Війна

Як військові НАТО тренують українських десантників

2 липня, 2018 13:49
Війна/Як військові НАТО тренують українських десантників
Зберегти
Вигляд
На Яворівському полігоні військові інструктори країн НАТО останні кілька років тренують бійців Збройних сил України. Ця підготовка потрібна не лише для покращення бойових навичок у війні на Донбасі, але й для поступового переходу української армії до стандартів НАТО.

Восьма ранку. Група десантників 80-ї десантно-штурмової бригади готує зброю до стрільби по мішенях. Вони з перших днів були на війні — навесні 2014-го бригада вирушила в зону бойових дій. Спершу звільняли Слов'янськ, а відтак виходили з оточення Луганського аеропорту. Сьогодні десантники тренуються на Яворівському полігоні, після чого знову поїдуть воювати на Схід.

24-річний Юрій Косінчук разом з товаришами перевіряє великокаліберний кулемет ДШК. Заклинило спусковий механізм — намагаються полагодити. Усі підрозділи приїжджають на навчання зі своєю зброєю, щоб не було неприємних «несподіванок» у бойових умовах. Бійці називають півтораметровий кулемет «дашкою». Надворі спека, десь здалека гупотять поодинокі постріли гармат.

Десантник 80-ї десантно-штурмової бригади Юрій Косінчук (праворуч) з товаришами готується до стрільб, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Починаються стрільби. За діями бійців уважно стежать польські військові інструктори, також десантники. Здебільшого не втручаються, лише мовчки спостерігають і роблять короткі нотатки в блокноти, про щось перемовляючись із перекладачами. Уже після завершення тренувань інструктори збирають командирів і проводять роботу над помилками за день.

Бувають і практичні тренінги від іноземних інструкторів. Ми бачили, як двоє польських десантників проводили курс із першої медичної допомоги в умовах бою.

«Як на мене, вони професійні інструктори. Це не така перевірка, «лиш би відчепилися», як у радянській армії, коли солдат приїхав, 12 патронів відстріляв і все — всі це знають, усі служили. Тут зовсім інше», — каже Юрій Косінчук.

Тренувальні стрільби з великокаліберного кулемета ДШК під наглядом польських військових інструкторів, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеТренувальні стрільби з великокаліберного кулемета ДШК під наглядом польських військових інструкторів, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року. На фото в центрі — десантник 80-ї десантно-штурмової бригади Юрій Косінчук Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПольські інструктори проводять інструктаж про надання першої медичної допомоги в умовах бою, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Яворівський полігон, або ж Міжнародний центр миротворчості та безпеки, є одним із найбільших в Європі. Повноцінно його почали використовувати лише після початку війни на Донбасі. Нині в центрі працює кілька військових місій: зі США, Канади, Польщі, Великобританії та країн Балтії.

«Ці навчання є платформою для обміну досвідом як для українських військових, які воюють на Донбасі, так і для польських військових, які також брали участь у військових операціях у різних країнах світу. Тобто, це не лише навчання українців — це обмін бойовими вміннями й навичками», — пояснює командувач польською військово-навчальною місією Мірослав Шпунар.

Іноземні інструктори тренують українських вояків у кількох напрямках: артилерії, розвідці, вогневій підтримці та групах саперів. Але найбільше уваги приділяють штабним навчанням. Саме від планування спецоперацій і рішень командирів залежатиме результат бою.

У навчальному штабі офіцери 80-ї бригади «відбивають» умовний напад ворога і готуються переходити в контрнаступ. Військові гучно перемовляються по раціях, роблять позначки на картах.

«Артилерію підтягни, міномети розстав! Що там розвідка каже?» — кричить у рацію молодий капітан.

Штабні тренування. Згідно з легендою в офіцерів 80-ї бригади завдання «відбити» напад ворога і відпрацювати план контрнаступу, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеШтабні тренування. Згідно з легендою в офіцерів 80-ї бригади завдання «відбити» напад ворога і відпрацювати план контрнаступу, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеШтабні тренування. Згідно з легендою в офіцерів 80-ї бригади завдання «відбити» напад ворога і відпрацювати план контрнаступу, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За діями підлеглих спостерігає командир батальйону 80-ї бригади Олег Апостол. Він не втручається в «бойові дії».

«На війні я зрозумів, що величезна проблема української армії — це боязнь ухвалювати рішення. Усі дивляться на генералів і чекають, коли ті дадуть якусь команду. А в реальному бою так не повинно бути», — каже комбат.

Командир батальйону 80-ї бригади Олег Апостол (ліворуч) під час штабних тренувань, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За 15 кілометрів від штабу мінометний підрозділ десантників готується до стрільб із важкого озброєння. Обабіч дороги подекуди бачимо обгорілі та поламані стовбури дерев — снаряд влучив. Схоже, місцеві птахи вже звикли до постійного гупання артилерії.

«Артилерія — це справді боги війни. На сьогодні артилерійське озброєння найпотужніше, на мою думку. Бо ти можеш на відстані в десятки кілометрів стояти з тією ракетою, пушкою. Ти її навіть не бачиш, а воно прилітає і калічить, убиває», — пояснює десантник Юрій Косінчук.

Мінометний підрозділ десантників під час тренувальних стрільб із важкого озброєння, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Олександр Кохан/ГромадськеАртилерійські стрільби, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеАртилерійські стрільби, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

При відступі з оточеного Луганського аеропорту Юрія поранило — снаряд влучив у дах і бетонна стеля притиснула йому ноги. Юрія витягли з-під завалів товариші, ноги вдалося врятувати.

Він не хоче згадувати про ті події, каже, такі розмови навіюють спогади:

«У мене мислення з тої війни трохи змінилося. Я вчусь на психолога, але буває, що сняться такі сни, що можу вночі зірватися. Таке рідко буває, радше коли розговоримося з друзями, згадаємо ті події. Більш жорстким став, напевно».

Ми спілкуємося в напівзруйнованій будівлі. Оббита штукатурка, в стінах дірки. Колись тут була армійська казарма, тепер її використовують для тренувань із «зачистки» приміщення. Десантники перевіряють спорядження і боєкомплект, шикуються в бойовий порядок.

Тренування із «зачистки» приміщення в колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЮрій Косінчук (ліворуч). Тренування із «зачистки» приміщення в колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеТренування із «зачистки» приміщення в колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеТренування із «зачистки» приміщення в колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеТренування із «зачистки» приміщення в колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеТренування із «зачистки» приміщення в колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Після кожної такої вправи бійці проводять роботу над помилками: хто де стояв, хто кого прикривав.

«Те, що ми проходимо тут, у реальному бою вартуватиме комусь життя, — каже Юрій Косінчук. — Життя мого напарника, якщо я не буду правильно прикривати свій сектор, моє життя від того буде залежати».

Робота над помилками з інструкторами після тренування із «зачистки» приміщення, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеРобота над помилками з інструкторами після тренування із «зачистки» приміщення, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеРобота над помилками з інструкторами після тренування із «зачистки» приміщення, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеДесантники 80-ї десантно-штурмової бригади після тренування із «зачистки» приміщення у колишній армійській казармі, Яворівський полігон, Львівська область, 2 червня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Пов`язані новини