Єгор Маніяк і його «команда». Як ФСБ знову «знайшла» в Росії «українських нацистів»

Єгор Краснов
Єгор КрасновСоцмережі

19 березня Федеральна служба безпеки Росії повідомила: в Ярославлі та Геленджику затримано чотирнадцятьох прихильників начебто української націоналістичної організації МКУ. У них були вилучені нацистські матеріали, холодна зброя, засоби зв'язку, інструкції з виготовлення саморобних вибухових пристроїв і вогнепальної зброї. «Затримані зізнаються в інкримінованих злочинах», — заявили в службі.

У ФСБ також повідомили, що «групу було організовано в 2019 році» «під ідеологічним впливом мешканця України Єгора Краснова»:

«Від нього та інших українських членів МКУ з Харкова й Києва надійшли інструкції з виготовлення засобів терору, здійснення терактів, масових вбивств і насильницьких акцій щодо громадян. Готували до цього на спеціальних тренуваннях, а практичні навички відпрацьовували на побитті безхатьків і представників молодіжних субкультур. Задля демонстрації прихильності до нацистської ідеології члени цієї групи спалили копію Прапора Перемоги».

«Засновнику групи» Єгору Краснову — 20 років. Його справді підозрюють у збройних нападах на людей. У лютому 2020 року «Комсомольська правда в Україні» писала, що він із групою спільників напав на 22-річного мешканця Дніпра, завдав тому вісім ножових поранень, але хлопець вижив. Прокуратура Дніпропетровської області тоді заявляла, що на рахунку Краснова — уже п'ять епізодів нападів.

Чи можуть затримані в Геленджику та Ярославлі бути пов'язані з українською організацією? І наскільки вона взагалі масштабна та впливова, а головне — чи реальна? На ці питання може відповісти історія, що сталася у Воронежі в лютому цього року.

Єгор КрасновСоцмережі

То чи є така банда?

В середині лютого Facebook заблокував пости відразу чотирьох російських ЗМІ про затримання у Воронежі «прихильників неонацистської групи з України», позначивши їх як помилкові. Тоді брали до уваги статтю з українського сайту StopFake, де йшлося про те, що затримані не пов'язані з радикальним угрупованням.

Журналісти російських ЗМІ наголошували, що свої матеріали вони готували на основі інформації з пресрелізів ФСБ і СКР (Слідчий комітет Росії). Там зазначалося, що в лютому співробітники ФСБ затримали чотирьох молодих хлопців. Усім висунули звинувачення в екстремізмі, а одному з них — ще й у побитті.

Справи об'єднали: вважають, що затримані перебували в неонацистському радикальному угрупованні з України під назвою МКУ (або ж «Маніяки: Культ вбивць»), яке причетне до пропаганди неонацизму та масових вбивств.

Однак поза російськими спецслужбами практично ніхто не знає про таке угруповання, а в матеріалах СК — жодного слова про українські зв'язки затриманих. Насамперед тому, що це не пов'язано зі скоєними злочинами — ба більше, всі четверо є російськими націоналістами. За словами одного з затриманих, про групу вони дізналися з інтернету вже після суду.

У чому вони винні

Затриманими за екстремізм воронежцями виявилися 18-річний Костянтин Кожевніков, 19-річний Ілля Шмельов, 26-річний Роман Гребенщіков і 33-річний Олександр Симонов. Усі четверо є членами місцевої націоналістичної тусовки: вони відвідують загальні збори, займаються рукопашним і ножовим боєм, читають ідеологічну літературу.

Гребенщикову до екстремістської статті також додали звинувачення в побитті. Проте нікого з хлопців раніше не притягували до кримінальної відповідальності — крім Олександра Симонова. Його батько, Михайло Симонов, розповів «Новой газете», що раніше синові дали рік умовного ув'язнення «за віршик про узбеків». Зараз Симонов-молодший перебуває в СІЗО. З дитинства він страждає на діабет, але апеляція адвоката щодо зміни запобіжного заходу виявилася неуспішною.

Олександр — єдиний, кого заарештували: Шмельов перебуває під домашнім арештом, Кожевніков нині проходить строкову службу в армії. Зв’язатися з ними неможливо. Гребенщикову заборонили спілкуватися з судочинцями та брати участь у масових заходах.

«Звідки в нашій справі з'явилася МКУ — не розумію. Після суду я побачив в інтернеті, що нас вважають українськими неонацистами. Я запитав у слідчого, звідки ця інформація. Він сказав, що все вигадали журналісти», — пояснив Роман.

Олег Болтихов, адвокат Гребенщикова, вважає, що жодних доказів участі хлопців в українському радикальному угрупуванні немає, інакше їх звинуватили би ще в суді.

Решта хлопців (крім Гребенщикова) допомагала штабу Навального зі збиранням підписів на виборах, брала участь у протестних мітингах, певний час була в складі «Русского корпуса» — руху, що пропагує збереження «російських і слов'янських традицій», перевагу білої раси та відновлення Російської імперії.

Акція протесту «Русского корпуса»Роман Гребенщиков / соцсети

Силовики стежили за діяльністю руху: потайки відправляли на зібрання «Корпуса» своїх людей, які шукали інформацію та фотографували те, що відбувається навколо.

У липні 2020 року вісім націоналістів увірвалися на збори воронезької Революційної робочої партії. У рейді брав участь Роман Гребенщиков. Разом із двома поплічниками він побив 19-річного комуніста, зламавши йому ніс. Ще одного партійця вдарили в кадик, і той почав задихатися.

Пізніше з'ясувалося, що напад було зафільмовано. Слідчі показали відеозаписи Роману та кільком свідкам під час допиту в СК. На записі Гребенщиков упізнав себе та інших нападників.

У затриманих провели обшуки. Знайшли літературу про нацизм, листівки з кельтськими хрестами та фашистськими символами — символікою «Русского корпуса». Ніхто з затриманих не заперечував факту зберігання.

Що таке МКУ?

За даними джерел «Новой», угрупування створили восени 2020 року. Його учасники займаються масовими вбивствами мігрантів і безхатьків. Засновником МКУ вважається житель України Єгор Краснов (на прізвисько Маніяк) 2000 року народження.

У відкритих джерелах майже немає матеріалів про діяльність «Культу». Нам вдалося зв'язатися з прибічниками МКУ — нацистським угрупуванням ЕНО (Етнічний національний рух). Його лідер розповів нам, що допомагав Краснову з рекламою групи:

«Не існує МКУ як організації. Це група з п'яти осіб, більшість із яких — школярі. У ФСБ зацікавлені у відтворенні цієї ситуації з боку “бандерівців, фашистів і цереушників”. А СБУ зацікавлена у відтворенні всього з позиції “руки Кремля”. Як може група з п'яти-шести осіб, яка піднялася виключно на тому, що ми допомогли їм з рекламою, бути якоюсь організацією або мережею?»
Предмети, вилучені співробітниками ФСБ РФ під час оперативних дій у членів МКУФСБ

За даними лідера ЕНО, Єгор Краснов наклав на себе руки на початку березня в дніпровському СІЗО. Цю інформацію йому підтвердив товариш Єгора, який веде спільноти МКУ в Telegram. Наразі ця людина адмініструє кілька каналів, де пропагується ідеологія масових вбивств «ворогів білої раси» та тероризм.

У каналах стверджується, що Краснов досі живий: адміністратор спільнот опублікував нібито голосове повідомлення Єгора, який заперечує свою смерть. Однак в ЕНО стверджують, що запис підроблений, і його опублікували через те, що за спільнотами МКУ стежать співробітники поліції:

«Воронежці невинні — МКУ немає. Їх притягнули мєнти виключно для того, щоб на когось зіпхнути провину й повторно підняти тему про “укрофашістів”. Єгор вбивав хіба що бездомних, які під лавкою валялися. І цього ніхто з наших не підтримував».

За підтримки «Медиасети».

Автори: Денис Авідзба за участю Івана Жиліна, «Нова газета»