З-поміж усіх силовиків найбільше скаржаться на поліцейських — правозахисники

З—поміж усіх силових структур найбільше скарг на «гарячу лінію» надійшло на дії та бездіяльність працівників Національної поліції України.

Про це йдеться у звіті проекту з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольній українським силам частині Донецької і Луганської областей за квітень-грудень 2018 року, який є у розпорядженні Громадського.

Так, із 261 описаної операторам ситуації на поліцію скаржились від 139 разів (майже 53%).

«Щонайменше 14 разів скаржники описували, зокрема, «людей у формі» та «людей з посвідченнями», і в контексті описаних ситуацій вгадується також поліція. Тому можна припустити, що справжня кількість скарг на поліцію може сягати числа 153 (майже 59%) і більше», — додали у звіті.

Діаграма нижче відображає дані без урахування скарг, які не стосувалися дій чи бездіяльності поліції, нацгвардійців, військовослужбовців Збройних Сил України, прикордонників та співробітників Служби безпеки України.

За даними звіту, інциденти з «людьми у формі», на яких скаржилися і які могли бути поліцейськими, трапилися 5 разів у Донецькій області і 9 разів у Луганській. Не можна достеменно сказати, чи приховували вони поліцейські жетони і посвідчення ще й тому, що скаржники не повідомили, чи намагалися вони взагалі встановити їхні особи, посаду, звання і силову структуру, яку ті представляли.

«Загалом оператори «гарячої лінії» отримали інформацію, що під час 5 інцидентів у Донецькій області та 7 інцидентів у Луганській працівники поліції або не представлялися скаржникам, або не мали при собі поліцейських жетонів, або приховували жетони та службові посвідчення», — йдеться у звіті.

Із 261 ситуації 104 стосувалися Донецької (майже 40%), 96 — Луганської (майже 37%), 20 — інших областей України (майже 8%).

Також на «гарячу лінію» звертались щодо ситуацій у Вінницькій, Одеській, Запорізькій, Полтавській, Волинській, Кіровоградській, Рівненській, Миколаївській, Чернігівській, Харківській та Київській областях, а також у місті Києві. У 41 випадку із 261 (майже 16%) люди не назвали ані область та більш точне своє місцезнаходження, ані місцину, де відбувалася ситуація.

Проект моніторингу порушень з боку бойовиків розпочали у квітні 2018 року Правозахисний центр «Поступ» та Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Якщо мешканці Донецької та Луганської областей вважали, що їх права порушили співробітники правоохоронних органів, військовослужбовці, прикордонники чи представники спецслужб або ж вони стали свідками таких дій, то вони отримали змогу повідомити про це операторам «гарячої лінії». Однак крім мешканців Донбасу на «гарячу лінію» зверталися мешканці інших областей.