Сергій Корсунський у минулому — права рука одного з лідерів самопроголошеної «ЛНР» Валерія Болотова. Упродовж 8 місяців був ув’язнений СБУ за звинуваченням у тих самих злочинах.

9 лютого у Старобільську Луганської області відбувається чергове засідання у справі екс-голови Партії регіонів Олександра Єфремова. Його звинувачують у створенні та фінансуванні так званої «Луганської Народної Республіки», державній зраді та сепаратизмі.

Один зі свідків обвинувачення, Сергій Корсунський, у минулому — права рука одного з лідерів самопроголошеної «ЛНР» Валерія Болотова. Упродовж 8 місяців Корсунський був ув’язнений СБУ за звинуваченням у тих самих злочинах. У серпні 2016-го його звільнили, справа проти нього закрили — за визнання провини, каяття і співпрацю з правоохоронними органами.

Ми записали інтерв’ю із Корсунським восени 2016-го, незадовго після його звільнення із СІЗО. У другій частині розмови йдеться про роль Єфремова у створенні «ЛНР».

Громадське не змогло знайти підтвердження усіх заяв Корсунського у незалежних джерелах. Утім, ми звернулися за коментарями до деяких осіб, згадуваних в інтерв’ю, — їхню позиція представлено у тексті. Позиція ж Корсунського не є позицією редакції Громадського. Однак, ми вважаємо, що ці свідчення становлять суспільний інтерес і потребують перевірки з боку правоохоронних органів України.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ПЕРШУ ЧАСТИНУ ІНТЕРВ’Ю: Ситуацію в Луганську розхитувала тодішня київська влада і місцева еліта»

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ ПРО СПРАВУ ЄФРЕМОВА

Доки ви були в СІЗО СБУ вас допитували у справі Єфремова?

Я давав свідчення. Слідчі ставили мені ультиматум: якщо хочу вийти — повинен сказати, що бачив і що мені відомо, нібито Болотову давав команди Єфремов. І що Болотова фінансував Єфремов. Я відмовився. Сказав, що, можливо, інші люди, задіяні на початку конфлікту у створенні «ЛНР» отримували команди від Єфремова: Горохов, Кілінчаєв, Чаленко, Хохлов. Але факти, які б це підтверджували, мені невідомі.

Засідання у справі екс-голови Партії регіонів Олександра Єфремова (праворуч) у Старобільську Луганської області Фото: Громадське

Як ви можете охарактеризувати роль Єфремова в Луганській області до створення «ЛНР»?

Не хочу зараз звинувачувати у всіх бідах Єфремова і робити з нього хлопчика для биття. Єфремов займав далеко не верхній щабель корупційних схем зі збору готівки з будь-якого бізнесу, контрабанди, вугілля, такого іншого. Це точно не його особиста ініціатива. Я навіть більше скажу, думаю, що для Олександра Сергійовича, вихідця з комсомолу, це неприйнятно. А тут відчувався більш бандитський, кримінальний підхід. Всіх «обілетити», з кожного зібрати. Якщо він і брав участь у яких-небудь схемах, то це вже більше було бажання вписатися в загальний уклад, який спускають згори. От і все.

Зверху з «сім’ї»? Від Януковича?

Так, цілком правильно. Як взяти Олександра Сергійовича в Луганській області, так можна взяти «сім’ї» в Закарпатській області та інших регіонах. У них схема одна: заробляти на бюджетних грошах, давати можливість вигравати тендери потрібним підприємствам і отримувати «відкат». От і все. А де вже є кримінал, «віджими», до Олександра Сергійовича, думаю, це не має жодного стосунку.

Я завжди казав і зараз можу повторити: я вважаю, що створення всієї цієї «ЛНР» — це злочинна змова нашої діючої еліти, луганської, з елітою всеукраїнського масштабу. Людей, які прийшли до влади.

Сергій Корсунський

Фото: Ілля Безкоровайний/Громадське

З луганського боку був Єфремов?

Це їхній спільний проект. Я не можу стверджувати, що Олександр Сергійович особисто давав вказівки, але там брали участь люди з орбіти його впливу. Йшлося про створення спільної партії з колишніх місцевих «регіоналів» і комуністів із керівництвом місцевої «Батьківщини». Метою створення такої партії було забрати електорат від основних членів політбюро ПР  — теперішнього «Опоблоку». Зараз такі ж партії створив Порошенко («Наш край», наприклад). Чи брав участь в цих процесах Єфремов? Думаю, що на той момент брав. Це моє припущення.  

Про кого йдеться?

Близько 6 людей, які були депутатами облради і представниками Єфремова.

Ці 6 людей зараз в «ЛНР»?

Так.

Ви можете назвати ці прізвища? Хто в колі людей Єфремова?

Я можу, але я зараз не готовий назвати їхні прізвища, бо думаю, що ще триває слідство і нехай слідство розбереться в цьому питанні. Бо ті тенденції, які я бачу зараз, то ці люди будуть завтра створювати з чинною владою в Києві якісь спільні політичні партії, і будуть йти на вибори.

Олександра Єфремова звинувачують у створенні та фінансуванні так званої «Луганської Народної Республіки», державній зраді та сепаратизмі Фото: Громадське

Які ви маєте на увазі вибори? На вибори, які можуть бути на окупованій території?

Я маю на увазі вибори на, як ви кажете, окупованій території. Просто я не зовсім розумію, хто її окупував. Але це вже зовсім інше питання.

А хто її окупував? Чи хто ці люди, які там керують де-факто зараз?

Окупована територія не визнана міжнародними домовленостями.

В окремих районах Луганської і Донецької областей?

Так, так було б правильніше сказати в моєму розумінні.

Я правильно вас розумію — ви вважаєте, що знаєте, що є люди в «ЛНР», які досі спілкуються з чинною українською владою?

Ми ж говоримо з вами про майбутні вибори, про тих представників, які йтимуть від регіонів у Київ. Я думаю, що з тих осіб, які зараз займають активну позицію в діяльності «ЛНР», на вибори ніхто не піде. Ці люди залишаться на своїх місцях. A їм дадуть кандидатів, які стануть над ними, яких треба буде підтримати. І пояснити всім людям, що саме завдяки цим людям, «це наші рятівники», які вестимуть діалог з владою, буде мир. Бо ж миру хочуть всі, по обидва боки конфлікту. І в Луганську, зокрема.

Сергій Корсунський

Фото: Ілля Безкоровайний/Громадське

Але ж ви вважаєтесь у прокуратурі одним із головних свідків обвинувачення у справі Єфремова. Що проти нього ви б могли сказати?

Не знаю, як вони вважають. Але я можу точно сказати, як написано у рішенні суду, що я «розкрив якісь злочини в «ЛНР». Нічого такого не було. Я розумію, що їм просто потрібно було мене, скажімо, відпустити, тому що вони не хотіли публічних слухань моєї справи в суді. Бо я б говорив про те, що мені відомо, хто брав участь в організації «ЛНР», що це відбувалось на моїх очах, давав би свідчення. І, скажімо, раніше згаданий Єфремов тут займав далеко не першу позицію. На перших позиціях були люди, які зараз перебувають у владі і займають найвищі посади.

У вас є багато свідчень проти Єфремова?

Особисто проти Єфремова у мене немає практично нічого. Я з ним не спілкувався, ніяких перемовин не вів. І я через нього просидів на 3,5 місяці довше від свого терміну, бо вже готувалися документи на моє звільнення. Мене обіцяли випустити в червні. Після його затримання почався колосальний тиск на мене безпосередньо головним слідчим і керівником слідства СБУ Остафійчуком, щоб я дав неправдиві свідчення проти Єфремова.

(Громадське звернулося за коментарем щодо тиску до СБУ)

Фото: Громадське

Ви бачили разом Єфремова та Болотова?

Я вам навіть більше скажу: для мене такі заяви, що Болотов працював у Єфремова водієм — це своєрідні відкриття. Я б поставив зустрічне запитання СБУ, нехай скажуть, у якому році і на якому автомобілі він працював у нього водієм. Тому що Болотов апріорі б не працював водієм.

Чому?

У нього трішки вищий соціальний політ. Нехай це не бізнесмен великого калібру, але не рівень водія. Просте запитання: в якому році і на якому автомобілі він возив [Єфремова]?

Тобто у вас немає інформації про те, що вони один одного знали чи були в якихось стосунках?

Судячи з мого спілкування з Болотовим у квітні 2014-го, я бачив дуже неприязне ставлення до Єфремова.

Чому?

Якщо низький рівень життя, всі у цьому звинувачують чинну владу. Чинну владу у Луганській області асоціюють з Олександром Сергійовичем. Більші керівники країни ж далеко, а Єфремов у всіх бідах винен.

Болотов теж так вважав. Я, можливо, частково теж так вважаю, бо на місцях та ж сама мерія, ні для кого не секрет, була підпорядкована Єфремову. Його доля провини також є. Скажімо, поїхати в сусіднє місто, Донецьк. Зовсім інша картинка. Інші дороги. Ніби потрапляєш в інший світ. Болотов навіть просив мене поговорити з Науменком (тодішній начальник міліції Луганської області), щоб той поновив зупинені справи проти підприємств Єфремова.

Сергій Корсунський

Фото: Ілля Безкоровайний/Громадське

Є інформація, ніби Болотов, коли пішов у «відставку» з поста керівника «ЛНР», вивіз в Росію 19,5 мільйонів доларів. Звідки в нього могли бути такі гроші?

19,5 мільйонів доларів — це сума, яка зайшла від силових державних структур України. Потім ці гроші пропали за невідомих мені обставин. Можливо, Болотов намагався їх вивезти в Росію. Вийшло це в нього чи ні — мені достеменно невідомо. Це було 29 квітня 2014 року.

Ці гроші були за що?

Як я розумію, щоб Болотов і його соратники з політиків зі своїми вимогами перетворились на банду — криміналітет, який не буде мати політичних амбіцій. Це моє припущення, але далі так все і пішло. Гроші привезла машина ДАІ — зеленого кольору «Шкода Октавіа», розписана канарками. Гроші передавали в чотирьох подовгувастих сумках.

Валерій Болотов (в центрі) навесні 2014 року у Луганську screenshot з відео

А що насправді сталось з Болотовим. Від чого він помер?

Із Болотовим хотіли зустрітися представники «ЛНР». Він більше місяця намагався уникнути цієї зустрічі. А потім таки погодився на таку зустріч. Попросив піти з ним на зустріч Карякіна (екс-«прем’єр» так званої «ЛНР»). Розмовляв з людиною сам за окремим столиком. Решту про «чашку кави» ви знаєте. Чи точно його отруїли, могла би показати експертиза крові. Але моя думка — його отруїли.

Потім ви виїхали з Луганська і займалися звільненням полонених?

Так. Я познайомився з представниками «Офіцерського корпусу» (партія, яка на початку бойових дій була громадською організацією, її членами були переважно колишні військові — ветеранів війни в Афганістані, які займалися і досі займаються звільненням полонених — ред.). Я думав про більш глобальне питання, що після першого ж обміну ми сядемо за круглий стіл і цю ситуацію якось вирішимо, бо перші смерті, які були в Металісті, думав, протверезять голови. Гадав, що поїдуть перші групи з обміну, які налагодять якийсь діалог, щоб далі цих всіх смертей не було. Тому я всіма силами кинувся в цей процес.

Сергій Корсунський

Фото: Ілля Безкоровайний/Громадське

А звільнення Савченко на той момент, коли вона була в полоні «ЛНР» — це було прохання Києва?

Це було прохання Києва і людей, які організовували усі перемовини з представниками Петра Олексійовича. Неважливо хто це був, важливо, що це питання було вирішене. Мені пообіцяли, що віддадуть Савченко. Пам’ятаю, що було дуже просте переконання, що це перш за все жінка. І пораненого Юрія, не пам’ятаю прізвища. Всього там було близько 5 — 6 осіб. Зараз вже не пам’ятаю їхніх прізвищ. Передусім, без всякого обміну, без умов пообіцяли, що дадуть Савченко і пораненого бійця. Поїхав в Луганськ Володя (Рубан — ред.) Йому підтвердили, що він забере Савченко із пораненим без обміну. А потім це питання переграли, Савченко йому не віддали, він зателефонував мені: «Савченко не віддають». Я набрав людей, з якими домовлявся і почув:«Сережа, мы ж её отдавали по твоей просьбе, а тут пишут, что гарант говорит, мы приложим все усилия, это наша солдат Джейн и она скоро будет дома. Под это никто не подписывался и никто не собирается помогать». Так ця передача була зірвана. Оголосили раніше, ніж було потрібно про те, чого ще не було. Півдня буквально не вистачило.

Я не думаю, щоб на той момент хтось думав робити з Савченко національного героя. Я думаю, що чинна влада просто хотіла показати, що вона в процесі, вона якось це контролює, хоча їхньої участі ні в обміні, ні в переговорних групах по обмінах не було. Я вам більше скажу, коли я передав лист від Карякіна про проведення перемовин — це був результат усієї моєї роботи, що є діалог, що це зовсім різні ситуації — у Донецьку і Луганську. На що було сказано, у мене навіть повідомлення є, що я — герой України. Мені пояснили: «Так Петро Олексійович сказав про тебе». Думав, може, дадуть орден. Але дали ордер, на жаль.

Як ви поясните слова Парубія про те, що Медяник став на бік України? Чому ніхто публічно вас не захистив, якщо ви так багато намагалися зробити? І, якщо вам вірити, так багато з усіма спілкувалися.

