За два перших місяці 2019 року зафіксовано 13 випадків фізичної агресії до журналістів, зокрема у січні — 7 випадків, у лютому — 6.

Про це свідчать дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який проводить Національна спілка журналістів України спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Найбільше — 5 атак — зафіксували у Києві й області, ще 2 — в Одесі, 1 — у Херсоні. Ще 5 інцидентів сталося на заході України: 2 — на Буковині, по одному на Закарпатті, Тернопільщині та у Львові.

Один з найжорстокіших нападів стався увечері 24 січня. Тоді у Голосіївському районі Києва невідомі побили й пограбували журналістів проекту «Стоп корупції» Олександра Золотнюка та Владислава Марченка, які готували сюжет про незаконний видобуток піску. Унаслідок нападу у Золотнюка були забої м’яких тканин, вибитий зуб та опік сітківки ока. За фактом події відкрито кримінальне провадження за ст. 187 (розбій). 

«Нас ця кваліфікація не влаштовує, вимагаємо зміни статті на 345-1 (Погроза або насильство щодо журналіста). Тривають слідчі дії, було затримано 7 підозрюваних, двох відпустили, до решти застосували запобіжний захід — домашній арешт від 23:00 до 7:00. Також встановили особу організатора, він зараз у розшуку, — розповіла начальниця юридичного департаменту «Стоп корупції» Роксолана Арійончик.

Двічі поспіль — у січні та лютому — про перешкоджання професійній діяльності з застосуванням сили повідомляла журналістка сайту «Чернівці онлайн» Галина Єреміца. На неї двічі нападали віряни та представники духовенства.

«В обох випадках, що сталися в Чернівецькій області, займалася висвітленням зборів, на яких обговорювалися питання переходу парафій від Московського патріархату до ПЦУ. Віряни поводилися дуже агресивно: погрожували, висловлювали на мою адресу образи, виривали техніку з рук. В обох випадках зверталася до правоохоронців щодо перешкоджання журналістській діяльності», — розповіла Єреміца.

Частина інцидентів супроводжувалася знищенням чи пошкодженням майна, атаками на журналістські групи.Так, у спілці згадали стрілянину в редакції обласної газети «Новий день» у Херсоні під час проведення прес-конференції. Також правоохоронці пошкодили мікрофон 5-го телеканалу під час затримання праворадикалів біля Подільського райвідділу поліції в Києві. Крім того, через підпал повністю згоріло авто блогера Василя Крутчака.

Водночас експерти Індексу фізичної безпеки журналістів вирішили не вводити до моніторингу три інциденти, щодо яких журналісти заявили, що не вбачають свідомого перешкоджання журналістській діяльності. Зокрема, до Індексу не включили побиття журналіста В’ячеслава Хорошуна в Кам’янському, обстріл редакції радіостанції «КалушФМ» та конфлікт у Вінниці під час спроби журналістів потрапити на координаційну нараду православних архієреєв.

Поділитись: