Японський модуль на Місяці несподівано вийшов на зв’язок після двох тижнів місячної ночі
Японське космічне агентство (JAXA) заявило, що апарат SLIM, який місяць тому здійснив посадку на Місяць, несподівано витримав холодну місячну ніч і вийшов на зв’язок із Землею.
Про це повідомляють NHK та Reuters.
У січні Японія стала п’ятою країною, яка висадила свій космічний апарат на Місяць. Проте одразу з ним виникли проблеми — його сонячна панель була спрямована не в той бік, а тому зонд не міг генерувати електроенергію.
Згодом модулю вдалося упіймати сонячне світло, і він продовжив дослідження супутника Землі. 31 січня SLIM востаннє вийшов на зв’язок із базою перед тим, як на Місяці настала холодна місячна ніч довжиною в 14 земних діб, коли температура опускається приблизно до -170 градусів за Цельсієм.
Японське агентство аерокосмічних досліджень зазначало, що апарат не розроблявся, щоб витримувати такі температури. Проте JAXA все ж таки надіслало зонду сповіщення, коли сонце знову засвітило точку посадки, і дослідники космосу несподівано отримали відповідь.
У JAXA додали, що невдовзі припинили зв’язок, щоб уникнути збою комунікаційного обладнання, температура якого перевищувала 100 градусів за Цельсієм.
Агентство наголосило, що спробує знову зв’язатися з зондом і використовуватиме на ньому спеціальну камеру для подальшого спостереження, щоб зібрати нові дані.
Раніше зонд за допомогою камери зібрав дані про 10 каменів на поверхні. Тепер ці дані планують використати для вивчення походження Місяця.
Більше про апарат
SLIM, або «Розумний посадковий апарат для дослідження Місяця», має розмір приблизно з вантажівку. Для точної посадки на Місяць він використовував камери та датчики, що здатні розпізнавати перешкоди, наприклад великі валуни.
Крім того, на підставі зроблених фотографій SLIM здатний визначити, де він перебуває. Для цього бортовий комп’ютер порівнює знімки зі своїх камер із картами, зробленими орбітальними кораблями під час попередніх місій.
Модуль також був оснащений двома невеликими місяцеходами, які катапультувалися незадовго до його приземлення. Один, розміром приблизно з бейсбольний м’яч, обладнаний камерами, повинен був зробити фотографії місця приземлення. Опинившись на поверхні, він трансформувався в «черепаху» для пересування. Ще один невеликий зонд повинен досліджувати місцевість навколо космічного корабля.
- Поділитися: