ЄС не вдалося переконати Латинську Америку засудити російську війну проти України

На саміті Європейського Союзу і країн Латинської Америки та Карибського басейну не змогли засудити російське вторгнення в Україну, на чому наполягали європейські держави. У спільній декларації висловлюється тільки «глибока стурбованість у зв’язку з війною проти України, що триває».

Про це свідчить текст декларації.

У заяві наголошується, що війна «продовжує спричиняти величезні людські страждання та посилює наявну вразливість глобальної економіки».

Учасники саміту зазначають, що вони «підтримують необхідність справедливого і стійкого миру» відповідно до статуту Організації Об’єднаних Націй.

Також вони висловлюють підтримку Чорноморській зерновій ініціативі та зусиллям ООН щодо її продовження.

Reuters та The Guardian пишуть, що суперечки щодо російського вторгнення в Україну загрожували затьмарити саміт між ЄС та країнами Південної Америки, що відбувся 17-18 липня.

Нікарагуа, делегацію якої очолював президент країни — колишній лівий партизан та вірний союзник росії Даніель Ортега — не погоджувалося навіть з формулюванням про «глибоку стурбованість».

Президент Аргентини Альберто Фернандес наполягав на тому, що саміт стосувався не війни проти України, а тому варто зосередити увагу на питаннях зміни клімату, торгівлі та справедливого використання природних ресурсів. Він зазначив, що багато країн Латинської Америки засудили росію за вторгнення.

Ральф Гонсалвіш, прем’єр-міністр Сент-Вінсент і Гренадини, повторив цю думку. Однак, він також сказав, що Захід має «позбутися лицемірства» щодо ситуації з Україною, адже, за його словами, історія знає приклади, «коли великі держави втручалися в справи менших».

«Нас з Україною, серед іншого, хвилюють жахливі страждання, які відбуваються серед народів, які безпосередньо залучені до конфлікту, а також через підвищення цін, дефіцит товарів, зростання зубожіння людей», — заявив Гонсалвіш.

Водночас міністр закордонних справ Чилі Альберто ван Клаверен висловив жаль через те, що учасники не могли досягти згоди з питання про Україну, пише Associated Press.

«Це загарбницька війна», — наголосив він.

Саміт ЄС — Латинська Америка

Reuters пише, що зусилля ЄС посилити співпрацю з Латинською Америкою відображають прагнення шукати нові джерела енергії та критично важливу сировину, оскільки блок зменшує залежність від постачань з росії та Китаю.

На саміті ЄС оголосив, що виділяє понад 45 мільярдів євро на підтримку зміцнення партнерства між регіонами.

А втім, у той час, як 27 країн ЄС зосередилися на нових економічних ініціативах і тіснішій співпраці, щоб запобігти зростанню китайського впливу в регіоні, кілька лідерів Спільноти країн Латинської Америки та Карибського басейну (CELAC) висунули звинувачення щодо колоніалізму та рабства, зазначає AP.

Ральф Гонсалвіш, голова CELAC, боровся за більш жорстку вимогу репарацій за рабство, включно з визнанням «геноциду місцевих жителів». Але, зрештою, визнав, що не всі члени ЄС є колоніальними державами, і саміт, можливо, не був правильним місцем для обговорення такої теми, пише The Guardian.

Він також зазначив, що саміт дав «життя, напрямок і сенс» новим відносинам між двома регіонами.

Тепер наступний саміт планується провести вже у 2025 році в Колумбії.