Євросоюз виділить 1 млн євро на розмінування в Україні

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель разом із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, Лодзь, 1 грудня 2022 року
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель разом із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, Лодзь, 1 грудня 2022 рокуTwitter / Josep Borrell Fontelles

Європейський Союз додатково виділить один мільйон євро для розмінування територій України.

Про це заявив головний дипломат ЄС Жозеп Боррель перед засіданням Ради міністрів ОБСЄ.

Він зазначив, що саме на зустрічі представить пропозицію підтримки України від ЄС та оголосить про фінансову допомогу на розмінування.

На полях зустрічі в Лодзі Боррель уже зустрівся з очільником МЗС України Дмитром Кулебою. Міністр передав Боррелю український орден «За заслуги» І ступеня.

російсько-українська війна буде в центрі уваги на дводенній зустрічі в польській Лодзі. За словами Борреля, на зустрічі також обговорять зміцнення ОБСЄ та створення нового порядку безпеки в Європі.

Вибухонебезпечні предмети

Рятувальники попереджають, що нерозірвані снаряди можуть бути в покинутих будинках, просто неба, на полях, у лісах, на узбіччях доріг, дитячих майданчиках. Якщо ви виявили вибухонебезпечний або підозрілий предмет, не торкайтеся його, відійдіть принаймні на 100 метрів. Позначте місце палицею, одягом, камінням тощо. Попередьте інших людей поруч і повідомте про знахідку за номерами: 101 — ДСНС, 102 — поліція.

На сайті ДСНС можна знайти, який вигляд мають найпоширеніші вибухонебезпечні предмети.

Про розмінування України

У ДСНС повідомили, що приблизно 30% території України (близько 180 тисяч км²) було заміновано внаслідок російського вторгнення — це більш як дві території Австрії або п'ять територій Молдови.

Наразі сапери зараз активно очищують деокуповані території Херсонщини та Миколаївщини. Розмінуванню там підлягає понад 8 тисяч км². З них близько 7 тисяч км² на Херсонщині та до 1500 км² — на Миколаївщині.

На повне розмінування України піде від 5 до 10 років. Ідеться про гуманітарне розмінування, яке, на відміну від оперативного та бойового, передбачає комплексний огляд усієї території, де тривали бойові дії.

У гуманітарному розмінуванні територія поділяється на три категорії: сумнівна поверхня, де можуть бути міни та вибухові речовини; забруднена територія, де вже виявлені міни й вибухові речовини; очищена територія. Лише після гуманітарного розмінування територія стає повністю придатною для господарського використання.