Розумієте, це люди, які давно у владі, вони давно одне одного знають. Вони не говоритимуть одне на одного чогось такого. Це завжди фальшива опозиція, вони міняються місцями одне з одним. І ніхто не розповідатиме правду. Тобто, кандидатура того ж Медяника цілком влаштовує Банкову. Підозрюю, що це так готують нового лідера для Луганщини. «Приймайте, людина страждала, сиділа в київських підвалах, не їла, не пила, голодувала.» От вам новий герой для Луганської області, так званої окупованої території.

Сергій Корсунський

Фото: Ілля Безкоровайний/Громадське

А чому вас взагалі посадили тоді?

Складно відповісти. У мене було нормальне спілкування з Всеволодом Філімоненком під час його візиту на судове засідання (чоловік, що називає себе політтехнологом, луганським блогером, він виставив відео, де Корсунський з сім’єю вечеряє в одному зі столичних кафе, після чого його заарештували представники СБУ — ред.).

Ситуація для мене була зрозуміла і я сказав, що не тримаю на нього зла, бо якби це був не він, це був би хтось інший. Нескладно знайти виконавця. Він пояснив, що це замовлення отримував не він, а Кабакаєв (ініціатор сайту «Стоп Терор», волонтер, блогер. У коментарі Громадському відмовився розкривати джерела, з яких дізнався про місцеперебування Корсунського. На його думку, Корсунський - злочинець і повинен бути покараний). Які мотиви в цьому? Я не знав куди мені податися з багажем всієї цієї каші в моїй голові, всього, що я бачив і знаю. Я почав зустрічатися з представниками різних політичних груп, щоб якось через них донести до людей правду.

А потім буцімто від вас хотіли свідчень проти Єфремова?

Проти Єфремова — пізніше. Перші 3 місяці мене довго спонукали, щоб я дав свідчення на народного депутата Дунаєва (народний депутатат від «Опозиційного Блоку», обирався по «мажоритарці» від одного з округів у Луганській області — ред.). А саме, обмовити його, що він був активним організатором «ЛНР». Підбурював, підкуповував і таке інше. Просто таких дій від нього не було, тому і свідчень таких від мене не було.

Сергій Корсунський

Фото: Ілля Безкоровайний/Громадське

Ви бачили Суркова в Луганську?

Суркова не бачив, з ним ніколи не спілкувався. Єдину згадку про Суркова в Луганську почув від [Володимира] Пристюка, губернатора нашого. На початку травня він мені сказав у контексті, якщо Сурков зателефонує Болотову, чи відмовиться Болотов від проведення «референдуму»? На що я відповів, що Болотов навіть не має уявлення, хто такий Сурков і, відповідно, слухати його не буде. Цей діалог був у присутності ще одного свідка, прізвище якого не називатиму зараз.  

А когось з російських генералів, ФСБ?

За увесь час, починаючи від активної фази (березень — квітень і навіть початок травня — ред.) — те, що було на моїх очах і свідком чого я міг бути, я бачив одну людину, яка представлялась офіцером ФСБ. Це було впродовж березня 2014-го. Ця особа активно проводила збори громадських організацій, представників різних громадських структур.


Громадське звернулося за коментарями до Ірини Верігіної, голови Луганської обласної організації партії «Батьківщина» та колишньої виконувачки обов’язків голови луганської ОДА. Заяви Корсунського щодо співпраці з Єфремовим та екс-регіоналами Веригіна називає «абсурдом»:

 Ірина Верігіна, голова Луганської облорганізації «Батьківщина»

«Ніколи «Батьківщина» не вела переговорів про створення будь-яких партій з “регіоналами”. Навпаки, 9 травня Єфремов  наказав чеченцям мене затримати. І на всіх блокпостах висіло моє фото з написом: «убийца, разстрелять ее». Я теж є свідком обвинувачення у справі Єфремова. Але прокуратуру цікавило, чи бачила, як він роздавав гроші біля адміністрації, СБУ - щоб ці сепаратисти захоплювали будівлі. Але Єфремов сам гроші не роздавав, він цим всім керував. Він хотів взагалі, щоб все було як  2004-го, коли вони з іншими “регіоналами” проводили цей сепартистський з’їзд у Сєвєродонецьку. Тоді їм на відкуп віддали Луганську область і цього разу вони думали, що так само буде. Але так не вийшло.

Єфремова я ще пам’ятаю в січні 2014, коли на сесії облради його депутати, а він був присутній, голосували за недовіру київській владі і відмову їй підпорядковуватись.

Що ж до Корсунського, то Болотов і Корсунський — це маріонетки, якими керував Єфремов. Сам Корсунський був завербований ФСБ. Саме він стояв за численними захопленнями адміністративних будівель».

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: