення там немає, його в принципі там немає. Спимо під кількома ковдрами одягнуті, плюс ще обігрівачі ставимо. Температура 10 — 15 градусів», — згадує колишній в’язень. 

Протягом місяця редакція «Слідство.інфо» вела перемовини ще з однією людиною.  А саме зі співробітником Бучанської колонії, аби про реалії цього виправного закладу нам розповіли з боку тюремної адміністрації. 

«Якщо ув'язнені перебувають у стані наркотичного сп'яніння, то їх легше контролювати, з ними легше проводити режимні заходи», — пояснює співробітник Бучанської колонії. 

Наш інсайдер розповів про основні канали, якими наркотик потрапляє до зони.

«Заноситься через КПП – контрольно-пропускні пункти. Це цілеспрямоване занесення співробітниками оперативної частини, там є замовлення і вони їх обслуговують. Також шляхом перекидання через основні загородження».

Різні джерела нам повідомили, що щоденно на територію колонії потрапляє від 30 до 40 грамів синтетичного наркотику – метадону.  На чорному ринку 1 грам цієї речовини коштує 1600 гривень. Тобто  за місяць обороти з продажу лише одного різновиду наркотичної речовини складають біля 2-х мільйонів гривень. 

«Звичайно, все це відбувається за узгодженням з керівництвом колонії і з безпосереднім розподілом прибутку. Існують щомісячні такси з наркоточок, є серед засуджених так звані «смотрящі» за наркотиком, які курують роботи наркоточок на території колонії», — розказує співробітник Бучанської колонії. 

За тривалою наркотичною залежністю часто йде смерть. Редакція «Слідство.інфо» отримала документи з лікарні, яка функціонує при Бучанській виправній колонії. Зокрема, свідоцтва про смерть за останні два роки кількох десятків ув’язнених.

В цих документах ми побачили, що причини смерті ув’язнених ідентичні. Наприклад, увязнений Валентин Юрійович 1975 року народження – «отруєння невідомою речовиною», Андрій Петрович 1968 року народження – «отруєння невідомою речовиною», Володимир Анатолійович 1974 року народження — вказується вже отруєння «наркотичною речовиною».

Співробітник колонії стверджує, що за фразою «отруєння невідомою речовиною»  ховають банальне передозування наркотиками. 

«Викликається міліція, тіло оглядається, вивозиться на розтин, розкривається, встановлюється причина смерті, пишеться «отруєння невідомою речовиною», але при тому не порушують жодного кримінального провадження, все сходить нанівець».

Ми розшукали родичів кількох померлих ув’язнених, причиною смерті яких зазначалося отруєння невідомою речовиною. Однак, лише при слові «наркотики» близькі загиблих відмовлялися спілкуватися.

Аби на власні очі побачити один зі способів передачі наркотиків на зону, знімальна група влаштувала засідку під колонією. Попри те, що колонія має велику площу, наші джерела повідомляють, що є лише дві точки, з яких відбуваються перекидання заборонених речовин. Адже «посилка» має впасти в те місце, куди мають доступ ув’язнені. Одна — недалеко від КПП. Інша точка – з боку водойми. 

Наша змінамільна група обирає точку стеження так, аби місце перекидання було в полі зору. Приблизно о 7 вечора біля паркану зупиняється автівка. Саме перекидання відбувається миттєво та нагадує кадри з кримінального детективу. Система відпрацьована таким чином, що зафіксувати обличчя наркодилерів практично неможливо. А номери автівки ретельно сховані.

Нарколог Сергій Рудняк розказує, на сьогодні в українських колоніях не діє жодна програма з лікування наркозалежних людей. Неурядові організації не раз ініціювали запровадження в місцях позбавлення волі програм з замісної терапії для ув’язнених. Але, схоже, в середині системи це мало кому потрібно. 

«Це могло б дати колосальний ефект. Але вже рік відповідний наказ лежить в МВС, його погодив Мін'юст, погодило МОЗ,  МВС постійно щось не подобається, бюрократія», — розказує нарколог. 

В Центральному міжрегіональну управлінні з питань виконання кримінальних покарань, у підпорядкуванні якого перебуває колонія, протягом тижня так і не знайшли часу на коментар. За кілька днів до виходу матеріалу в ефір начальника колонії Євгена Домбровського зняли з посади. На питання щодо наркотиків на території зони тюремник відреагував агресивно.

— В нас дуже просте питання: звідки наркотики на території колонії, які були знайдені в серпні 2016 року? 

— Ким були знайдені? 

— Службою безпеки і Військовою прокуратурою. 

— Ну так до них і звертайтеся, дорогесенька! Ну так вони ж знайшли, так у них і спитайте. Не телефонуйте мені, будь ласка!

Гучне кримінальне провадження щодо викриття на хабарі керівництва Бучанської колонії, схоже, закінчиться нічим. Доказів, аби оголосити підозру вже колишньому начальнику колонії Євгену Домбровському, не вистачило. Його заступник Олександр Ярмак, хоч і перебуває під кримінальним провадженням, досі навіть не відсторонений від посади.

«Через низку суб'єктивних і об'єктивних моментів нічого хорошого там не вийшло. Все спустили нанівець і наразі затягується суд, навіть елементарно заступника начальника колонії досі не усунули з посади. Вони навмисне затягують судове засідання», — розказав співробітник служби безпеки України. 

Справа з вилученими речовинами, схожими, як зазначають в самій Військовій прокуратурі, на канабіс та амфетамін, півроку лежить без руху. А десь в іншій реальності новий засуджений, щоб не збожеволіти від тюремних умов і щоб не бути білою вороною, підсаджується на наркотики.

/Євгенія Моторевська, «Слідство.Інфо»

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: