Єврокомісія пропонує запровадити цифровий євро

Європейська комісія запропонувала розробити законодавчу базу для введення цифрового євро, що існував би паралельно з готівкою і монетами.

Про це повідомляється на сайті Єврокомісії.

Зазначається, що поки 60 % опитаних жителів Європейського Союзу хотіли б і надалі мати змогу використовувати готівку, дедалі більше людей обирають цифрові платежі, використовуючи картки й застосунки банків. Цю тенденцію прискорила пандемія COVID-19.

Реагуючи на ці тенденції, Єврокомісія запропонувала два набори законодавчих заходів, які гарантуватимуть обидва варіанти оплати — як готівкою, так і цифровими грошима:

  • перша пропозиція — законодавчо захистити роль готівки, забезпечити її широке визнання як платіжного засобу, який залишатиметься легкодоступним для людей і підприємств у всій зоні євро;
  • друга — установлює правову базу для можливого введення цифрового євро як доповнення до банкнот і монет євро. Це гарантує, що люди й підприємства матимуть додатковий вибір.

Пропонують зробити цифровий євро доступним для платежів як онлайн, так і офлайн. Тобто платежі можна буде здійснювати із пристрою на пристрій без під'єднання до інтернету, з віддаленої території або підземної автостоянки.

Також очікують, що офлайнові платежі цифровим євро підвищать конфіденційність. Вони будуть розкривати менше особистих даних, ніж сьогодні це відбувається під час оплати карткою.

Щоби сприяти доступності цифрового євро, банківський рахунок можна буде відкрити в поштовому відділенні чи іншій державній установі, наприклад в офісі місцевої влади. Він також буде простим у використанні, зокрема, для людей з інвалідністю.

Приймати цифрові євро повинні будуть усі продавці в єврозоні, за винятком дуже дрібних.

У Єврокомісії пояснили, що пропозиція — після прийняття Європейським парламентом і Європейською Радою — створить правову основу для цифрового євро, проте чи запроваджувати його, а якщо так, то коли — вирішуватиме Європейський центральний банк (ЄЦБ)

Нині ЄЦБ досліджує можливість запровадження цифрового євро як доповнення до готівки.

Водночас інша пропозиція Єврокомісії спрямована на захист постійного й широкого обігу готівки по всій зоні євро. Також вона покликана забезпечити людям достатній доступ до готівки. Сьогодні деякі жителі мають труднощі з доступом до готівки, наприклад, через закриття банкоматів і банківських відділень.

Держави-члени повинні будуть забезпечити широке прийняття платежів готівкою, а також достатній і ефективний доступ до неї. Їм потрібно буде відстежувати та звітувати про ситуацію і вживати заходів для розв’язання виявлених проблем. За потреби ЄК може втрутитися, щоб визначити заходи.