ЄС передасть українським військам собак-саперів та пошукові дрони

Ілюстративне фото. Український прикордонник та собака-сапер
Ілюстративне фото. Український прикордонник та собака-сапер ДПСУ

Євросоюз 9 листопада передасть українським військовим 9 собак—саперів, а також пошукові дрони.

Про це повідомила представниця відділення Єврокомісії у Польщі Ева Модзелевська в коментарі «Укрінформу».

За її словами, німецькі, бельгійські та нідерландські вівчарки були підготовлені у межах проєкту, який є «винятковим». Так, Єврокомісія вперше реалізовує проєкт навчання собак щодо їхньої спроможності виявляти вибухівку.

«Цього разу собаки додатково матимуть спеціальні пристрої, прикріплені до їхніх жилетів. Вони допомагатимуть у виявленні радіоактивних елементів», — додала представниця Єврокомісії.

Такі оновлення запровадили через те, що зазначені елементи викрадалися з лікарень на окупованих росіянами територіях України, пояснила Модзелевська. Дев’ять собак-саперів були навчені поліціянтами-кінологами з країн ЄС, а їхня підготовка відбувалась у Фінляндії, Бельгії та Люксембурзі.

Навчання собак тривало кілька місяців, згодом їх доставили до Польщі, де й відбудеться передання тварин новим українським опікунам. Цих псів також будуть забезпечувати спецвзуттям, окулярами, жилетами та кормом на адаптаційний період.

Додатково в межах цього проєкту українська армія отримає також кілька спеціальних дронів, які допомагатимуть виявляти міни та інші вибухові пристрої. Зокрема дрон позначатиме на карті місця, де є металеві предмети. Це прискорить процес виявлення вибухівки та допомагатиме в роботі як собакам, так і саперам.

Орієнтовний бюджет проєкту, який триватиме до кінця 2024 року, становить 3 млн євро. Загалом Єврокомісія передасть Україні 50 собак-саперів. Першу групу з дев’яти псів уже передавали в березні.

Замінована Україна

Потенційно замінованими в Україні наразі залишаються близько 174 тисяч квадратних кілометрів. Це величезна територія, розмінування якої може зайняти десятиліття. Водночас мета України — зробити це найближчими роками.

Рятувальники попереджають, що нерозірвані снаряди можуть бути в покинутих будинках, просто неба, на полях, у лісах, на узбіччях доріг, дитячих майданчиках.

Якщо ви виявили вибухонебезпечний або підозрілий предмет, не торкайтеся його, відійдіть принаймні на 100 метрів. Позначте місце палицею, одягом, камінням тощо. Попередьте інших людей поруч та повідомте про знахідку за номерами: 101 — ДСНС, 102 — поліція.

На сайті ДСНС можна знайти, який вигляд мають найпоширеніші вибухонебезпечні предмети.