Протягом 1970-2016 років популяція деяких видів прохідних прісноводних риб скоротилася на 76%. Вони зникають швидше, ніж інші тварини, що живуть у воді та на суші, йдеться в дослідженні Фундації глобальної міграції риб — неурядової екозахисної організації, яка проаналізувала дані про популяцію тварин Всесвітнього фонду дикої природи.

Прохідні прісноводні риби — це риби, які за своє життя мігрують із одного місця в інше. Головна причина цьому — необхідність нересту (розмноження) чи пошуку їжі. Деякі види можуть долати десятки тисяч кілометрів за своє життя, як-от вугор європейський, що подорожує від тамтешніх річок до Саргасового моря.

Утім на шляху риб трапляються перешкоди, як-от гідроелектростанції, дамби. На таких риб часто полюють рибалки — вони складають більшість людського морського раціону. А ще їхні природні середовища існування — прісноводні водойми — забруднюються промисловими відходами.

Як показало дослідження Фундації глобальної міграції риб, в Європі за 1970-2016 роки популяція прохідних прісноводних риб скоротилася аж на 93%, а в Латинській Америці — на 84%. «Прохідна риба дуже важлива як для економіки, так і для екосистем, але на них часто не звертають увагу», — зауважує Герман Ванінґен, креативний директор Фундації.

Дослідження, втім, також показало, що в тих місцях, де загрози для існування прісноводних риб зникали, їхні популяції швидко відновлювалися. А охорона з боку людей (законами чи обмеженнями на вилов) сприяла збереженню риб ще більше. Автори дослідження пропонують боротися із забрудненням річок і прісноводних водойм та обмежити вилов риб.

  • Вчені з США та Китаю з’ясували, що волокна мікропластику викликають у риб пошкодження зябер, аневризми і збільшують кількість ікри у самок.
  • У Каліфорнії на пляж Дрейка, що за 50 миль на північ від Сан-Франциско, вимило тисячі морських червів, які через схожість на чоловічий статевий орган називають «рибами-пенісами».
Поділитись: