Політкоректність, толерантність та приємна бесіда за чаєм — те, чого точно не знайдеш у фільмі «Круті чуваки» Шейна Блека. Зате там є гумор, екшн та Лос-Анджелес 70-х. Про те, чому «Круті чуваки» такі круті, розповідає співзасновник кіноресурсу Vertigo.com.ua Дмитро Недобой.

Buddie movie

«Круті чуваки» — яскравий зразок «бадді муві». Цей жанр з’явився десь у районі 70-х як відповідь на фемінізм. Це фільми про міцну чоловічу дружбу і спершу «бадді мувіз» часто перетиналися з «роуд мувіз» (фільми про подорож — ред.).

Дмитро Недобой, співзасновник кіноресурсу Vertigo.com.ua

Перші представники жанру — це «Безтурботний їздець» та «Собачий полудень» Сідні Люмета з Аль Пачіно в головній ролі. Ближче до 80-х  у «бадді мувіз» почали додавати бойовик, що у 80-х став титульним жанром. Тоді ж центральними персонажами стали копи.

Кадр з фільму «Безтурботний їздець»

У 90-х додалося трохи чуттєвості — з'явилися жіночі «бадді мувіз» («Тельма та Луїза»), почали показувати більш теплі стосунки («Втеча з Шоушенку»), броманс потрапив у мультфільми («Історія іграшок»).

Кадр з мультфільму «Історія іграшок»

1970-ті

Особливість «Крутих чуваків» — атмосфера 70-х. Це вседозволеність, хіпі, диско й абсолютна свобода.

Шейн Блек

Ще одна причина того, чому «Круті чуваки» відмінне кіно — це Шейн Блек. Він передусім сценарист «Смертельної зброї» і «Останнього бойскаута». У жанрі «бадді муві» Блек, як риба у воді. Він вміє прописувати класних персонажів, ситуації, гумор. Як режисера ми бачили його у «Поцілунках навиліт» та «Залізній людині 3».

Кадр з фільму «Смертельна зброя»

Акторський дует

Персонажі в «Крутих чуваках» просто дуже добре прописані, і дует акторів виглядає чудово. Рассел Кроу перебуває на своєму місці, але тут головна зірка — Раян Гослінг. Ми звикли до нього, як до людини, що грає очима, що весь фільм не робить нічого, не говорить, але все ж він крутий.

Кадр з фільму «Драйв»

А тут він приміряє на себе роль комедійного героя-невдахи, пройдисвіта до мозку кісток, у котрого за інтелект та «розумність» в сім'ї відповідає 13-річна донька.

Кадр з фільму «Круті чуваки»

Гумор

Гумор у «Крутих чуваках» ситуативний. Там вистачає цитат, які можна забрати собі, як це було зі «Смертельною зброєю» та вічною фразою: «Я надто старий для цього лайна». Тут теж такого вистачає, наприклад, кілька жартів з Гітлером, які «штовхає» Раян Гослінг. Але на першому місці тут комедія ситуації. Те, як герої реагують на типові для таких фільмів шаблонні випадки. Це величезний плюс фільму. А також чорний гумор. Він є, але його не так багато. Знаючи Шейна Блека, могло бути більше.

Дух 1980-х

Попри те, що події відбуваються у 70-х, за духом цей фільм цілком з 80-х. У нього рейтинг R, чорний гумор та відсутні жіночі персонажі, чистий «броманс». Тоді не боялися жартувати вульгарно, показувати все з реальною кров'ю, вбивствами і жартами на межі».

 

Раніше у рубриці «Кіно тижня» ми досліджували, чому діти так часто з'являються у фільмах жахів, а також як екранізували комп'ютерні ігри

 
 

Поділитись: