ЄС погрожує обмежити експорт вакцин проти COVID-19, якщо Європа не отримає свою «справедливу частку»
Європейський Союз погрожує обмежити експорт вакцин проти коронавірусу в країни, які мають вищий рівень вакцинації, ніж Європа, але не хочуть ділитися власними вакцинами.
Про це пише видання Politico.
Так, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила під час пресконференції 17 березня, що Європа має отримати і свою «справедливу частку» вакцин.
Вона зазначила, що ЄС чекає від партнерів взаємності та пропорційного експорту вакцин. Щоб забезпечити це, там готові використовувати «будь-які інструменти».
«За ці шість останніх тижнів 41 мільйон доз було експортовано (з ЄС — ред.) у 33 країни. Це свідчить про те, що Європа намагається змусити міжнародне співробітництво запрацювати. Але дороги відкриті в обох напрямках. І тому нам потрібно забезпечити взаємність та пропорційність», ㅡ сказала вона.
Заява фон дер Ляєн здебільшого стосувалася Великої Британії: протягом останніх тижнів країна отримала від Євросоюзу 10 мільйонів доз вакцини проти коронавірусу, посівши перше місце у списку імпортерів. Водночас Велика Британія має власне виробництво вакцини AstraZeneca, проте ЄС досі чекає на свої обіцяні дози препарату.
Президентка Єврокомісії і раніше згадувала, що поки BioNTech/Pfizer та Moderna виконують свої зобов'язання перед ЄС, AstraZeneca збиралася поставити в першому кварталі 2021 року лише третину з обіцяних 90 мільйонів доз вакцини.
Було навіть припущення, що Велика Британія ввела заборону на експорт вакцин. Влада це неодноразово заперечувала, хоча й наголошувала, що у пріоритеті країни ㅡ власні потреби.
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб уже відреагував на критику фон дер Ляєн і заявив, що деякі твердження президентки «вимагають пояснень». Він додав, що було б неправильно, якби ЄС чи будь-яка інша країна втручалися в договори про постачання вакцини.
Президентка Єврокомісії також згадала Ізраїль та Чилі ㅡ обидві країни є лідерами в боротьбі з епідемією коронавірусу.
Так, Чилі називають чемпіоном у боротьбі з COVID-19 серед країн Латинської Америки, оскільки вже понад 25% населення країни отримали першу дозу вакцини.
Тим часом в Ізраїлі вже більш ніж половина з понад 9 мільйонів населення отримали першу дозу вакцини, а 46,8% ㅡ другу.
Вакцинація в Україні
З 24 лютого в нас розпочалася вакцинація проти коронавірусу. Першими вакцинують медиків, які працюють із хворими на COVID-19, і військових. Щеплення також зробили міністр охорони здоров'я Максим Степанов, головний санітарний лікар Віктор Ляшко та президент Володимир Зеленський.
Наразі в Україні вакцинують препаратом CoviShield. Він розроблений Oxford/AstraZeneca та виробляється на потужностях в Індії. Фактично, CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India. В Україні препарат зареєстрували для екстреного використання.
Усього перше з двох щеплень в Україні зробили 71 922 людям, а 17 березня перша людина завершила вакцинацію проти коронавірусу, тобто отримала дві дози препарату.
- Поділитися: