Яків Смолій, заступник голови Національного банку України, який з травня виконував обов’язки голови, нарешті офіційно отримав посаду. Що ми знаємо про нового керівника НБУ?

1. Виходець з Галичини

Смолій народився у 1961 році в селі Вербовець Тернопільської області. У 1983 році закінчив математичний факультет Львівського університету імені Франка, згодом здобув ступінь кандидата економічних наук.

Кар’єру розпочав у Тернопільському фінансово-економічному інституті, де працював до 1987 року. Від 1987-го по 1991-й — на заводі «Оріон», де виготовляють засоби зв’язку для правоохоронних органів, залізниць і військової техніки.

2. Працював у НБУ з часів проголошення Незалежності

Уперше до Національного банку Яків Смолій прийшов у 1991 році — працював у місцевому управлінні НБУ в Тернопільській області. Там він прослужив до 1994 -го, після чого розпочалася його стрімка кар’єра в приватному секторі. До Нацбанку Смолій повернувся за 20 років, обійнявши у 2014 році пост заступника Валерії Гонтаревої, яку саме призначили головою. Опікувався інформаційними технологіями, регулюванням платіжних систем і безготівковими розрахунками.

3. Офіційний мільйонер

За 2016 рік Яків Смолій задекларував близько 18 мільйонів гривень доходів, з яких лише 1 мільйон — зарплата. Більшість доходів отримав в якості дивідендів — володіє цінними паперами на 25 мільйонів гривень. Ще у 2015-му Смолій задекларував коштів на депозитах більш ніж на 90 мільйонів гривень у різних валютах.

Заступник голови НБУ Яків Смолій під час презентації пам'ятної монети «Київський князь Володимир Великий» у Музеї грошей Нацбанку, 24 липня 2015 року Фото: Сергій Нужненко/УНІАН

4. Продав два банки західним інвесторам

Перші великі гроші Смолію приніс продаж частки банку «Аваль». Там він працював (і був міноритарним акціонером) з 1994 року аж до його продажу австрійському Raiffeisen у 2005 році за понад 1 мільярд доларів, або рекордний для України коефіцієнт 3,7 капіталу. Смолій продав свою частку 1.25%, що за тих умов мало б принести йому близько 13 мільйонів доларів.

Продавши «Аваль», колишні акціонери заснували новий банк — «Престиж», який швидко продали іншій австрійській банківській групі — Erste. Сума угоди склала близько 140 мільйонів доларів. Продав свої 7,28% і Яків Смолій. Водночас австрійці взяли з продавців зобов’язання не створювати нові банки.

5. Займався молочним бізнесом

Відтак компанія колишніх акціонерів «Авалю» у 2006 році створила холдинг «Молочний альянс», до якого ввійшли Пирятинський сирзавод, Яготинский маслозавод, Городенківський сирзавод та торговий дім «Еталон». У 2010 році Смолій увійшов до наглядової ради ПрАТ «Молочний альянс».

6. Продав страхову компанію російському інвесторові

Бізнес включав також низку страхових компаній, зокрема, СК «Еталон», яка належала Якову Смолію та його дружині. У 2013 році 91% акцій придбав російський бізнесмен Геннадій Дуванов. У грудні 2014 року в компанію ввели тимчасову адміністрацію через борги перед клієнтами. Згодом Дуванов продав СК.

7. Зробив фінансову звітність банків доступною

Одним з досягнень Смолія вже в якості виконувача обов’язків голови НБУ називають забезпечення прозорості діяльності банків. З вересня Національний банк щомісячно оприлюднює інформацію про індивідуальні показники діяльності банків. Це дозволить інвесторам краще зрозуміти, чи варто придбати частку банку або надати йому позику, а клієнтам — обрати для розміщення депозитів найнадійніший банк.

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева (в центрі) та перший заступник голови Нацбанку Яків Смолій після брифінгу в Києві, 10 квітня 2017 року. Під час брифінгу Гонтарева оголосила про відставку Фото: Інна Соколовська/УНІАН

8. За час головування Смолія курс долару США зріс на 5%

На момент призначення Смолія виконувачем обов’язків голови НБУ 12 травня, долар коштував 26,43 гривень і тримався до кінця листопада. На 21 грудня курс становив 27,9 гривень за долар. За цей період відбувалися коливання курсу від мінімального значення 25,45 гривень на 23 серпня до максимального 27,9 гривень за долар.

9. Послаблював валютні обмеження

За часів головування Смолія, Нацбанк продовжив послаблювати валютний контроль. Приміром, ліцензія на інвестиції та відкриття рахунку закордоном хоч і не відмінили, проте зробили можливість отримати її онлайн. Для бізнесу скасували вимогу засвідчувати печатками документи, які подаються для проведення валютних операцій. Але найважливіше — Нацбанк презентував проект закону «Про валюту», який узагалі зняв би обмеження щодо валюти для українців.

10. Планує створити криптогривню

Смолій — прибічник безготівкових розрахунків і новітніх технологій у фінансах. Він неодноразово розповідав, що планує всіляко сприяти зменшенню використання готівки, як за допомогою адміністративних обмежень, так і за допомогою стимулів. Одним з новітніх інструментів для розрахунків називав національну криптовалюту.

«Працюємо над проектом запровадження електронної гривні. Це один з інструментів, який у так званому fintech-просторі прискорює розрахунки, робить їх набагато безпечнішими та вигіднішими. Це доступ до своїх ресурсів 24/7. Це зручний інструмент для проведення невеликих розрахунків за допомогою мобільних пристроїв, і це безпечний інструмент», — розповідав Смолій в інтерв’ю «Лівому берегу» ще в травні 2017 року. 

Поділитись: