Вперше в історії України за звинуваченням у незаконному збагаченні на лаві підсудних опинився високопосадовець із Генпрокуратури.

Ним став герой численних журналістських розслідувань, військовий прокурор сил АТО Костянтин Кулик. Хоча сам він запевняє, що національне антикорупційне бюро переслідує його зовсім з іншої причини.

КОСТЯНТИН КУЛИК, військовий прокурор сил АТО:

- Однозначно только с делом Курченко-Януковича. До этого вопросов ко мне пять месяцев не возникало.

МАКСИМ ГРИЩУК, заступник антикорупційного прокурора:

- Справа зареєстрована в грудні, після того, як почали з'являтися повідомлення ЗМІ про статки прокурора сил антитерористичної операції. Тому ми з того моменту, з грудня 25-го 2015 року, після внесення в ЄРДР почали збирати докази.

Максим Грищук - один із кіборгів, захисників Донецького аеропорту. Служив у десанті. Позивний “Прокурор”. До війни в прокуратурі розглядав справи неповнолітніх, а після демобілізації пішов до Національного антикорупційного бюро – НАБУ. Не приховує, що про статки військового прокурора АТО дізнався від журналістів і звинуваченого у хуліганстві бійця військової служби правопорядку Олександра Ружанського. Того після оприлюднення інформації про Костянтина Кулика одразу заарештували підлеглі військового прокурора сил АТО. 

ОЛЕКСАНДР РУЖАНСЬКИЙ, екс-військовослужбовець військової служби правопорядку:

- 488 квадратных метров. Квартира прокурора АТО. В Киеве. В элитном комплексе. 488 метров. Два паркінга ценой по 30 тысяч. Это я назвал часть моментов.

Державні реєстри майнових прав на нерухомість підтвердили звинувачення заарештованого бійця про елітну нерухомість і автівки Кулика. Їх не було у декларації, бо усе дороге майно завбачливо записувалося на родичів.

Київ, вулиця Жилянська 59. Елітний «Дипломат Холл». У 2007-му мати тоді ще просто прокурора генпрокуратури Кулика разом із його першою тещою нібито придбали в подарунок для дітей дві квартири на 13 поверсі. Загальна площа подарунку – 400 квадратів. А потім передумали і продали обидві квартири із непоганим наваром.

СЕРГІЙ КОЗАЧИНА, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

- За нормальні такі суми, одна за чотири і два мільйони, а друга за мільйон двісті гривень.

От тільки скористатися елітним придбанням покупець, Гіві Макшеєв, не зміг. Він став фігурантом кримінальної справи про аферу на «Укрзалізниці» на 16 мільйонів гривень. І менше ніж за рік продав обидві квартири – тій самій мамі прокурора, але вже значно дешевше.

СЕРГІЙ КОЗАЧИНА, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

- Відбувається договір куплі продажі між Макшеєвим і матір'ю Кулика, Кулик С.В. І ці дві квартири переходять за смішні суми. Одна за 80 тисяч при ринковій вартості тоді не менше 800 тисяч гривень. А друга за мільйон двісті, яку він 11 місяців назад придбавав за чотири мільйони двісті тисяч гривень, він її продавав за мільйон п'ятсот.

Квартиру на 150 квадратів переоформили на маму, а 250-метрову не встигли — вона під подвійним арештом по справі Макшеєва і по афері із кредитом на 15 мільйонів, який взяв друг Кулика, колишній харківський правоохоронець і засновник злочинної організації “Оплот” Євген Жилін. Слушного випадку для легалізації квартири родина Куликів чекала два

СЕРГІЙ КОЗАЧИНА, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

- 29.07 По підробним документам знімається у Реєстраційній службі заборона відчуження, а четвертого, через п'ять днів, вона даре своєму сину. Але і він, і його мати знають, що арешт не скасовано. Справа по Макшеєву і групі компаній по суду не прослухана. Вона ще слухається у Солом'янському суді.

Ще за кілька днів Костянтин Кулик очолив військову прокуратуру сил АТО. Але подарована квартира до списку його статків знов не потрапила. Він передав її у іпотечну заставу власній громадянській дружині, Ірині Німець, через позику свого ж таки кума.

Ефектна брюнетка любить шикувати і витрачати гроші. Але вона — справжній прокурорський скарб.

Офіс у новенькому «Сентрал Парк» на Івана Кудрі, 7 обійшовся у суму понад два мільйони гривень. Він, як і автопарк з позашляховиків, записаний на Ірину Німець. Вона – мати двох дітей прокурора. І вона ж – головний його захист у суді.

ВОЛОДИМИР РАКОВ, адвокат Костянтина Кулика:

- Майно було зареєстроване не на Кулика. Цивільне законодавство передбачає, що майно, нерухоме майно, його власником вважається та особа, на яку воно зареєстроване.

Мовляв, гроші у жінки прокурора власні. За них вона й купує офіси на мільйони гривень. Для Кулика вона вже навіть не співмешканка, а просто матір його дітей, тому про її фінанси він нічого не знає. У НАБУ в таке не вірять.

СЕРГІЙ КОЗАЧИНА, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

- Начебто їй позичили 500 тисяч доларів по її версії, або півтора мільйони доларів. Вона працювала в той час офіціанткою в Чайна Таун. Це також ставить під сумнів: для чого тоді при таких статках працювати офіціанткою? Ми проаналізували: вона заробила у той час аж вісім тисяч гривень.

Офіціантка із мільйонною позикою відкрила власний модний салон. Попри куликівську версію, що Німець із ним не живе і майно в них не спільне, у березні 2016 року вона успішно відсуджує мільйон доларів спільно з мамою Кулика. У НАБУ переконані, що військовий прокурор просто замітає сліди.

СЕРГІЙ КОЗАЧИНА, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

- Він їй передав із тією метою, що вона не є держслужбовцем і вона не повинна декларувати це майно. Це лише із цією метою було зроблено.

Прокурор АТО Кулик запевняє, що НАБУ має на нього зуб не лише через справи, пов’язані з Януковичем і Курченком. Каже, він викрив корупцію в лавах самої антикорупціонерів.

КОСТЯНТИН КУЛИК, військовий прокурор сил АТО:

- Потому что у Сакварелидзе на Холодницкого лежит материал о вымогательстве взятки с депутата из Крыма, который сидел в СИЗО, и Холодницкий вместе с процессуальным керівником вымогал деньги за его освобождение.

У змові проти себе він звинувачує і журналістів.

- Ваша честь, он проводит по мне заказные расследования. Можно попросить, чтоб он ушел от моих документов и перестал их снимать на видеозапись?

Те саме він казав ще взимку, коли «Слідство.Інфо» зацікавилося прокурорськими статками і почало збирати інформацію.

- Ви працюєте на держслужбі, ви військова людина. Цікаво звідки такі гроші.

- А вы занимаетесь исполнением заказа за деньги.

Антикорупційні прокурори запевняють, що жодної політики у їхніх діях не має – чиста арифметика.

СЕРГІЙ КОЗАЧИНА, начальник 6-го відділу спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

- Проста арифметика. Будь ласка, надай документи, де ти взяв кошти, хто подарував чи то позичив. Звідки ви взяли кошти на придбання цього майна. І від людини ми не можемо добитися правди.

Судова суперечка щодо тимчасового відсторонення прокурора АТО від посади розтяглася на два дні. У перший на його підтримку прийшов цілий загін у новенькій військовій формі. Це були прокурори із зони АТО, а також із Луганського, Донецького і Харківського гарнізонів. Що вони роблять так далеко від своєї роботи?

- Вы на работе сейчас или нет?

ЯРОСЛАВ ДОМБРОВСЬКИЙ, прокурор військової прокуратура сил АТО

- Ми? В службовому відрядженні.

- А це відрядження? Офіційне відрядження?

- Так.

- А ви сюди приїхали офіційно підтримати свого керівника?

- Ми очікуємо, що нас викличуть у якості свідків.

На другий день до судової зали прийшли ветерани АТО, які заблокували групу підтримки Кулика. Документів на відрядження у прокурорів не виявилося.

ВАЛЕНТИН ЛИХОЛІТ (позивний Батя), екс-начальник штабу батальйону “Айдар”, командир взводу 72 бригади ЗСУ:

- Значить ви дєзертірували із свого місця роботи ілі служби. Єслі ви із Донецька, Луганська і Харківа. Чого із солдата ви требуєте, щоб у солдата всєгда було відрядження. Єслі у нас нема відрядження, нас сажают на 15 суток. Закон для кого в етой країнє, для всєх ілі только для солдат?

Валентин із позивним Батя, колишній начштабу “Айдару”, сам щойно вийшов з-під варти.

- Вам було обідно, коли обвинувачують вродє как голословно. Єсть сотні справ. Ви, ви обвинувачуєте солдат от так голословно. Но ви закінчили юридичне образованіє і тут крутитеся, як вужі, а солдат не закінчував. Він учився защищать родіну і вас.

Для прокурорського загону викликали військовий патруль, якому ті теж не показали листів відрядження. Разом провели затриманих до КПП.

ІВАН ГРИШУК, демобілізований боєць батальйону “Київська Русь”:

- Ота відпустка у мене до сих пір лежить у мене, хоча я вже демобілізований. Я вже до дому повернувся. Але там повинно бути написано не “відпускний квиток”, а відрядження. Отака бумажка в нього повинна бути. І якщо в нього її не має — він дезертир.

У те, що когось із прокурорів затримають, ветерани АТО не вірять. Просто хотіли, щоб ті відчули дію закону на собі. Ветеран “Донбасу” Андрій Іванов пройшов Іловайськ і втратив руку у бою під Широкіним. Каже, насправді ані він, ані інші зла на прокурора не тримали. А от тепер, після побаченого, дійсно замислилися.

АНДРІЙ ІВАНОВ, ветеран батальйону “Донбас”:

- Положительный человек, хороший семьянин, честный офицер — я все услышал. Но я не услышал, откуда у человека такие деньги, столько квартир, машин, откуда все. Вот этого не услышал. Я пришел именно это услышать.

Рішення судді присутні зустріли бурхливо.

СЕРГІЙ КОРОБЕНКО, суддя Солом’янського райсуду міста Київ:

- Ухвалив клопотання про відсторонення Кулика Костянтина Геннадійовича з посади задовольнити.

- Слава Україні! Ураааа!

Костянтина Кулика з посади військового прокурора АТО усунули на два місяці, до 4 вересня. Розслідування справи Януковича-Курченка це не зупинить. Ходити на роботу до Генпрокуратури прокурору ніхто не заважає.

А НАБУ за цей час має довести його провину. Інакше усе марно. Прокурору АТО не потрібно доводити невинуватість, якщо проти нього не буде вагомих доказів.

ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, Слідство.Інфо

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile