ENRU

«Їх поклали на землю і посипали тротилом» — правозахисниця про учасників справи Хізб ут-Тахрір в Росії

Як на прохання прокуратури організацію Хізб ут-Тахрір в Росії було визнано терористичною та кого ще, окрім кримських татар, судять за участь у цій організації — журналісти Hromadske.ua запитали в російської правозахисниці, голови Комітету «Гражданское содействие», намінантки на Нобелівську премію миру Свєтлани Ґаннушкіної.

Світлано, низка організацій в Росії були визнані терористичними і оголошені поза законом. Серед них і Хізб ут-Тахрір…

З Хізб ут-Тахрір, звичайно, великі складнощі. Дійсно, в 2003 році в лютому рішенням Верховного суду, якщо я не помиляюся, п'ятнадцять організацій були визнані терористичними. Я розумію, що багато хто з них мали бути визнані такими. Але для цього, мені здається, потрібен був не список, а повинні були порушити відповідні справи і провести серйозне розслідування. А це — невелике рішення Верховного суду, яким на кожну організацію відводиться один абзац.

Прокуратура запропонувала визнати ці організації терористичними і Верховний суд сказав: «Ну будь ласка!» Чому б не зробити друзям приємно?

По-перше, про це рішення Верховного суду взагалі нікому не було відомо. Ми його випадково виявили в якомусь тексті, запросили, і Верховний суд нам його видав. Суд визнав це рішення законним. Взагалі не було ніякого розгляду. Прокуратура запропонувала визнати ці організації терористичними і Верховний суд сказав: «Ну будь ласка!» Чому б не зробити друзям приємно?

Чи були підстави для внесення Хізб ут-Тахрір до цього списоку?

Хізб ут-Тахрір в деяких країнах заборонена і визнана екстремістською, в деяких країнах дозволена і спокійно існує, але ніде, крім Росії, не визнана терористичною.

У всіх документах організації сказано, що вони переслідують створення в світі Халіфату — такої єдиної мусульманської держави. Але, все ж, там чітко сказано, що ця організація не визнає насильницьких методів. В Україні вона була дозволена і існувала і, по-моєму, немає жодного випадку насильницьких дій з боку членів цієї організації. Мені, в усякому разі, про такі невідомо. Я думаю, якби такі випадки були, вони б у світі були дуже широко відомі. І у нас, принаймні, тому що триває колосальне наступ на членів цієї організації. 

Крім кримських татар, чи є громадяни Росії, які проходять у цій справі?

Звичайно. Таких справ по Хізб ут-Тахрір дуже багато. У Росії це стосується, перш за все, представників Центрально-Азіатських республік.

Їх поклали на землю, посипали тротилом. І адвокати, і свідки бачили, що так не буває, щоб у людини з одяну сипався тротил, його напудрили. Це, звичайно, безглуздо

У нас була так звана «таджицька справа» кілька років тому. Коли (силовики — ред.) Просто приїхали в приміщення — я навіть не можу назвати це житловим приміщенням — але це було приміщення, де жили заробітчани. Забрали дванадцять людей. Спочатку пред'явили звинувачення в тому, що нібито у них були вибухові речовини. Всі ці речовини поліція принесла з собою і це досить легко було довести. Їх поклали на землю, посипали тротилом. І адвокати, і свідки бачили, що так не буває, щоб у людини з одягу сипався тротил, як ніби його напудрили. Це, звичайно, безглуздо.

Загалом, коротше кажучи, ця справа закінчилася тим, що ми взяли три адвокати і залишилися у справі три людини — люди, які відмовилися від наших адвокатів і визнали наявність у них вибухової речовини — які були засуджені. Решта вийшли на свободу. Хізб ут-Тахрір відпав по дорозі. Але є справи, де судять саме за участь в організації Хізб ут-Тахрір, причому за абсолютно безглуздим обвинуваченням — за спробу зміни конституційного ладу Росії.